Sonia Nejman

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktorka"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/84278/6","url":"/ranking/person/actors/female"},"rating":{"count":79,"rate":7.7974683544303796,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}}]
7,8
79 ocen gry aktorskiej
Nora Ney I
Aktorka filmowa żydowskiego pochodzenia. Dzieciństwo spędziła w Baku, ale po kilku latach powróciła z liczną rodziną do Polski. Miała zostać żoną starszego, zamożnego mężczyzny, którego nie kochała. Przymus małżeństwa stał się przyczyną jej ucieczki z domu.
W 1926 r. została słuchaczką warszawskiego Instytutu Filmowego W. Biegańskiego. Kilka miesięcy później zadebiutowała na ekranie kinowym w filmie " Gorączka Złotego". Jeszcze w tym samym roku dostała rolę w "Czerwonym Błaźnie", gdzie grała główną rolę obok samego Eugeniusza Bodo. W okresie dwudziestolecia międzywojennego zagrała w 12 filmach ("Głos Pustyni" czy "Uroda Życia"), które przyniosły jej wielką sławę. Nazywano ją femme fatale polskiego kina.
W 1934 urodziła córkę, ciąża i wychowywanie dziecka spowodowały  kilkuletnią przerwę w pracy artystycznej aktorki. Na plan filmowy powróciła dopiero w 1938 r.
II Wojna Światowa Światowa  rozłączyła ją z ekranem. Razem z córką uciekła przed Niemiecką okupacją i przekroczyła wschodnią granicę Polski, co spowodowało zesłanie w głąb Rosji. Po wojnie wróciła do kraju nie potrafiła jednak odnaleźć sobie miejsca w polskim powojennym kinie i wyjechała z córką i siostrą do Nowego Yorku. Nieznajomość języka angielskiego pozbawiła ją jednak szansy na pracę w amerykańskim filmie, jidisz zaś w Teatrze Żydowskim. Dopiero czwarte małżeństwo zapewniło jej stabilizację i spokojną starość.
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 25 maja 1906

data śmierci: 21 lutego 2003

miejsce urodzenia: Sielachowskie, Rosja , (obecnie Polska)

czterokrotnie zamężna: 1. Seweryn Steinwurzel (1928 - 1934, rozwód); 2. Jozef Fryd (rozwód), córka Joanna (ur. 1934); 3. Eugene J. Braun (rozwód); 4. Leon Friedland
Zmarła w Encinitas (Kalifornia, USA).
Ukończyła znaną warszawską szkołę aktorską Biegańskiego.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych