[{"id":17,"name":"originalMaterials","above5p":true,"career":{"name":"autor materiałów do scenariusza"},"ranking":{"name":"Materiałów do scenariusza","link":"/person/ajax/roles/123667/17","url":"/ranking/person/originalMaterials"},"rating":{"count":32,"rate":8.6875,"desc":"oceny","profession":"materiałów do scenariusza"}}]
8,7
32 oceny materiałów do scenariusza
Patrick Süskind
Süskind jest człowiekiem nielubiącym poklasku. Udzielił niewielkiej liczby wywiadów, nie uczestniczy w życiu publicznym, wielokrotnie odmawiał przyjęcia nagród literackich, jak chociażby Nagrody Gutenberga, Nagrody Tukana, czy Nagrody Literackiej FAZ. Jest niemieckim pisarzem oraz autorem scenariuszy. Studiował historię w Monachium oraz Aix-en-Provence, tymczasowo żyje w Monachium i Paryżu. Jego najgłośniejsza powieść to Pachnidło, która zdobyła uznanie w świecie literackim i w 2006r. została zekranizowana przez Toma Tykwera. Jednoaktowy monolog Süskinda Kontrabasista z 1981r. był w sezonie teatralnym 1984/85 najczęściej graną sztuką w teatrach niemieckojęzycznych.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 26 marca 1949

miejsce urodzenia: Ambach, Niemcy

Jego ojciec Wilhelm Emanuel Süskind jest niemieckim dziennikarzem.
W latach 1968 do 1974 studiował historię na uniwersytecie w Monachium i w Aix-en-Provence we Francji.
Jego powieść "Pachnidło" była inspiracją dla wokalisty zespołu Nirvana Curta Cobaina do napisania piosenki pt."Scentless Apprentice".