Pola Raksa

Apolonia Raksa

7,9
4 840 ocen gry aktorskiej
powrót do forum osoby Pola Raksa
lilly1992

Polką.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Bociek_O_le

Gratuluje ci twojej inteligencji skoro pisesz takie komentarze.Widać jaki prezentujesz poziom.Spytałam bo Raksa jak dla mnie to nie jest typowe polskie nazwisko a urodzila sie na bialorusi wiec moglo mnie to zastanawiac.Nie martw sie o moja wiedze historyczna bo jest dobra.

Bociek_O_le

Słoma ci z butów wystaje, chamie.

zeberdee

zgadzam się z toba

lilly1992

Bociek dobrze napisałeś zgadzam się z tobą ;)))))

EHNATON2

Jesteście frajerami. Jeden obraża dziewczynę praktycznie bez powodu, a drugi mu głupio przytakuje, co pokazuje tylko, że mimo "ogromnej" wiedzy książkowej, obaj jesteście chuja warci.

DonPedro_2

Ja również dla Ciebie mogę być zatem ch... warty, bo zgadzam się z przedmówcami. Bo jeśli lily twierdzi, że ma wiedzę historyczną wystarczającą, to nie wiem do czego ona wystarczy, chyba, ze do zadawania głupich pytań. Zgodnie z lily poglądem Czesławam Wołłejko to Litwin, Mickiewicz - Białrusin, a Słowacki to Ukrainiec... Gratuluję, naprawdę gratuluję poziomu lily i poziomu jej obrońcy... "Litwo - Ojczyzno moja" się kłania - no ale jak się zadaje pytania jak kretynka...

Maxec72

Po tym można poznać polskie forum. Zakompleksieni goście potrafią tylko obrażać. Sami zaprezentowaliście żenujący poziom i mam nadzieję, że już nigdy nie będę musiał czytać waszych idiotycznych postów.

lilly1992

Żenada, panowie, po prostu żenada :/

Ameriel

Odpowiem zarówno Pani zażenowanej jak i Panu zażenowanemu. Zażenowani to powinniście być oboje - poziomem wiedzy, orientacji i ... delikatnością tej pani, której tak bronicie. Bo jeśli osobie z Kresów, którą jest Pola Raksa wypisują co niektórzy, łącznie z Wami, takie teksty - to to jest dopiero nieprzyzwoitość. Moja rodzina pochodzi z Litwy i co? Wg Was jestem Litwinem?! Puknijcie się we łby młode a chore, bo jak napisałem, większość aktorów to dla Was Litwini, Ukraińcy i "Biełyje Russkije" Żenada, szanowni Państwo, żenada...

Maxec72

Człowieku a co mnie obchodzi skąd pochodzi Twoja rodzina? Wiedza historyczno geograficzna nie ma tutaj nic do rzeczy. Każdy ma prawo czegoś nie wiedzieć i pytać choćby to była najgłupsza rzecz na świecie.

Tymczasem odzywają się chamy, którzy leczą swoje kompleksy obrażając innych. Pan się Panie Maxec czy jak tam, kompromituje i niech Pan już nie przedstawia swoich chorych racji bo przez takich jak Pan, nigdy w tym kraju nie będzie normalnie. Zresztą prezentuje Pan poziom taki jak wszystkie fora filmwebwe, więc nie ma tu się czemu dziwić.

lilly1992

Witam
Pola Raksa jest POLKĄ!! urodziła sie przed wojna w Lidzie to miejscowość wtedy należała do POlski wiec obywatelstwo ma POlskie:)))

maszmal

A jakie to ma w ogóle znaczenie? Ja się urodziłam za granicą, mam w sobie
krew 3 narodów, ale mam polskie obywatelstwo i co najważniejsze; czuję się
Polką. A jeśli jesteście takimi znawcami historii, to powinniście wiedzieć,
że w dawnej Polsce, w I Rzeczypospolitej, nie liczyło się wyłącznie
pochodzenie krwi, jak to było (i jest nadal) np. w Niemczech. Polakiem
zostawało się też przez wybór. Jeśli uznawało się władze (Króla i Sejm) i
broniło Rzeczpospolitej, to było się uznawanym za Polaka. Np. polscy
Tatarzy byli obywatelami polskimi, a część z nich, ci z tatarskiej
arystokracji, była uznawana za szlachtę. W "Ogniem i mieczem" występuje pan
Azulewicz, Tatar. PAN Azulewicz, a więc szlachcic, bo do chłopa nikt by się
wtedy nie zwracał per "pan". Echo tych dawnych zwyczajów jest i we
współczesnych polskich prawach; dziecko urodzone w Polsce ma automatycznie
polskie obywatelstwo, bez względu na pochodzenie i obywatelstwo rodziców.
Czegoś takiego nie ma w innych krajach, np. w Niemczech, czy USA. Zresztą
sam autor "Ogniem i mieczem" miał domieszkę krwi tatarskiej. A Mickiewicz
miał też w sobie krew białoruską, a po matce (o zgrozo :D ) żydowską.
Ciekawe, że nie przejmuje was grozą to, że pierwszy wiersz jaki poznaje
każdy mały Polak brzmi: "Litwo, Ojczyzno moja ..."

lilly1992

Jeszcze coś, bo mnie wkurza to idiotyczne pytanie. Otóż ciekawe, czy ktoś z
was "prawdziwych Polaków" wie o największej bitwie, jaką Rzeczpospolita
stoczyła z Rosją? Była to bitwa pod Orszą w 1514 roku. A stoczyło ją
BIAŁORUSKIE wojsko Rzeczpospolitej z udziałem polskiej jazdy, dowodzone
przez BIAŁORUSKIEGO prawosławnego kniazia Konstantego Wasyla Ostrogskiego
Hetmana Litewskiego. Po bitwie na pobojowisku naliczono 30 tysięcy
poległych moskiewskich bojarów.

roxana33

Idiotyczne, to są twoje posty. Forum o filmach to nie jest najodpowiedniejsze miejsce na leczenie kompleksów.

lilly1992

A samą bitwę pod Grunwaldem to trzeba ci chyba młotkiem do głowy wbić, nie?
Nie dociera do ciebie, że bez Litwinów, Białorusinów, Tatarów dalibyśmy
wtedy d ... . A sam przebieg bitwy; poczytaj Długosza to się wtedy działo,
gdyby nie powracający Litwini, to nie wiadomo czy poradzilibyśmy sobie z
Krzyżakami. I jeszcze dwa oddziały smoleńskie; przebiły się do polskiego
skrzydła, chociaż w jednym zginęli prawie wszyscy i "aż chorągiew do ziemi
przybito" (Długosz). Co wy jeden z drugim wiecie o historii i o naszej
Ojczyżnie. Nic

lilly1992

Ależ mnie drażni to jakże typowe dla polskiego internetu chamstwo i agresja, wynikające z niedouczenia i mające głównie za zadanie leczenie własnych kompleksów.

Nie znam odpowiedzi na postawione pytanie, jednak jest ono jak najbardziej zasadne.
To że ktoś był polskim obywatelem urodzonym na Kresach wcale automatycznie nie oznacza, że czuł się Polakiem. Przedwojenna Polska była zlepkiem różnych kultur i narodowości i rodzice Pani Raksa mogli się równie dobrze uważać za Polaków, Ukraińców lub Białorusinów. Przed wojną na Kresach polskie lub spolszczone były głównie duże miasta jak Lwów czy Kijów, tzw. "prosty lud" zamieszkujący wsie w większości składał się z Ukraińców lub Białorusinów. O tym że duża część obywateli przedwojennej Polski nie czuła się Polakami świadczy chociażby to, co działo się w czasie II WŚ zarówno na Kresach, jak i Śląsku czy Pomorzu.

Żeby nie było wątpliwości, to nie jestem polskim nacjonalistą szukającym wszędzie "prawdziwych Polaków". Na dobrą sprawę, to żałuję, że Polska współczesna jest tak bardzo "monokulturowa", czyli zwyczajnie nudna kulturowo, że nie ma tej wspaniałej i różnorodnej mieszanki kultur jaka była obecna do czasu wybuchu II WŚ (włączając w to oczywiście oryginalną i niezwykle barwną kulturę polskich Żydów).

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones