Rachid Bouchareb 

[{"id":2,"name":"director","above5p":true,"career":{"name":"reżyser"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":30,"rate":6,"desc":"ocen","profession":"pracy reżysera"}},{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":26,"rate":5.961538461538462,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":7,"name":"producer","above5p":true,"career":{"name":"producent"},"ranking":{"name":"Produkcji","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/producer"},"rating":{"count":18,"rate":6,"desc":"ocen","profession":"pracy producenta"}},{"id":1,"name":"screenwriter","above5p":true,"career":{"name":"scenarzysta"},"ranking":{"name":"Scenariuszy","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/screenwriter"},"rating":{"count":18,"rate":5.777777777777778,"desc":"ocen","profession":"scenariuszy"}}]
6,0
30 ocen pracy reżysera
Rachid Bouchareb
Producent, reżyser i scenarzysta, posiadający podwójną narodowość - francusko-algierską. Urodził się w 1953 roku, zaś karierę rozpoczął w wieku 24 lat, pomagając reżyserom w inscenizacjach teatralnych w telewizji. Pracował tak do 1984 roku, w międzyczasie realizując kilka filmów krótkometrażowych.

Swój pierwszy film pełnometrażowy pt."Baton rouge" nakręcił w roku 1985. Cztery lata później rozpoczęła się jego kariera producencka. Wraz z Jeanem Brehatem założył studio producenckie, dzięki któremu powstały takie filmy jak "Życie Jezusa", "Ludzkość", czy "Flandria", wszystkie wyreżyserowane przez Bruno Dumonta. Sam Bouchareb również nie odstąpił od reżyserowania, nakręcił wiele filmów, które nierzadko otrzymywały nominacje do prestiżowych nagród filmowych. W 1995 roku obraz "Pył życia" został nominowany do Oscara jako najlepszy film nieanglojęzyczny, w 2001 roku "Little Senegal" dostał nominację do Złotego Niedźwiedzia, ale największym sukcesem okazały się "Dni chwały", które otrzymały dwie Złote Palmy - jedną za najlepszy film, drugą za najlepszego aktora (nagroda zbiorowa). W 2009 roku jego film "London River" został wyróżniony na festiwalu w Berlinie.

Jest twórcą wszystkich scenariuszy do swoich filmów, jednak udało mu się za nie zdobyć tylko jedną nagrodę - Cezara za pracę przy filmie "Dni chwały". W kwietniu roku 2004 został typowany do Kawalerskiego Orderu Legii Honorowej. W roku 2011 padł pierwszy klaps do filmu drogi "Just like a woman", pierwszego z amerykańskiej trylogii. Dwa pozostałe filmy będą opowiadać o relacjach pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a światem arabskim.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 1 września 1959

miejsce urodzenia: Paryż, Francja

Srebrny Niedźwiedź
Zdobył Srebrny Niedźwiedź, 6 innych nagród i 13 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
W 2008 roku był jednym z członków jury obradującego podczas 61. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes (Francja).
W 2007 roku otrzymał insygnia Kawalera francuskiego orderu Legii Honorowej.
W 1989 roku wraz z Jeanem Bréhatem założył filmową kompanię produkcyjną 3B Productions.
  • Film bardzo dobry i wzruszający. Już dawno czegoś równie dobrego a zarazem tak ambitnego nie oglądałem. Film naprawdę warty obejrzenia i polecenia. Szkoda tylko że nie obejrzałem go w kinie ale jak będzie można to chętnie wybiorę się do kina bo taką produkcję filmową chcę wspierać a nie takie debilizmy jak "Francuski ... więcej