Rafał Geremek

7,7
12 ocen scenariuszy
12 filmów
Online
Film dokumentalny Rafała Geremka w sposób przekrojowy ukazujący problemy państwa słowackiego.
Online
Film dokumentalny przedstawiający losy tzw. "maczkowców", czyli żołnierzy 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, którzy walczyli w czasie II wojny światowej. Dywizja Pancerna przeszła szlak bojowy prowadzący przez: Francję, Belgię, Holandię i Niemcy. W 1944 roku brała udział w inwazji sił alianckich w Normandii.
Online
Dokument przedstawiający obraz wojny z perspektywy niemieckich pilotów bombardujących polskie miasta. Lotnicy Luftwaffe zostali wyćwiczeni na nowych nadludzi, którzy ze swojej wysokości mogą zrobić z innymi absolutnie wszystko. Podczas wojny we wrześniu 1939 roku, Niemcy siedzący za sterami Junkersów, Messerschmittów czy Heinkelów wykazali się wyjątkowym okrucieństwem bombardując miasta i mordując cywilów.
Online
Dokument ukazuje brutalne wysiedlenia Polaków przez III Rzeszę podczas II wojny światowej, które zmieniły demografię Żywiecczyzny.
Online
Zbrodnie popełnione przez Niemców na Woli nie miały początkowo na celu całkowitej eksterminacji ludności dzielnicy, lecz stanowiły raczej akty doraźnego odwetu za wybuch powstania. Wola była skazana na brutalne uderzenie ze strony Niemców; przez tę dzielnicę przechodziła jedna z najważniejszych arterii komunikacyjnych miasta. Walczące na Woli oddziały niemieckie nagminnie wykorzystywały polskich cywilów, w tym kobiety i dzieci, w charakterze "żywych tarcz" osłaniających natarcia piechoty lub czołgów. Głównym sprawcą Rzezi Woli był Heinz Reinefarth.
FILM

Rok 1966

2016
Online
Władze komunistyczne w Polsce Ludowej postanowiły rozegrać 1000. rocznicę chrztu Polski do wzmocnienia swojej pozycji w kraju i rozpoczęły bezpardonowy atak na Kościół. Jeszcze 1957 r. z inicjatywy prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego (Stefan Wyszyński) episkopat ogłosił Wielką Nowennę, 10 - letni program duszpasterski, którego ukoronowaniem miały być uroczystości upamiętniające przyjęcie chrztu przez Mieszka I. W opozycji do Kościoła rok później sejm PRL przyjął specjalną uchwalił o obchodach tysiąclecia państwa polskiego. Tak w połowie lat sześćdziesiątych sytuację na froncie ideologicznym ocenił przewodniczący Komisji KC PZPR ds. Kleru Zenon Kliszko . "Rozpoczęła się w nowych warunkach walka o to, kto ma kierować narodem, kto ma sprawować rząd dusz w narodzie". PZPR postanowiła zastosować nową, odmienną od tej stosowanej latach stalinowskich, strategię walki z Kościołem katolickim. Ekipa Gomułki postanowiła zrezygnowała z sięgnięcia po represje i prześladowania księży oraz hierarchów kościelnych. Towarzysz Wiesław miał świadomość, że tego typu działania przysparzają Kościołowi męczenników, a osiągnięte rezultaty będą przeciwne do oczekiwanych. Plan władz komunistycznych był jasny: zorganizowanie atrakcyjnych kontrobchodów tysiąclecia, utrudnienie wiernym udziału w organizowanych przez Kościół uroczystościach oraz obniżenie rangi całego wydarzenia organizowanego przez Episkopat - między innymi poprzez niewpuszczenie do Polski gości zza granicy. Film dokumentalny pokaże kulisy działań władz komunistycznych zmierzające do zniweczenia planowanych przez Kościół katolicki obchodów 1000 - lecia chrztu Polski. Osią fabuły będzie rywalizacja dwóch przywódców - stojącego na czele władz komunistycznych i aparatu represji Władysława Gomułki i zwierzchnika Kościoła rzymskokatolickiego, Prymasa Tysiąclecia - kardynała Stefana Wyszyńskiego. Punktem wyjścia do opowieści o wydarzeniach sprzed pięćdziesięciu lat będą przypadające w 2016 obchody 1050. rocznicy chrztu Polski, rozpoczynające się uroczystościami w Gnieźnie z udziałem Episkopatu Polski. W czasie mszy w katedrze gnieźnieńskiej 14 kwietnia 2016 roku, zwierzchnicy polskiego Kościoła będą dziękować za chrzest Polski. Dziś każdy może wziąć udział w tych uroczystościach, bez obaw przed represjami czy negatywnymi konsekwencjami. Wszyscy uznają je za ważny element polskiego życia społecznego i religijnego. 50 lat temu było inaczej. Zaangażowanie się w obchody 1000 - lecia chrztu Polski groziło poważnymi konsekwencjami osobistymi i zawodowymi z więzieniem włącznie. Autorzy filmu wykorzystają wypowiedzi ekspertów oraz świadków epoki, którzy brali udział w opisywanych wydarzeniach. Zobaczymy mało znane materiały archiwalne oraz teledyski i fragmenty filmów fabularnych.
Online
Film opowiada o miastach tzw. Ziem Odzyskanych, które zmagają się ze swoją niemiecką przeszłością. Kilka z nich odbudowało swoje starówki, inne dodatkowo postawiły pomniki zasłużonym Niemcom. Pojawiły się jednak problemy z "powrotem do historii", bo jego niektóre elementy nie pasują do polskiej narracji historycznej.
Online
Dokument ukazujący historie „drugiego Katynia" polskiej inteligencji, czyli niemieckiego obozu koncentracyjnego w Mauthausen-Gusen. Obecnym władzom Austrii nie zależy na właściwym upamiętnieniu tego miejsca kaźni, które stanowiłoby świadectwo tej tragicznej historii. Wspomnienia są szeroko ilustrowane grafikami wykonanymi przez samych więźniów.