René Goscinny 

8,4
452 oceny scenariuszy
René Goscinny
Należy do panteonu twórców europejskiego komiksu. Urodził się 14 sierpnia 1926 roku w Paryżu. Swoją karierę chciał zacząć jako rysownik, jednak nie udało mu się zdobyć pracy w studiu Walta Disneya. Morrisa i Uderzo zainspirowali go do tworzenia scenariuszy komiksowych. W 1955 powstała seria o Luckym Luke?u, którą tworzył wraz z Morrisem; współpraca z Uderzo przyniosła opowieść o Indianinie Umpapa i Asteriksie. W 1959 Goscinny, Uderzo i Charlier założyli magazyn ?Pilote?, w którym został opublikowany historyczny komiks Przygody Galla Asteriksa. Zasłynął także jako autor rewelacyjnych książek o Mikołajku.Opisują one wydarzenia z codziennego życia małego chłopca, tytułowego Mikołajka, mieszkającego we Francji lat 50. XX wieku.
Jest też reżyserem filmu animowanego Dzielny szeryf Lucky Luke (ang. Daisy Town, 1971) oraz współreżyserem Asteriksa i Kleopatry (1968, razem z Albertem Uderzo i Lee Payantem) oraz Dwunastu prac Asteriksa (1976, razem z Albertem Uderzo i Pierre'em Watrinem).

Zobacz pełny opis

dane personalne:

data urodzenia: 14 sierpnia 1926

data śmierci: 5 listopada 1977

miejsce urodzenia: Paryż, Francja

żona Gilberte (od 1967 do jego śmierci), córka Anne (ur. 19.05.1968)
W 1959 roku wraz z Uderzo i Charlier założył magazyn "Pilote", w którym publikował swoje komiksy.
Zmarł na atak serca w Paryżu (Francja). Został pochowany w Nicei (Francja).
Jego rodzicami byli polscy emigranci.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Jak Wam się podobają filmy powstałe w oparciu o twórczość RG? Wpisujcie Wasze rankingi.

komiks - animacja

Lucky Luke - Asterix

Dla mnie trzeba być po prostu geniuszem, by wymyślić i przenieść na papier te wszystkie historyjki zawarte w "Mikołajku". Właściwie to obraz naszych najbardziej komicznych zachowań, czasów dzieciństwa, do których nieraz chciałabym powrócić. I prawda o bezsensie złośliwej i egoistycznej strony naszej osobowości. No i...

więcej

Rene Goscinny zawsze potrafi rozbawić mnie swoimi utworami. Dziwi mnie ,że nie ma tu żadnego wpisu. Przecież chyba każdy Asterixa i Lucky Lucka. Ja najbardziej lubię Mikołajka) Ta książka przenosi mnie w czasy dzieciństwa. Często wracam do tych opowiadań. Polecam wszystkim. Niezawodny sposób na chandrę.
Pozdrawiam.

Autor wielu legendarnych już komiksów o Asteriksie i Lucky Lucku, oraz niezpomnianych książek o przygodach Mikołajka.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones