Siergiej Eisenstein

Siergiej Michajłowicz Eisenstein

8,0
435 ocen pracy reżysera
powrót do forum osoby Siergiej Eisenstein

Jak się czyta jego nazwisko?

użytkownik usunięty

To nie żart. Pytam, bo może czasem trzeba będzie w rozmowie użyć tego nazwiska, a głupio brzmi: "Ten od Pancernika Potiomkina" ;-)

Pozdrawiam.

Ja to nigdy nie przejmowałem się jak się czyta, ba, nawet nie wiedziałem jak się pisze te wszystkie nazwiska, czy to bohaterów czy reżyserów, po prostu mój wzrok zapamiętywał zbiór literek które tworzą daną nazwę a sam czytałem po swojemu. I tak o to ten typek to był dla mnie Siergiej Eisztein (czyli tak jak ten sławny Einstein), Marcello Mastroianni to zawsze Marczelo Maestriani, a najczęściej to mam tak z postaciami książek kiedy np. Tomek Sawyer to Tomek Swayer. Ostatnio ktoś mnie nawet wyśmiał za tego Einsteina i się skumałem że popełniam jakiś błąd, ale dalej tak na niego mówię, może czasem przy ludziach się poprawiam.

Wydaje mi się natomiast że się to czyta po prostu- Eisensztein.

poprawnie: ajzensztajn
pzdr
.............................

użytkownik usunięty
zabriskie

Bardzo z niemiecka ;) W każdym razie dziękuję za odpowiedź.

TEMAT ZAMKNIĘTY

To nie jest niemieckie nazwisko, tylko żydowskie.

panny_lane

To jest 100% niemieckie nazwisko... Znaczy po niemiecku tyle co "żelazny kamień". W jidysz to by było chyba "Presnshteyn". Ojciec Eisensteina był w połowie niemieckim Żydem, w połowie Szwedem.

Jeśli chcesz poczytać o typowych żydowskich nazwiskach, to tutaj jest tekst:
http://www.jhi.pl/blog/2012-11-01-historia-nazwisk

leniwypizmak

Człowiek codziennie uczy sie czegos nowego. Dziekuje.

"Ejzensztejn" tak jest poprawnie.
Pisze student filologii rosyjskiej;)

Fredowski

Na filmoznawstwie wszyscy mówią Ajzensztajn. :P

Davus

Rosjanie mówią Ejzensztejn (z akcentem na ejn). Ale w Polsce słyszałem wiele razy Ajzensztajn :D

Fredowski

Możliwe, że polska wymowa jest błędna. Niektóre nazwiska po prostu "przyjęło się" wymawiać tak, a nie inaczej (niekoniecznie poprawnie): choćby Kurosawa, Bergman. O klasykach z innych dziedzin typu Szekspir nie wspominam. :P

Założę się, że chodzi o ajsztajna, tego fizyka, czy chemika juz nie pamiętam :P

Ajzensztajn

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones