W 1800 roku Jem Belcher osiągnął miano najmłodszego mistrza świata w boksie, wygrywając walki dzięki swojej szybkości, umiejętnościom i inteligencji. Po wypadku, który mógł na zawsze zakończyć jego karierę, rozpoczyna długą, wyczerpującą drogę do zdrowia, która w końcu doprowadza go do walki na śmierć i życie.
Powojenne Niemcy, rok 1946. Rachael przybywa do zrujnowanego Hamburga w środku mroźnej zimy, by dołączyć do swego męża, Lewisa, brytyjskiego pułkownika, któremu powierzono zadanie odbudowania miasta.
Pianistka obawia się o swoje życie po usłyszeniu podejrzanych odgłosów z mieszkania obok przed nagłą śmiercią sąsiadki, córki filantropa oskarżanego o zbrodnie wojenne.
Grupa odkrywców organizuje wyprawę do odległych zakątków wszechświata. Wkrótce poszukiwania początków ludzkości zamienią się w walkę o przetrwanie gatunku.
Zabawny portret perypetii dynastycznych w rodzinie królewskiej pewnego fikcyjnego państwa. Król ginie nagle w tragicznym wypadku. Po jego śmierci, wdowa, królowa Eugenia (Catherine Deneuve) oraz szef protokołu odmawiają prawa do tronu prawowitemu następcy, księciu Albanowi, bo jest kawalerem. Nowym monarchą ma zostać młodszy brat Albana, książę Arnaud (Lambert Wilson). Jego żona, księżniczka Armelle (Valérie Lemercier, reżyserka filmu) musi zrezygnować z pracy jako terapeutka mowy i podporządkować się królewskiej etykiecie. Nic dziwnego, że na początku robi wiele gaf i nie umie znaleźć się na salonach. Kiedy odkrywa, że mąż ją zdradza, używa wszelkich środków, w tym przychylnie nastawionych do niej mediów, by go zdyskredytować. Z brzydkiego kaczątka przeobraża się w ulubienicę poddanych.
Generał Maximus - prawa ręka cesarza, szczęśliwy mąż i ojciec - w jednej chwili traci wszystko. Jako niewolnik-gladiator musi walczyć na arenie o przeżycie.