[{"id":1,"name":"screenwriter","above5p":true,"career":{"name":"scenarzysta"},"ranking":{"name":"Scenariuszy","link":"/person/ajax/roles/98181/1","url":"/ranking/person/screenwriter"},"rating":{"count":8,"rate":8,"desc":"ocen","profession":"scenariuszy"}},{"id":2,"name":"director","above5p":true,"career":{"name":"reżyser"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"/person/ajax/roles/98181/2","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":7,"rate":7.857142857142857,"desc":"ocen","profession":"pracy reżysera"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":true,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"/person/ajax/roles/98181/21","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":5,"rate":10,"desc":"ocen","profession":"występów osoby"}}]
8,0
8 ocen scenariuszy
Stanisław Janicki
Od najmłodszych lat związany z Bielskiem-Białą i regionem. Autor filmów dokumentalnych, ale przede wszystkim dziennikarz i krytyk filmowy. W 1955 roku ukończył Wydział Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Początkowo pracował w redakcji "Żołnierza Wolności". W latach 1959-70 redaktor miesięcznika "Film", a w latach 1970-74 - innego miesięcznika filmowego, "Kino", następnie związał się z łódzką Wytwórnią Filmów Oświatowych i z Telewizją Polską - jako scenarzysta, reżyser oraz dziennikarz Redakcji Filmowej Programu 1. Dużą popularność zdobył jako autor i prowadzący cyklicznego programu "W starym kinie", w którym prezentował polskie filmy przedwojenne. - program ukazywał się na antenie TVP w latach 1967-99. W roku 2004 nawiązał współpracę z redakcją telewizji "Kino Polska" i w ten sposób powstał podobny cykl, "Seans w iluzjonie". Jesienią 2005 roku Janicki zaczął pojawiać się również na antenie radia "RMF Classic" jako autor cyklicznej audycji "Odeon" - cotygodniowych gawęd o tematyce filmowej, poświęconych zarówno kinematografii polskiej, jak i zagranicznej.

Stanisław Janicki wykładał również historię filmu na wielu uczelniach, m. in. na PWST (obecna Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza) w Warszawie oraz na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jest również autorem wielu książek o tematyce filmowej.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 11 listopada 1933

miejsce urodzenia: Czechowice-Dziedzice, Polska

nagrody: 2 nagrody

Otrzymał następujące nagrody i odznaczenia państwowe:
- 1969 r. - Nagroda Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji;
- 1976 r. - Nagroda Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji;
- 2008 r. - Złoty Medal "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis";
- 2014 r. - Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.
W 1955 roku ukończył studia na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie (Polska), natomiast w 1998 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Polska).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych