Truman Capote 

Truman Streckfus Persons

7,3
187 ocen gry aktorskiej
Truman Capote
Truman Capote był jednym z najbardziej znanych amerykańskich pisarzy. Urodzony w 1924 roku w Nowym Orleanie (USA) Capote miał na swym koncie takie powieści jak "Śniadanie u Tiffany'ego" (1958, na podstawie której nakręcono kultowy już film z Audrey Hepburn w roli głównej) oraz "Z zimną krwią" (1965).
Capote urodził się jako dziecko Archelausa Personsa oraz 17-sto letniej Lillie Mae Faulk. Gdy miał 4 lata jego rodzice rozwiedli się i młody Truman przeniósł się do Monroeville w Alabamie (USA), gdzie był wychowywany przez krewnych matki. Jako dziecko bardzo lubił czytać, a pierwsze próby pisarskie miał już w wieku 9 lat. W tymże wieku przeniósł się on do Nowego Jorku, by zamieszkać z matką i jej drugim mężem. W wieku 17 lat formalnie zakończył edukację i zaczął pracę dla gazety The New Yorker.
Truman zadebiutował jako nowelista w roku 1943, kiedy to wydał zbiór "Zatrzaśnij ostatnie drzwi". Pierwszą "prawdziwą" powieścią była "Letnia przeprawa" z tego samego roku. Kamieniem milowym było już wspomniane "Śniadanie u Tiffany'ego" z 1958 roku. Powieść ta przyniosła mu największą popularność.
Capote zmarł w Los Angeles 25 sierpnia 1984 roku. Ponad 20 filmów powstało na podstawie jego powieści i opowiadań.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 30 września 1924

data śmierci: 25 sierpnia 1984

miejsce urodzenia: Nowy Orlean, Luizjana, USA

wzrost: 160 cm

Emmy
Zdobył Emmy, 2 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
Zmarł w Los Angeles (stan Kalifornia) w USA w wyniku przedawkowania narkotyków.
Podczas nauki w nowojorskiej Trinity School Capote osiągnął wynik 215 pkt. w teście na IQ.
Pisarz pamiętał 94% wszystkich rozmów, które przeprowadzał.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych