Urszula

Urszula Beata Kasprzak

7,0
145 ocen gry aktorskiej
Jedna z najbardziej popularnych wokalistek rockowych lat 80 i 90tych.

W dzieciństwie uczyła się gry na fortepianie i akordeonie. Uczęszczała także na zajęcia w lubelskim Studium Piosenki. W 1977r w gronie piosenkarek amatorek uczestniczyła w eliminacjach, a później w finale konkursu Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze, zdobywając główną nagrodę. Rok później bez echa wystąpiła w koncercie Debiuty na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu i w związku z podjęciem studiów na UMCS zrezygnowała z dalszych występów. Jednak latem 1980 roku zaproszono ją do udziału na festiwalu w Sopocie, by towarzyszyła solistom w chórkach. Tam również występowała Budka Suflera z Izabelą Trojanowską. W tym samym czasie Urszula nagrała w poznańskim studiu 6 piosenek z Ryszardem Kniatem w stylu country oraz towarzyszyła Marii Jeżowskiej w chórkach w nagraniu jej debiutanckiej płyty.

W grudniu 1981 r doszło do spotkania z Romualdem Lipko i podczas rozmowy po raz pierwszy została poruszona kwestia ewentualnej współpracy. 15 czerwca 1982 roku w poznańskim studiu PR zakończono nagrywanie trzech pierwszych piosenek Urszuli i Budki Suflera: "Fatamorgana '82", "Bogowie i demony" i "Luz blues w niebie same dziury", które błyskawicznie dostały się na listy przebojów w całym kraju. "Fatamorgana '82" dodatkowo uzyskała tytuł przeboju lata '82. W niemal wszystkich plebiscytach popularności Urszula została sklasyfikowana już obok Kory i Małgorzaty Ostrowskiej w kategorii wokalistek oraz ogólnie uznano ją za : "Talent rokujący największe nadzieje".

Rok 1983 przyniósł Urszuli pasmo kolejnych sukcesów: udane trasy koncertowe z Budką Suflera, wyszła bardzo wysoko oceniana jej debiutancka płyta "Urszula" , drugie miejsce na Festiwalu Krajów Nadbałtyckich w Karlsham oraz nagroda pisma "Mlada fronta" na festiwalu "Intertalent '83" w Pradze. Piosenkę "Dmuchawce, latawce, wiatr" okrzyknięto niekwestionowanym przebojem lata '83 oraz jednym z największych hitów tego roku. Urszula umocniła swoją pozycję w ankietach popularności oraz zdobyła uznanie krytyków, którzy przyznali jej prestiżową 2 nagrodę za piosenkę "Dmuchawce, latawce, wiatr" w konkursie PriTV na "Największy Przebój Roku".

Lata 1984-87 to lata ciągłej współpracy z Budką Suflera i kolejne płyty nagrane z tym zespołem: "Malinowy król" oraz "Urszula 3. W tym czasie występowała na wielu festiwalach m.in w Dreźnie, Berlinie, Rostocku i Norymberdze, zrealizowała wiele programów TV m.in w Szwecji, na Węgrzech, w Holandii, Bułgarii, CSRS i NRD. Koncertowała w Holandii, Szwecji, RFN, NRD, CSRS, ZSRR, Bułgarii i na Węgrzech. Obok współpracy z Budką Suflera, Urszula wzięła udział w nagraniu płyty zespołu Klincz "Jak lodu bryła" (88) oraz w musicalu Katarzyny Gertner "Żeglując w dobry czas" (85).

Warto również wspomnieć o aktorskich poczynaniach Urszuli: po udziale w filmie Ryszarda Rydzewskiego "Alabama" w 1984r gdzie Urszula z Budką Suflera grali samych siebie śpiewając piosenki z lp. "Malinowy król", pojawiła się wkrótce w kolejnych filmach już w rolach czysto aktorskich: Romana Załuskiego "Och Karol" (85r) i "Głód serca" (86r) i Pawła Karpińskiego "Na kłopoty Bednarski"(86r) oraz w spektaklu dla dzieci "Raz swawolny Tadeuszek" i w edycjach telewizyjnego "Jarmarku". W 86r gitarzystą Budki Suflera został Stanisław Zybowski, który wkrótce został również życiowym i muzycznym partnerem Urszuli.

W 1988r ukazała się przełomowa płyta Urszuli "Czwarty raz", gdzie obok kompozycji Romualda Lipki znajdują się piosenki napisane przez Zybowskiego. W tym też roku Urszula wyrusza na ostatnią - jak się okazało - trasę koncertową, tym razem po USA. Podczas wizyty w Stanach Urszula wydała przez firmę Rock Studio New York pierwszy comact disc z polską muzyką rozrywkową, zawierający największe przeboje wokalistki.

W 1989 r wizulanie i muzycznie odmieniona Urszula wystąpiła podczas koncertu "Polska Promocja" na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie z nowymi piosenkami oraz z nowym zespołem, ktorego liderem jest Stanisław Zybowski - JUMBO. Zaraz potem podpisała dwuletni kontrakt z amerykańską wytwórnią Uniwersal na Florydzie na wydanie płyty.

W latach 90 - 94 Urszula wraz z zespołem przebywa w Stanach Zjednoczonych, gdzie zdobywa doświadczenia muzyczne grając dla publiczności polskiej i amerykańskiej. W tym czasie wychodzą jej kolejne płyty: "Urszula & JUMBO" (92) oraz wydana z okazji jubileuszowej trasy koncertowej 10 - lecia działalności artystycznej "Greatest hits of Urszula"(92). W 1994 roku bierze udział w trasie koncertowej Budki Suflera z okazji 20 - lecia istnienia zespołu, podczas której przyjmowana jest entuzjastycznie. W tym też roku powraca do Polski i rozpoczyna pracę z nowym zespołem . Bierze udział w wielu koncertach, nagrywa kolejną płytę i podpisuje umowę z firmą Zic Zac. "Biała droga" bardzo szybko zdobywając miano Złotej Płyty. Piosenki "Na sen", "Konik na biegunach", "Niebo dla ciebie", "Ja płaczę" miesiącami okupują listy przebojów w całym kraju. Bierze udział na festiwalu w Opolu, Sopot Rock Festiwal i na koncercie Przystanek Woodstock dla 30-tysięcznej widowni na lotnisku pod Szczecinem. 22.08.96 nagrywa kolejną płytę, tym razem koncertową "Urszula akustycznie", która ma swoją premierę 06.12.96r. W 1998r nagrała plytę "Supernova".

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones