Valdís Óskarsdóttir 

7,7
154 oceny montażu
Valdís Óskarsdóttir
Valdís Óskarsdóttir urodziła się i wychowywała w Islandii. Jako dziecko uczyła się tańca i gry na gitarze; sama twierdzi, że do dziś nie potrafi żyć bez muzyki.

Jej droga do filmu była długa. Początkowo pracowała jako fotograf: robiła zdjęcia do magazynów i dzienników, a także ilustrowała książki. Następnie kilka lat zajmowała się pisarstwem: pisała krótkie opowiadania, powieści dla dzieci i scenariusze do programów telewizyjnych i radiowych. W tym okresie, aby związać koniec z końcem, musiała również od czasu do czasu dorabiać w zakładach rybnych, restauracjach, szkole, a także jako kucharz na statku. 

Valdis zawsze marzyła jednak o pracy w filmie, a dokładniej o zawodzie montażysty. W czerwcu 1985 roku, tydzień po tym jak dostała pracę w gazecie jako fotograf, otrzymała telefon od islandzkiego reżysera Þórhildura Þorleifsdóttira, który zaproponował jej pracę przy montażu w filmie "Stella í orlofi". To był początek jej kariery filmowej, która trwa nieprzerwanie do dzisiaj.

Początkowo pracowała jedynie jako asystentka montażysty. Pierwszy film zmontowała samodzielnie w 1992 roku i był to islandzki dramat "Ingaló". W 2008 roku zadebiutowała jako reżyser filmem "W drodze na ślub".
zobacz pełny życiorys

dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 1950

miejsce urodzenia: Akureyri, Islandia

BAFTA
Zdobyła BAFTA, 6 innych nagród oraz 11 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Na razie nikt nie dodał wątku na forum . Spróbuj swoich sił i podziel się opinią. Możesz być pierwszy!
Dodaj wątek na forum

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones