Dotychczasowa "żona przy mężu" Lulu, po zdradzie i rozstaniu musi radzić sobie sama. Postanawia założyć cukiernię aby jej pasja stała się pracą zawodową.
Dokument przedstawiający życie i twórczość jednej z najwybitniejszych pisarek w historii Polski - Marii Konopnickiej. Produkcja stawia pytanie, czy naprawdę znamy tę postać, czy może wokół niej krążą mity, które nie do końca oddają prawdziwy obraz jej życia.
W wyniku nawałnicy został uszkodzony most łączący świat żywych ze światem umarłych. W związku z tym, wiadomość o jej śmierci, dociera do Marii z opóźnieniem. Maria jak gdyby nic, wychodzi do pracy, ale ludzie wokół zaczynają ją lekceważyć. Widzą ją bliscy, dla innych staje się obojętna. Maria nie wie co zrobić, wraca do domu rodzinnego. Wraca do Matki, do miejsca, które opuściła za życia. Do domu Matki przywieziono już jej ciało. Zaczynają się tradycyjne obrzędy. Łapiduch oporządza ciało przed pochówkiem. Rodzina stara się nakłonić Marię, by zobaczyła ciało i się zidentyfikowała. To warunek konieczny, by dotarło do niej, że nie żyje. Pogodzenie się z tym faktem, ma jej oraz jej bliskim przynieść ulgę. Ale Maria buntuje się. Nie zgadza się na śmierć.