Whitney Houston

Whitney Elizabeth Houston

8,1
1 736 ocen gry aktorskiej
Whitney Elizabeth Houston urodziła się 9 sierpnia w East Orange w bardzo muzykalnej rodzinie , która pozwoliła Whitney na rozwinięcie swego talentu . Matka Whitney Emily Drinkard bardziej znana jako Cissy Houston śpiewała w rodzinnym zespole gospel - Drinkard Sister , występowała z grupą Dionne Warwick The Gospelaires . W końcu założyła własną grupę Sweet Inspiration . W latach 70 Cissy pracowała zarówno jako muzyk sesyjny oraz jako artysta solowy . Cissy pracowała z takimi legendami muzyki jak Elvis Presley i Aretha Franklin , która zresztą jest bliską przyjaciółką Cissy . Ojciec Whitney - John był menadżerem Cissy , jednak kiedy na świat przyszła Whitney to on zostawał w domu i opiekował się córką . Whitney wspomina : "On zmieniał mi pieluchy , gotował , czesał mnie , ubierał . " Whitney mieszkała w Newark w stanie New Jersey , gdzie Cissy była szefem chóru w kościele New Hope Baptist Church .
Whitney od najmłodszych lat miała niebywałe szczęście przebywać wśród najwspanialszych piosenkarek : " Przebywanie wśród ludzi takich jak Aretha Franklin , Gladys Knight , Dionne Warwick i Roberta Flack , wszystkich znakomitych piosenkarek , nauczyło mnie słuchać i obserwować . Miało to wielki wpływ na mnie jako piosekarkę , muzyka . To było dla mnie coś tak naturalnego , że kiedy zaczełam śpiewać , było to prawie tak proste jak mówienie ." Whitney śpiewała w dzieciecym chórze New Hope Baptist Junoir Choir , w kościele po raz pierwszy Whitney zaśpiewała solo . W wieku około 11 lat Whitney zaśpiewała hymn Guide Me O Thou Great Jehovah to jak ludzie zareagowali na ten występ mówi wszystko . " Myślałam że umrę z przerażenia , wszyscy patrzeli na mnie , próbowałam unikać ich wzroku .Nikt się nie poruszał , wszyscy wyglądali jak by byli w transie . Cały czas wpatrywałam się w zegar , który wisiał w Kościele . Kiedy skończyłam wszyscy klaskali i płakali . " - wspomina Whitney .
Od tego momentu Whitney wiedziała że jedyną rzeczą jaką chce robić jest śpiewanie .Jednak do nagrania pierwszego albumu minie sporo czasu ...
Jako nastolatka Whitney śpiewała w chórkach dla Lou Rawls i Chaki Khan , występowała także z Cissy na koncertach i w klubach w Nowym Jorku . W wieku 15 lat w 1978 roku Whitney zaśpiewała na albumie Michaela Zager 'a w piosence Life is a party . Uroda Whitney umożliwiła jej pracę modelki . Whitney znalazła się na okładkach takich gazet jak Cosmopolitan , Young Miss , Seventeen , Glamour , a także wystąpiła w serialach komediowych Silver Spoon i Gimme A Break .Jednak najważniejszą rzeczą dla Whitney był śpiew to było to co kochała . Kilka tygodni po tym jak Whitney skończyła 18 lat , podpisała kontrakt z agentem Gene 'm Harvey 'em . Przełomowym rokiem dla Whitney byl 1983 , kiedy to występowała w klubie Sweetwater , w którym był założyciel wytwórni Arista Records Clive Davis . Następnego dnia Whitney podpisała kontrakt z Clivem . Tuż przed wydaniem pierwszego solowego albumu Whitney zaśpiewała na albumie Paula Jabary piosenkę Eternal Love , można było ją także usłyszeć na albumach Jermaine Jacksona i Teddy Pendergrassa .Rozpoczęły się pracę nad pierwszą płytą Whitney , które w sumie trwały 2 lata a budżet płyty wyniósł 250 tysięcy dollarów . Clive dobrze wiedział co robi . Dokładnie wiedział jakie piosenki są mu potrzebne jacy producenci będą pracować nad albumem .
W dzień Świętego Walentego 1985 roku wydano debiutancki album Whitney zatytułowany po prostu " Whitney Houston " . Chyba nikt nie spodziewał się tak ogromnego sukcesu , w samych Stanach album sprzedał się w rekordowej liczbie 13 milionów egzemplarzy a na całym świecie kupiło go 23 miliony ludzi ! Do tej pory jest to najlepiej sprzedający się debiutancki album w historii muzyki . Album utrzymywał się na pierwszym miejscu przez 14 tygodni . Album zawierał zarówno ballady jak i szybsze kawałki . Na albumie znalazły się takie hity jak How will I know , Saving All My Love For You , You Give Good Love , The Greatest Love Of All . Dwie piosenki na albumie Whitney zaśpiewała w duecie z Jermain'em Jackson' em bratem Michael ' a . Aż trzy piosenki z albumu dotarły do pierwszego miejsca listy Billboardu . Piosenka Saving all my love for you dostała nagrodę Grammy za piosenkę roku . Album został nagrodzony nagrodami Bilboardu i American Music Awards . Whitney wyruszyła w pierwsze światowe tournee .Ciekawym rozwiązaniem było ustawienie sceny która znajdowała się po środku widowni tak że z każdej strony była dobrze widoczna . Świat nie musiał długo czekać na nowe nagrania Whitney w maju 1987 roku ukazuje się singiel I wanna dance with somebody , który był hitem lata . Piosenka był najlepiej sprzedającym się single w Stanach , oczywiście dotarła do pierwszego miejsca listy Bilboardu . Drugi album zatytułowany "Whitney " od razu zadebiutował na pierwszym miejscu Bilboardu , co czyniło Whitney pierwszą kobietą , która tego dokonała . Album zawierał wiele przebojów , aż cztery piosenki dotarły do pierwszego miejsca Billboardu . Album został nagrodzony wieloma nagrodami Grammy , American Music Awards i Billboardu .
W maju Whitney wzieła udział w festiwalu Montreux Pop Festival w Szwajcarii . Podobno Whitney rozgłosu , przebywając większość czasu w hotelu w Lozannie . Pojawiła się tylko na konferencji prasowej i na koncercie . Spytana o to czy sława uderzyła jej do głowy powiedziała : " W jedyny sposób w jaki mnie dotknęła jest to , że nie mam tyle wolnego czasu ile miała kiedyś dla siebie ." Latem Whitney wyruszyła w trasę po Stanach , na którą bilety wysprzedawały się w szybkim tempie . Dziennikarz New York Times pisząc o trasie tak nazwał Whitney " encyklopedyczny , niespokojny virtuoso , którego głos obejmuję każdego od Aretha Franklin do Barbary Streisand do Diana Ross do Al Green . Ona może zaśpiewać gospel , aksamitne ballady , unoszącym sopranem " . Kiedy kolejne utwory z płyty zdobywały popularność , pojawiały się głosy krytyki , zarzucające Whitney , że śpiewa bez emocji , Whitney tak odpowiadała na te zarzuty : " Śpiewam z mojej duszy . Mam tylko 24 lata , więc nie przeżyłam tyle co Billie Holiday . Nie brałam narkotyków , nigdy nie popadłam w depresje i melancholie . Miałam dobre dzieciństwo , żadnych tragedii , i mogę tylko śpiewać tylko na podstwie moich własnych przeżyć . " W 1987 roku Whitney nagrała piosenkę Do you hear what I hear ? , która znalazła się na albumie " A Very Special Christmas " . W czerwcu 1988 roku Whitney wzieła udział w koncercie The Nelson Mandela Tribute Concert , który odbył się w Londynie . Nie był to pierwszy raz kiedy Whitney wzięła udział w akcji przeciwko apartheid ' owi . Już jako nastolatka kiedy pracowała jako modelka odmawiała współpracy z firmami , które prowadziły interesy w RPA . W tym samym roku Whitney nagrała piosenkę Hold Up The Light z CeCe & BeBe Winans oraz One Moment in Time na Olimpiadę w Los Angeles . Był to przebój po obu stronach Atlantyku . W 1989 roku Whitney zaśpiewała w duecie ze swoją idolką Arethą Franklin , piosenka znalazła się na albumie Arethy i nosiła tytuł " It ' s Isn't , It wasn't , It Ain 't never gonna be " Latem 1989 roku Whitney pojawiła się na trasie koncertowej jej przyjaciół CeCe & Bebe gdzie śpiewała w chórkach , na trasie pojawili się także Dionne Warwick i Luther Vandross . Mimo iż Whitney nie wydawała płyty przez 3 lata , widać że czasu tego nie spędziła na leniuchowaniu .
Singiel I ' m your baby tonight został wydany w październiku 1990 roku . Była to tytułowa piosenka z albumu I 'm your baby tonight . Singiel ten szybko dotarł do pierwszego miejsca listy Billboardu , stając się światowym hitem . Album zawierał wiele współczesny dźwięków w stylu soul , funky , groove , itd ... Piosenka była nominowana do nagrody Grammy , jednak nie została nagrodzona , wygrała inna śpiewająca pani Mariah Carey , która wtedy zaczynała swoją karierę . Ale Whitney nie przejmowała się tym : " Ludzie , którzy kupują moje płyty , kupują je dla mnie nie dla jakiś nagród . Poza tym ja byłam pierwsza ... oni nie mówią że ja śpiewam jak Mariah ale mówią Mariah śpiewa tak jak ja , rozumiesz o co mi chodzi ?" Album zawierał także kolejny numer jeden w karierze Whitney All the man that I need , a także przeboje My name is not Susan , I belong to you i piosenkę zaśpiewaną w duecie z samym Stevie Wonderem . Z koleji piosenka I 'm knocking została wyproduowana przez samą Whitney . W 1991 roku Whitney zaśpiewała na finale mistrzostw USA w footballu amerykańskim Superbowl amerykański hymn The Star Spangled Banner . Piosenka została wydana na singlu , wystąpienie na kasecie video . Zyski ze sprzedaży zostały przeznaczone dla ofiar wojny w Iraku . Whitney wzieła także udział w koncercie w Londynie z którego zyski przeznaczono dla kurdyjskich uchodźców . W kwietniu 1991 roku Whitney nagrała specjalny koncert dla HBO . Odbył się on Norfolk specjalnie dla żołnierzy , którzy brali udział w wojnie w Zatoce Perskiej . Koncert został wydany na kasecie video . Whitney oczywiście wyruszyła w światowe tournee .
Rok 92 był przełomowy w życiu Whitney . 18 lipca 1992 roku Whitney poślubiła Bobbiego Browna . W tym roku Whitney zadebiutowała na srebnym ekranie filmie Bodyguard u boku Kevina Costnera . To Kevin zabiegał oto aby właśnie Whitney zagrała w tym filmie ,Whitney długo nie mogła się zdecydować : " Bałam się .Aż dwa lata zajęło mi podjęcie decyzji . To chyba trochę za dużo dla Kevina , chyba trochę go zdenerwowałam .Pewnego dnia zadzwonił do mnie i powiedział : słuchaj czy zamierzasz w końcu zagrać ze mną w tym filmie czy nie , powiedziałam mu że trochę się boje , i w ogóle a on powiedział że mi pomoże " . Premiera filmu odbyła się w listopadzie 1992 roku , film okazał się wielkim hitem w pierwszym tygodniu zarobił 27 milionów , ogólnie wpływ z filmu wyniosły 500 milionów . Whitney nie tylko zagrała w filmie , ale nagrała także sześć piosenek , które znalazły się na soundtracku z tego filmu . Album ten okazał się najlepszym soundtrackiem wszechczasów do dnia dzisiejszego kupiło go 34 miliony osób . Piosenka I will always love you , stała się światowym hitem , na amerykańskiej liście przebojów zajmowała pierwsze miejsce przez 14 tygodni co było rekordem . Dwie piosenki z filmu I have nothing i I run to you był nominowane do Oscara . Rok 92 i 93 był latami , które niekwestionowanie należały do Whitney . Album Bodyguard został nagrodzony wieloma nagrodami Grammy , American Music Awards , World Music Awards , Billboard Music Awards i innymi . 7 marca 1993 roku Whitney urodziła córeczkę Bobbi Kristinę ,tak Nippy mówi o tym przeżyciu : " Człowieku , kiedy ją urodziłam i dali mi Bobbi na ręce , pomyślałam to musi być to . To jest najwspanialsze . Nigdy nie przeżyłam niczego wspanialszego ." Mimo porodu wyruszyła w światowe tournee, które było niesamowitym sukcesem . . W kwietniu 1994 roku Whitney dała specjalny koncert w Johanesburgu dla Nowej Republiki Południowej Afryki , który był pokazywany na żywo przez telewizje HBO .
W 1999 wydała przebojową płytę "My love is your love" z takimi hitami jak "My love is your love", "It's not right, but it's ok", "I learned from the best". Piosenkarka przymierza się też do nagrania kolejnej (podpisała kontrakt na 10 milionów dolarów za płytę).

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones