Recenzja filmu Zodiak (2007)
David Fincher

Mówi Zodiak

Zodiak to postać autentyczna, morderca przez dziesięciolecia terroryzujący San Francisco i okolice. Po każdym z morderstw wysyłał do redakcji lokalnych gazet zaszyfrowaną informację, oraz list ze ...
Filmweb sp. z o.o.
  • recenzja dvd Zodiak (2007)
Zodiak to postać autentyczna, morderca przez dziesięciolecia terroryzujący San Francisco i okolice. Po każdym z morderstw wysyłał do redakcji lokalnych gazet zaszyfrowaną informację, oraz list ze szczegółami właśnie popełnionej zbrodni. Mimo połączonych sił dziennikarzy śledczych i policji, sprawy nigdy nie udało się do końca wyjaśnić.

Filmowy <b>"<a href="http://zodiak.filmweb.pl/" class="n">Zodiak</a>"</b> skupia się detalicznie na samym procesie dochodzenia do prawdy, osobliwej współpracy-rywalizacji dziennikarzy lokalnej gazety, autora komiksów i detektywa amatora Roberta Graysmitha (<a href="http://jake.gyllenhaal.filmweb.pl/" class="n">Jake Gyllenhaal</a>), oraz starego śledczego wygi Paula Avery'ego (cudownie "przegięty" <a href="http://www.filmweb.pl/Robert+Downey+Jr.,filmografia,Person,id=31" class="n">Robert Downey Jr.</a>), a inspektorami z wydziału zabójstw (<a href="http://www.filmweb.pl/Mark+Ruffalo,filmografia,Person,id=6650" class="n">Mark Ruffalo</a> i znany z serialu <b>"<a href="http://ostry.dyzur.filmweb.pl/" class="n">Ostry Dyżur</a>"</b> <a href="http://www.filmweb.pl/Anthony+Edwards,filmografia,Person,id=7404" class="n">Anthony Edwards</a>). <a href="http://david.fincher.filmweb.pl/" class="n">David Fincher</a> (<b>"<a href="http://siedem.filmweb.pl/" class="n">Siedem</a>"</b>, <b>"<a href="http://podziemny.krag.filmweb.pl/" class="n">Podziemny krąg</a>"</b>) jak mało kto czuje i potrafi portretować współczesną metropolię, z jej niespokojnym rytmem, atmosferą osaczenia, wydobywającą z ludzi to co w nich najgorsze, a na co dzień ukryte. W <b>"<a href="http://zodiak.filmweb.pl/" class="n">Zodiaku</a>"</b> San Francisco to piekło (akcja dzieje się głównie w nocy, lub w pochmurną deszczową pogodę), generator bezsensownej przemocy, uosabianej przez tytułowego mordercę. Zło, które udziela się wszystkim bohaterom filmu, przez lata stopniowo niszczy im życie. Początkowo zresztą trudno zrozumieć obsesję młodego rysownika w dążeniu do wyjaśnienia zagadki (nie chce dopuścić do zamknięcia śledztwa, gdy inni już odpuścili), dopiero z czasem zauważamy wzajemne podobieństwo Zodiaka i Graysmitha, obaj cierpią na tę samą "miejską" przypadłość - anonimowość. Obaj, choć w skrajnie różny sposób, starają się z niej wyrwać.

Film <a href="http://david.fincher.filmweb.pl/" class="n">Finchera</a> chwilami męczy drobiazgowością rekonstrukcji śledztwa, mnoży tropy i nazwiska podejrzanych, w których momentami można się pogubić. Zwłaszcza, że film trwa 2,5 godziny, co jak na thriller jest sporym wyzwaniem. Tyle marudzenia, jednak dla wszystkich zafascynowanych mroczną podświadomością metropolii to jazda obowiązkowa.

Jednopłytowe wydanie DVD zawiera materiały z planu filmowego z komentarzem twórców, między innymi <a href="http://david.fincher.filmweb.pl/" class="n">reżysera</a> i aktora <a href="http://www.filmweb.pl/Mark+Ruffalo,filmografia,Person,id=6650" class="n">Marka Ruffalo</a>. Materiał pokazuje nie tylko filmową kuchnię, ale rzuca także więcej światła na zagadkową sprawę Zodiaka. Film możemy obejrzeć w trzech wersjach językowych: polskim (lektor), angielskim i rosyjskim. Napisy w językach polskim, angielskim, estońskim, łotewskim, litewskim, rosyjskim i ukraińskim.
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną? 81% uznało tę recenzję za pomocną (146 głosów).

przeczytaj również recenzje użytkowników (5)

zobacz wszystkie