Recenzja filmu Drapieżnik (2007)
Wai-keung Lau

Pretensje i sugestie

Erroll Babbage (Richard Gere) odwiedza dewiantów, zboczeńców, ekshibicjonistów i innych seksualnych maniaków z kwestionariuszem społecznego kuratora, ale że widział już niejedno okropieństwo, ...
Filmweb sp. z o.o.
Erroll Babbage (<a href="http://richard.gere.filmweb.pl/" class="n">Richard Gere</a>) odwiedza dewiantów, zboczeńców, ekshibicjonistów i innych seksualnych maniaków z kwestionariuszem społecznego kuratora, ale że widział już niejedno okropieństwo, wymazał ze słownika wyraz „rehabilitacja”. Babbage nachodzi, podpuszcza i w razie potrzeby uspokaja „drapieżników” za pomocą pałki. Za ten spacer na krawędzi obsesji w końcu dostaje czapę – państwową emeryturę i trzy tygodnie na wytrenowanie następczyni. Scenarzysta dorzuca jeszcze ostatnie wyzwanie. Ktoś porywa nastoletnią dziewczynę. Ktoś nadzorowany przez Babbage’a.

Najkrócej rzecz ujmując, mamy do czynienia z thrillerem z pretensjami. Te są trojakiego rodzaju: film chce być efektownym shockerem, przedstawiać rzeczowy ogląd problemu przestępstw seksualnych, a przy okazji zabrać widza w podróż do mrocznego jądra ludzkiej duszy. Czyli kawa na ławę. Na dzień dobry plansza z wiadomością, że na tysiąc zarejestrowanych przestępców na tle seksualnym przypada tylko jeden kurator. Potem subtelny jak wiosenny poranek wypis z Nietzschego (<i>„Kiedy ścigasz potwory, uważaj żeby samemu nie stać się potworem. Gdy za długo patrzysz w otchłań, ona także patrzy na ciebie”</i>) Jest temat i motto? To cowabunga i do przodu!

Rozwinięcie pobożnych życzeń scenarzysty nie emocjonuje, co najwyżej śmieszy. Film ma wtórną do bólu intrygę, psychologiczny weryzm grubymi nićmi szyty, nie uderza nawet siłą pojedynczych scen. O jego odbiorze decyduje strona wizualna, która jest nieczytelnym i nadmiernie rozbuchanym odjazdem. Nie iskrzy także w duecie <a href="http://richard.gere.filmweb.pl/" class="n">Gere</a>-<a href="http://www.filmweb.pl/Claire+Danes,filmografia,Person,id=4715" class="n">Danes</a>, aktorskie zadania zostały rozdzielone niesprawiedliwie (<a href="http://www.filmweb.pl/Claire+Danes,filmografia,Person,id=4715" class="n">Claire Danes</a> nie ma nic do zagrania, oprócz robienia zdziwionej albo przerażonej miny). <i>„Chcesz być we mnie, bo wszyscy jesteśmy w tobie”</i> – krzyczy do Errolla jego „podopieczna”, sugerując bliźniaczość ich psychologicznego profilu. Scenariusz nawet nie dorasta do tej sugestii, czyniąc z dramatycznego okrzyku przeciągnięcie anemicznej akcji.

Szczęka opadała mi do ziemi, nogi zmiękły, a ręce mimowolnie zacisnęły wokół twarzy, kiedy przyswoiłem wiadomość, że <a href="http://www.filmweb.pl/Wai+Keung+Lau,filmografia,Person,id=11197" class="n">Andrew Lau</a>, znany też jako Wai-Keung Lau, podpisał trylogię <b><a href="http://www.filmweb.pl/Infernal+Affairs++Piekielna+gra+3,2003,o+filmie,Film,id=110796" class="n">"Infernal Affairs"</a></b>. On? Facet od <b><a href="http://drapieznik.filmweb.pl/" class="n">"Drapieżnika"</a></b>?
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną? 41% uznało tę recenzję za pomocną (44 głosy).