Recenzja filmu Bezdroża (2004)
Alexander Payne

Smak dobrego kina

Jeśli ktoś poprosiłby mnie o przygotowanie najlepszych, moim zdaniem, filmów ubiegłego roku, "Bezdroża" na pewno znalazłyby się w czołówce rankingu. Najnowsze dzieło Alexandra Payne'a, autora ...
Filmweb sp. z o.o.
  • recenzja dvd Bezdroża (2004)
Jeśli ktoś poprosiłby mnie o przygotowanie najlepszych, moim zdaniem, filmów ubiegłego roku, <a href="http://bezdroza.filmweb.pl/" class="n"><b>"Bezdroża"</b></a> na pewno znalazłyby się w czołówce rankingu. Najnowsze dzieło <a href="http://www.filmweb.pl/Alexander,Payne,%28I%29,filmografia,Person,id=47342" class="n">Alexandra Payne'a</a>, autora między innymi <a href="http://schmidt.filmweb.pl/Schmidt,%282002%29,o,filmie,Film,id=33969" class="n"><b>"Schmidta"</b></a> z niezapomnianą rolą <a href="http://jack.nicholson.filmweb.pl/Jack,Nicholson,filmografia,Person,id=75" class="n">Jacka Nicholsona</a>, to doskonała mieszanka inteligentnego scenariusza, nastrojowej muzyki, błyskotliwych kreacji aktorskich i nie mniej błyskotliwych dialogów. Tym bardziej szkoda, że wydanie DVD filmu, które całkiem niedawno pojawiło się na naszym rynku, okazało się nad wyraz przeciętne.

Nominowane aż w pięciu kategoriach do Oscara <a href="http://bezdroza.filmweb.pl/" class="n"><b>"Bezdroża"</b></a> to tragikomiczna opowieść o dwóch przyjaciołach wyruszających we wspólną podróż po kalifornijskich winnicach. Jeden z nich chce w ten sposób pożegnać się ze stanem kawalerskim, bo po powrocie ma stanąć na ślubnym kobiercu, drugi ma nadzieję, że wycieczka stanie się okazją do zapomnienia o troskach i problemach osobistych.

Zrealizowany za zaledwie 16 milionów dolarów obraz okazał się jednym z największych filmowych wydarzeń ubiegłego roku. <a href="http://bezdroza.filmweb.pl/" class="n"><b>"Bezdroża"</b></a>, zdobywając poza Oscarem również nagrodę BAFTA, dwa Złote Globy, 6 Independent Spirit Awards oraz kilkadziesiąt wyróżnień przyznawanych przez stowarzyszenia krytyków z całego świata.

W Polsce<a href="http://bezdroza.filmweb.pl/" class="n"><b>"Bezdroża"</b></a> nie okazały się kinowym przebojem. Mimo znacznej ilości nagród, film obejrzało w sumie kilkadziesiąt tysięcy widzów, co jak na tego rodzaju produkcję jest wynikiem żenująco słabym. Mam nadzieję, że wydanie filmu na wideo i DVD sprawi, iż zainteresuje się nim większa liczba osób. Najnowsze dzieło <a href="http://www.filmweb.pl/Alexander,Payne,%28I%29,filmografia,Person,id=47342" class="n">Alexandra Payne'a</a> naprawdę na to zasługuje.

Siłą <a href="http://bezdroza.filmweb.pl/" class="n"><b>"Bezdroży"</b></a> jest przede wszystkim scenariusz, który w zabawny, lekki sposób mówi o poważnych i wcale niełatwych problemach. Największym, obok scenariusza, atutem <a href="http://bezdroza.filmweb.pl/" class="n"><b>"Bezdroży"</b></a> są wspaniałe kreacje aktorskie. Niezapomniany duet stworzyli tu <a href="http://www.filmweb.pl/Paul,Giamatti,filmografia,Person,id=3846" class="n">Paul Giamatti</a>, którego widzowie ubiegłorocznego Warszawskiego Festiwalu Filmowego powinni pamiętać z podobnej roli w doskonałym <a href="http://www.filmweb.pl/American,Splendor,%282003%29,o,filmie,Film,id=100026" class="n"><b>"American Splendor"</b></a>, oraz znany z serialu <a href="http://www.filmweb.pl/Skrzyd%B3a,%281990%29,o,filmie,Film,id=40413" class="n"><b>"Skrzydła"</b></a> <a href="http://www.filmweb.pl/Thomas,Haden,Church,filmografia,Person,id=5139" class="n">Thomas Haden Church</a>.

Niestety, jak na jeden z najgłośniejszych tytułów roku, <a href="http://bezdroza.filmweb.pl/" class="n"><b>"Bezdroża"</b></a> doczekały się wybitnie przeciętnego wydania DVD. Polska edycja filmu została zubożona w stosunku do zachodniej o komentarz autorstwa <a href="http://www.filmweb.pl/Paul,Giamatti,filmografia,Person,id=3846" class="n">Giamattiego</a> i <a href="http://www.filmweb.pl/Thomas,Haden,Church,filmografia,Person,id=5139" class="n">Hadena Churcha</a>, co zmniejszyło liczbę dodatków zawartych na krążku do... dwóch.
Pierwszym z nich jest 6-minutowy materiał filmowy zatytułowany <b>"Behind the scenes featurette"</b> będący w sumie wydłużoną reklamówką obrazu, w której wszyscy twórcy i aktorzy chwalą się nawzajem. Znacznie ciekawszy jest dodatek <b>"Deleted Scene"</b>, gdzie znajdziemy 7 scen, które nie znalazły się w kinowej wersji obrazu. Sam dodatek, podobnie jak każda ze scen, poprzedzone są wstępem reżysera. Niestety, jest on w formie tekstowej i - podobnie jak w przypadków innych zawartych na płycie materiałów dodatkowych - nie posiada polskiego tłumaczenia. Same sceny usunięte delikatnie rozbudowują fabułę filmu, ale nie na tyle, żeby nie można się było bez nich obejść.

Listę materiałów dodatkowych zamyka <b>"Inside Look"</b> będący w rzeczywistości zwiastunem promującym <a href="http://krolestwo.niebieskie.filmweb.pl/Kr%F3lestwo,niebieskie,%282005%29,o,filmie,Film,id=108083" class="n"><b>"Królestwo niebieskie"</b></a> <a href="http://ridley.scott.filmweb.pl/" class="n">Ridleya Scotta</a>, które już niebawem ukaże się na wideo i DVD.

<a href="http://bezdroza.filmweb.pl/" class="n"><b>"Bezdroża"</b></a> to doskonałe kino w przeciętnym wydaniu. Jeśli jednak należycie to widzów, którzy inteligentną fabułę i błyskotliwe dialogi cenią sobie w filmach nade wszystko, najnowszego dzieła <a href="http://www.filmweb.pl/Alexander,Payne,%28I%29,filmografia,Person,id=47342" class="n">Alexandra Payne'a</a> zwyczajnie nie możecie nie mieć w swojej wideotece.
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną? 50% uznało tę recenzję za pomocną (30 głosów).

przeczytaj również recenzje użytkowników (2)