Recenzja wyd. DVD filmu

Jak żyć? (2008)
Szymon Jakubowski
Krzysztof Ogłoza
Anna Cieślak

W pogoni za szczęściem

Skąd wiadomo, jak żyć? Pytanie może stać się szczególnie natarczywe, gdy przed człowiekiem, który do tej pory żył z dnia na dzień, nie myśląc o przyszłości, staje wizja niespodziewanego ojcostwa.
Skąd wiadomo, jak żyć? Pytanie może stać się szczególnie natarczywe, gdy przed człowiekiem, który do tej pory żył z dnia na dzień, nie myśląc o przyszłości, staje wizja niespodziewanego ojcostwa. Szczególnie gdy chłopak, który w wieku kilku lat stracił ojca, jedyne wzorce męskiej opieki czerpał od swoich trzech wujków. Takie doświadczenie mogłoby dać mu solidne przygotowanie wychowawcze, gdyby nie to, że każdy z nich wyznawał zasadniczo różne metody. Kuba, który dowiaduje się, że wkrótce zostanie tatą, postanawia odszukać receptę na szczęście. Potrzeba natychmiastowego dojrzenia, choć przerażająca, motywuje go do zmian w życiu. Pomocy przede wszystkim szuka u wujków. Zdaje się jednak, że przyjmuje ich rady zbyt dosłownie, co sprawia, że zamierzone cele przynoszą dokładnie odwrotne efekty. Szymon Jakubowski zadebiutował filmem, który znacznie różni się od wszystkich innych powstających w Polsce komedii romantycznych. Nie jest ani przesłodzony, ani przekoloryzowany. Pokazuje miłość, która nie tylko przyjmuje, to, co z góry dostaje, ale szuka rozwiązania, wymaga więc podjęcia określonego działania. Główny bohater bardzo chce zapewnić swojej dziewczynie i ich wspólnemu dziecku stabilną i spokojną przyszłość. Skupia się jednak głównie na stronie materialnej. Kiedy wszystko zaczyna się sypać, dociera do niego, że najcenniejszą wskazówką mogą być słowa kolegi z celi, który na pytanie o ojcostwo, odpowiada, że to „jakoś tak samo przyszło”. Zagubienie chłopaka w poszukiwaniu recepty na stworzenie szczęśliwej rodziny jest tak prawdziwe, że bez przymusu kibicuje się mu od początku do końca. Wydanie DVD zaopatrzone zostało w wiele materiałów dodatkowych. Obejrzeć można między innymi relację z premiery wraz z wypowiedziami aktorów na temat zagranych przez siebie postaci. Making of jest w zasadzie powtórzeniem zdjęć pokazanych w reportażu z premiery, ale oprawione przewodnią piosenką z filmu ogląda się przyjemnie. Dla zainteresowanych dostępne są także informacje o aktorach i twórcach. Obejrzeć można również zwiastuny kinowe dwunastu filmów oraz inne DVD. Polska wersja dźwiękowa zapisana została w formacie DD 5. 1, obraz: 16:9. Dostępne są także angielskie napisy.
1 10
Moja ocena:
4
Absolwentka Wydziału Polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie ukończyła specjalizację edytorsko-wydawniczą. Redaktorka Filmwebu z długoletnim stażem. Aktualnie także doktorantka w Instytucie... przejdź do profilu
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną?
Patrząc na cukierkowy plakat "Jak żyć?", można by niechybnie dojść do wniosku, że mamy do czynienia z... czytaj więcej

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones