Legenda Nintendo

Włoski hydraulik Mario to już ikona popkultury. Bawił on mnóstwo dzieciaków na całym świecie, a za sprawą "Super Mario Odyssey" robi to nadal. Wielu fanów Nintendo uważa, że to właśnie "Super Mario Bros." jest najlepszą odsłoną serii. Dzięki konsoli Wii U udało mi się przejść niemal cały tytuł i z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że na pewno warto przynajmniej tego spróbować.

Oprawa wizualna to już na pewno nie to samo. Jednak na tamte czasy robiła wrażenie. Porównując inne produkcje z tamtego okresu należy stwierdzić, że "Super Mario Bros." trzymał się w ścisłej czołówce. Znacznie ułatwia to gatunek tej produkcji, czyli platformowa gra zręcznościowa. Najważniejsze, że wysoce odróżniające się kolory sprawiają, że Mario z 1985 roku jest grywalnym tytułem do dziś. Technicznie Nintendo odwaliło kawał porządnej roboty, gdyż "Super Mario Bros." działa jak należy.

Scenariusz jest na takim poziomie, że nawet czterolatek nie powinien mieć problemów z jego odbiorem. Dzielny hydraulik włoskiego pochodzenia imieniem Mario wraz ze swoim wiernym kompanem Luigim rusza na ratunek księżniczce Peach uwięzioną przez okropnego stwora imieniem Bowser. I na tym kończy się narracja. Bardzo charakterystyczne postaci zostały ładnie i wyraźnie zarysowane, jednak dalej nie zrobiono z tym nic.

Na szczęście "Super Mario Bros." skupia się przede wszystkim na rozgrywce, pozostawiając wszystkie inne aspekty na boku. Okazuje się, że była to słuszna decyzja. Skakanie naszym hydraulikiem bardzo mi się podoba, tak samo jak tempo całej gry. Czasem poziom trudności jest niebotycznie wysoki, jednak nie na tyle, by uniemożliwić sukces.

Podoba mi się też pomysł zdobywania monet i wzmacniania postaci za pomocą magicznych grzybków. Zróżnicowanie przeciwników nie stoi na wysokim poziomie, w przeciwieństwie do liczby poziomów do przejścia i ich konstrukcji. Prezentuje się to naprawdę ciekawie, a przede wszystkim niezbyt monotonnie. Ta gra od Nintendo to gwarancja dobrze spędzonych co najmniej kilkunastu godzin.

Podsumowując, "Super Mario Bros." to bardzo dobra gra, którą troszkę uszkodził ząb czasu. Na szczęście nie na tyle, by nie cieszyć się wciąż satysfakcjonującą rozgrywką. Polecam każdemu posiadaczowi konsoli Nintendo Wii U.