Recenzja serialu

Cliff Bole
David Duchovny
Gillian Anderson

The truth is out there

Gdy w 1993 serial pojawił się w telewizji, nikt nie spodziewał się wielkiego sukcesu. Mimo to jego popularność rosła z roku na rok. Obecnie "Z Archiwum X" można już nazwać kultowym. Serial przedstawia losy Archiwum X z FBI. Zajmuje się ono sprawami paranormalnymi, dotyczącymi obcych. Prowadzi je Fox Mulder (David Duchovny). Jest on agentem Federalnego Biura Śledczego. Wierzy on w istnienie istot pozaziemskich, przez co ma opinię "nawiedzonego". Dzięki podejściu do spraw paranormalnych zyskuje sobie wielu wrogów, nawet w samym FBI.  Jego zainteresowanie owymi przypadkami spowodowane jest tajemniczym zaginięciem siostry. Według Muldera odpowiedzialne są za to istoty pozaziemskie, czyli UFO.   W pierwszym odcinku do jego zespołu dołącza nowa agentka, Dana Scully. Od samego początku ich współpracy widać, że ma ona bardziej sceptyczny stosunek do spraw paranormalnych. Scully wierzy, że wszystkie tajemnicze sprawy można wytłumaczyć w naukowy sposób. Mimo różnicy zdań więź między nią a Mulderem staje się coraz silniejsza.    Każdy z odcinków dotyczy oddzielnej sprawy Archiwum X. Rzadko zdarza się, że sprawy rozciągnięte są na więcej niż jeden odcinek. Jedną z zalet serialu jest jego oryginalność. Mimo wielu filmów i seriali, które dotyczyły UFO, ten ma w sobie coś nowego. Jest on intrygujący i chwilami przerażający przez to, że w przeciwieństwie do wielu filmów o tej tematyce, wydarzenia, które opisuje, wydają się prawdopodobne.   Innym plusem jest muzyka. W serialu cały czas rozbrzmiewają ciche melodie, które mocno potęgują napięcie. Ponadto, chyba każdy kojarzy świetny temat muzyczny z "wejściówki" "Z Archiwum X". Dużą zaletą są również główni bohaterowie. W świecie popkultury Mulder i Scully stali się już kultowi. Zasługą tego są świetnie napisane postaci oraz ich rewelacyjne wykonanie przez Davida Duchovny'ego i Gillian Anderson. Jedynym minusem według mnie jest to, że z sezonu na sezon jakość serialu znacznie się psuje. Do piątego sezonu serial był genialny niemal tak jak na początku, lecz później forma znacznie spadła, kończąc słabym 9-tym sezonem. Podsumowując, polecam ten serial wszystkim zainteresowanym sprawami paranormalnymi i nie tylko im. Serial niesamowicie wciąga i z pewnością ciężko będzie się z nim rozstać.
Kiedy po raz pierwszy w 1993 roku został wyemitowany pilot serialu "Z Archiwum X", nikt nie spodziewał... czytaj więcej