Gillian Anderson I

Gillian Leigh Anderson

8,5
28 254 oceny gry aktorskiej
Gillian Anderson I
Jako nastolatka Gillian Anderson lubiła szokować otoczenie skandalizującym ubiorem i natapirowanymi włosami, których kolor zmieniała średnio raz na tydzień. W jednym z artykułów poświęconych aktorce scharakteryzowano jej młodzieńczy wygląd jako skrzyżowanie Madonny i Cyndi Lauper.

Kiedy miała 2 lata, Gillian Anderson wyjechała wraz z rodzicami do Londynu, gdzie spędziła większą część swojego dzieciństwa. Do Stanów Zjednoczonych wróciła dopiero w wieku 13 lat i zamieszkała w miejscowości Grand Rapids w stanie Michigan. Jej brytyjski akcent sprawił, że stała się ona obiektem złośliwych zaczepek ze strony kolegów szkolnych i zaczęła szukać znajomych w innych kręgach. Kiedy Anderson miała 14 lat, związała się z 21-letnim muzykiem punk rockowym, w którego zespole śpiewała (ciekawostką jest, iż podczas występów ubrana była jedynie w bandaże). Jej zachowanie nie zmieniło się w szkole średniej. Na kilka dni przed jej ukończeniem, Gillian została aresztowana za próbę zaklejenia drzwi do klasy, w której miał się odbywać jeden z końcowych egzaminów.

Zachowanie przyszłej gwiazdy zmieniło się dopiero wtedy, gdy odkryła, że doskonałym lekarstwem na jej frustracje jest aktorstwo. Zapisała się do szkoły aktorskiej przy Uniwersytecie De Paul w Chicago, a po ukończeniu pierwszego roku wyjechała do Nowego Jorku, by tam szukać szczęścia. Przez długi czas występowała na scenach Broadwayu i dodatkowo pracowała jako kelnerka.

Przełom w jej karierze nastąpił po roli w sztuce "Absent Friends". Została dostrzeżona przez producentów filmowych i zaangażowana do roli w obrazie "The Turning". Jednak największą popularność przyniosła jej rola agentki Scully w znanym również i w Polsce serialu "Z Archiwum X". Żeby ją otrzymać, musiała się nieco postarzyć i sfałszowała swoją datę urodzenia. Miała przecież grać bohaterkę z tytułem doktorskim, a niewielu 24-latków (bo tyle lat miała właśnie Gillian) może poszczycić się takim osiągnięciem w tym wieku. Okazało się to jednak niepotrzebne, ponieważ twórca serialu Chris Carter, kiedy tylko ją ujrzał, wiedział, że będzie doskonałą agentką FBI. Oprócz udziału w serialu telewizyjnym wystąpiła również w kilku produkcjach przeznaczonych na duży ekran, w tym u boku Sharon Stone w obrazie "Potężny i szlachetny" i kinowej wersji "Z Archiwum X".
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 9 sierpnia 1968

miejsce urodzenia: Chicago, Illinois, USA

wzrost: 160 cm

Złoty Glob
Zdobyła 2 nagrody Złoty Glob, 7 innych nagród oraz 39 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie zamężna: 1. Clyde Klotz (01.01.1994 - 01.02.1997, rozwód), córka Piper (ur. 25.09.1994); 2. Julian Ozanne (29.12.2004 - 24.07.2007, rozwód)
Wystąpiła w następujących teledyskach:
- 1997 r. - "Extremis" - Hal;
- 1999 r. - "David Duchovny" - Bree Sharp.
W 1997 roku jej głos pojawił się na singlu "Extremis" grupy Hal.
Wystąpiła w następujących reklamach:
- 1999 r. - kampania WebMD zachęcająca do wykonania badań mammografem;
- 2015 r. - kampania walczącej o prawa zwierząt organizacji PETA.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones