322 odcinki
5,0 9 903
oceny
5,0 10 9903
278
chce zobaczyć
{"rate":4.5,"count":2}
{"type":"film","id":204768,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/serial/%C5%9Awi%C4%99ta+wojna-1999-204768/tv","text":"W TV"}]}

Serial ukazuje perypetie bohaterów, żyjących w typowym dla Ślązaków "familoku". Tutaj też Hubert, wraz żoną Andzią, goszczą dawnego przyjaciela z Warszawy, Zbyszka. Do wielu zabawnych sytuacji prowadzą nie tylko różnice językowe i kulturowe pomiędzy "gorolem" i "hanysem", ale także żywiołowy charakter głównego bohatera, palącego się do realizowania coraz to dziwniejszych pomysłów. Codzienność ubarwiają również prości, lecz sympatyczni sąsiedzi Bercika.

Ameba
opis użytkownika

Hubert "Bercik" Dworniok to były górnik przodkowy, obecnie rencista, zameldowany w Katowicach na ulicy Korfantego 13 mieszkania 6. Mieszka tam razem z żoną, sympatyczną Andzią. Małżeństwo niemal co weekend odwiedza "warszawiok" Zbyszek, dawny przyjaciel Bercika z wojska, obecnie handlujący w Katowicach "czym się da". Niemalże też co weekend Bercik wpada na rewolucyjny pomysł zbicia fortuny, kończy się to jednak zawsze zupełnie inaczej. Tło dla kolejnych epizodów z życia Dwornioków stanowią inni bohaterowie: nadęty szwagier Bercika, biznesmen Ernest, miejscowy pijaczek i naciągacz Gerard, emerytowana sąsiadka Dwornioków Karlikowa i jej siostrzenice, zakręcony na punkcie muzyki Ewald, właściciel lokalnego pubu Alojz, jego znajomy Kipuś oraz małoletni siostrzeniec Andzi, Hubert.

Rodion_Raskolnikow
opis użytkownika

"Na Górnym Śląsku całymi dniami, bili hanysy się z gorolami (...)". Tak zaczyna się piosenka tytułowa, która jednocześnie mówi nam o serialu prawie wszystko. Ukazuje on różnice kulturowe pomiędzy "hanysami" a "gorolami" co niejednokrotnie prowadzi do zabawnych sytuacji.

W Katowicach na Korfantego 13 mieszkania 6 mieszkają: Hubert Dworniok, czyli Bercik (emerytowany górnik przodowy) z żoną Andzią i warszawiak Zbyszek, kolega z wojska Bercika. Zbyszek handluje na bazarze dosłownie wszystkim. Bercik jest więc często w domu tylko z Andzią i nie ma co ze sobą zrobić. Czasem jeszcze przyjdzie wścibska sąsiadka Karlikowa, ksiądz proboszcz, biznesmen Ernest lub pijak Gerard pożyczyć "pinciok na piwo". Bardzo chce im dorównać (szczególnie Ernestowi) i czasem posuwa się o krok za daleko, a jego pomysły przekraczają granice wyobraźni. Zdążył już sobie wyrobić opinię "śląskiego psychopaty". Zawsze jest jednak przy nim wierny kolega Zbyszek i stara się mu jakoś pomagać. Głównym miejscem ich przemyśleń jest jednak ku niezadowoleniu Andzi... pobliski bar u Alojza.

WISKI
opis użytkownika