PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=771383}

Dark

8,2 164 692
oceny
8,2 10 1 164692
8,0 23
oceny krytyków
Dark
powrót do forum serialu Dark

Sic Mundus Creatus Est

ocenił(a) serial na 10

"Tak został stworzony świat" - to dziesiąty werset z Tablicy Szmaragdowej (Tabula Smaragdina) ...z tej samej którą Noah ma wytatuowaną na plecach. Tablica Szmaragdowa to tekst hermetyczny, którego autorstwo przypisuje się Hermesowi Trismegistosowi. Do treści Tablicy odwoływali się średniowieczni alchemicy oraz różokrzyżowcy, a także adepci nauk okultystycznych i ezoterycznych. Alchemicy wierzyli, iż przekaz zawiera tajemnicę kamienia filozoficznego.

Symbol który wielokrotnie pojawia się w serialu (w którym mamy trzy splecione ze sobą daty) to zaś Triquetra (węzeł celtycki); trójpowrót). Triquetra to z łaciny tri-trzy, quetrus-opanowany. Jest symbolem składającym się z trzech nieskończenie zapętlonych półkoli, co wzmacnia jego znaczenie poprzez wzajemne przenikanie. Symbol wykorzystywany szczególnie w religii wikańskiej obrazujący zasadę „Cokolwiek zrobisz, wróci to do ciebie z potrójną siłą”. W niektórych wersjach przedstawia się go wpisanego w okrąg, co oznacza nieskończoność i wieczność. Jest to tzw. Ringtriquetra. Węzeł celtycki symbolizuje również doskonałość, nierozerwalną więź. Zawinięty kształt półkoli oznacza kręte ścieżki ludzkiego życia, potrójne zaś węzły wzmacniają miłość i przyjaźń. W religii chrześcijańskiej przedstawiana jako symbol Trójcy Świętej. Znaczenia Triquetry są przeróżne jak symbolika: ducha, ciała, umysłu, serca; matki, ojca, dziecka; przeszłości, teraźniejszości, przyszłości; siły, intelektu, miłości; tworzenia, ochrony, niszczenia; myśli, uczuć, emocji.

Hmm, i teraz co to wszystko w znaczy w kontekście wszystkich wydarzeń z pierwszego sezonu? Kim jest Noah? Noah = Bartosz? Jakoś mnie to nie przekonuje. Według mnie nie sprawia wrażenia człowieka. Czyżby jednak ten Antychryst? Ponury żniwiarz poruszający się po czasie i przestrzeni? Mroczny demiurg stwarzający świat i bieg czasu od nowa i od nowa? Niewolący ludzkość w kole cierpienia? Alchemik próbujący zmienić... co? i w co? Przetwarzający energię dzieci w energię potrzebną do podróży w czasie? Ale po co? I czemu widzimy tylko miasteczko Winden? Czyżby to był rodzaj Czyśćca? Piekła? Biblijna Sodoma i Gomora? W którym wszyscy są ze sobą związani a historia, błędy i grzechy ludzi powtarzają się od nowa? A może Noah jest na swój sposób "dobry"? W paru scenach mówi coś o uwolnieniu ludzkości od bólu...czyżby jednak biblijny Noe szykujący jakiś dziwny rodzaj Arki mający ocalić ludzi od Apokalipsy którą widzimy w ostatnich scenach pierwszego sezonu?? Kurde nie wiem, ale mroczne to wszystko... ktoś ma jakiś pomysł jak połączyć to wszystko w kontekście ezoteryki i okultyzmu? (nim twórcy zaserwują nam drugi sezon i wyjaśnienie) Oby tylko nie popadli w niezamierzoną telenowelę i nie zrobili z tego Mody na Sukces, typu ten jest ojcem tamtego, a ten synem tego, a ten swoim dziadkiem i generalnie każdy z każdym :P Dla zainteresowanych zostawiam pełen tekst Szmaragdowej Tablicy:

1. Prawdziwe, bez kłamstwa, pewne i najprawdziwsze.

2. To, co jest niżej, jest jak to, co jest wyżej, a to, co jest wyżej, jest jak to, co jest niżej, dla przeniknięcia cudów jedynej rzeczy.

3. I tak jak wszystkie rzeczy powstały z jednego, z myśli jednego, tak wszystkie rzeczy zostały zrodzone z tej jednej rzeczy, przez przystosowanie.

4. Ojcem jego jest Słońce, matką Księżyc; wiatr wynosił go w swym łonie; karmicielką jego jest ziemia.

5. Ojciec wszelkiego stworzenia całego świata jest tutaj.

6. Siła jego jest zupełna, jeżeli zamieni się w ziemię.

7. Oddzielisz ziemię od ognia, subtelne (lotne) od gęstego, z wolna, z wielką zręcznością.

8. Wznosi się z ziemi ku niebu i powtórnie zstępuje na ziemię i otrzymuje siłę wyższych i niższych. Tak posiądziesz chwałę całego świata. Dlatego odstąpi od ciebie wszelka ciemność.

9. Ta jest wszelkiej mocy potężna siła: ponieważ zwycięży wszelką rzecz subtelną i przeniknie każde ciało stałe.

10. Tak został stworzony świat.

11. Takie będą cudowne przystosowania, których sposób jest tu zawarty.

12. Dlatego jestem nazwany Hermesem Potrójnie-Wielkim (Hermes Trismegistos), posiadającym trzy części filozofii całego świata.

13. To jest zupełne, co powiedziałem o działaniu Słońca.

ocenił(a) serial na 6
Nu_RaKu

Wg mnie Noah to może być Antychryst. Wątek Antychrysta (czy też apokaliptyczny) pojawia się w wypowiedziach niektórych postaci w serialu. Ewentualnie Noah do gnostycki Demiurg. Obawiam się jednak, że drugi sezon (o ile powstanie) pójdzie konsekwentnie w stronę gnozy pomieszanej z fizyką i z biblijną Apokalipsą św. Jana nie będzie miało to zbyt wiele wspólnego. Inaczej musiałby powstać Christian movie, a na to się nie zanosi. Ilość wątków i zapętleń w serialu jest taka, że może to pójść w stronę totalnej bzdury, o którą niestety trochę ociera się ten, trochę nad wyrost entuzjastycznie jak dla mnie, oceniony serial.

ocenił(a) serial na 9
Nu_RaKu

Noah to pracodawca Ojca Grzyba

ocenił(a) serial na 8
Nu_RaKu

Obowiązkowy wątek z nadinterpretacją.

Nu_RaKu

Skonczylo sie dokladnie tak jak pisales, czyli czysta moda na sukces...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones