Dom z papieru (2017-) serial TV

La casa de papel

plakat - Dom z papieru (2017)

ciekawostki

(10)

role

błędy w filmie

miejsce kręcenia

  • Fasada budynku, w którym ma miejsce napad, nie jest prawdziwą Mennicą Królewską Hiszpanii. Obiekt wykorzystany w serialu należy do Hiszpańskiej Rady Narodowej ds. Badań w Madrycie. Ekipa serialu podejmowała próby nagrania odcinków przed mennicą, jednak owa instytucja nie wyraziła na to zgody. Ujęcia z wnętrza były kręcone w studiu.

pozostałe

  • W pierwotnej wersji, emitowanej przez hiszpańską telewizję Antena 3, serial liczył piętnaście 70-minutowych odcinków. Po wykupieniu praw do emisji przez Netfliksa, produkcja została przemontowana. Czas pojedynczych odcinków uległ skróceniu, a ich liczba została zwiększona do 22.

  • Użyta kilkukrotnie w serialu piosenka pt. "Bella Ciao" jest hymnem patriotycznym zaadaptowanym z włoskiej pieśni ludowej z końca XIX wieku. Podczas II Wojny Światowej była wyrazem sprzeciwu przeciwko faszystowskiemu rządowi Benito Mussoliniego. Używana na całym świecie jako anty-faszystowski hymn wolności i przetrwania w trudnych czasach. Była wykonywana przez wielu sławnych piosenkarzy i przetłumaczona została na wiele języków. Nawet po dziś dzień można ją usłyszeć na protestach na całym świecie. 

  • Piosenka, którą Profesor gra dla Raquel na pianinie nosi nazwę "The Entertainer" autorstwa Scotta Joplina (1902). Utwór jest także tematem przewodnim w filmie "Żądło", opowiadającym o zespole próbującym wykonać przekręt wszech czasów.

  • Maski użyte do napadu przedstawiają słynnego hiszpańskiego malarza surrealistycznego Salvadora Dali, który mówił bardzo głośno o powodowaniu zamieszania i nie ograniczaniu własnej wyobraźni - czyli dokładanie to, co robią Profesor i jego grupa złodziei.

  • Pomimo różnych nazwisk, Profesor i Berlin są tak na prawdę braćmi (oboje mieli wspólnego ojca) - zostało to potwierdzone przez twórcę serialu w wywiadzie dla "Vertele". Chociaż w oryginalnej koncepcji serialu, obie te postacie nie miały być spokrewnione, to Alvaro Morte (Profesor) i Pedro Alonso (Berlin) wspólnie nakreślili tło historyczne swoich bohaterów, w którym są braćmi przyrodnimi. Berlin jest starszym synem z pierwszego małżeństwa ich ojca. Powodem, dla którego oboje mówią łamanym rosyjskim jest fakt, iż Berlin zabrał swojego młodszego brata na leczenie do Rosji. 

  • W oryginalnym zamyśle wszyscy rabusie mieli cierpieć na śmiertelne choroby i właśnie to miało ich zjednoczyć w przeprowadzeniu napadu.

multimedia
pozostałe