Gwiezdne wojny: Akolita: Sezon 1 Gwiezdne wojny: Akolita sezon 1, odcinek 8

Gwiezdne wojny: Akolita | Akolita

47m
5,6 848  ocen
5,6 10 1 848
Gwiezdne wojny: Akolita
powrót do forum s1e8

Lore

ocenił(a) serial na 3

W Akolicie Jedi zachowują się jak Sithowie: są impulsywni, emocjonalni, kierują się histerią Oczywiście mężczyźni bo Indara nie. Ona kombinuje, ale jak koń pod górę. To podstawowa rozbieżność z dotychczasowym lore. Owszem, Obi Wan w Mrocznym Widmie poddaje się porywom ciemnej strony, ale w sytuacji śmierci Kłaj Gona, jest to moment wyjątkowy. A ci non-stop. Słusznie wskazuje Krzysztof M Maj na podobieństwo z Anakinem, impulsywnie ruszającym na ratunek Palpusiowi. Torbin podobnie rusza na motocykleta.
Mówiąc o lore nie mam na myśli książek, komiksów, zabawek, gier itp. Nie chodzi o zgodność z zapomnianym przez Boga i Ludzi komiksem, tylko o rzeczy fundamentalne światotwórczo, czyli zgodność z OT (Oryginalna Trylogia), a dalej prekłelami, o ile są one zgodne z OT. W prekłelach Lucas sporo popsuł, ale nie o tym teraz mowa.
Drugim momentem jest tu słynna scena z Mrocznego Widma, kiedy to Jedi są zaskoczeni pojawieniem się Maula. Jest ona wałkowana z różnych stron: a to jeden był za stary, a to drugi że wiedział a nie powiedział, a to że Yoda wiedział. Nie to jest najważniejsze:
Musze tu dać krótki opis sytuacji: przez tysiąc lat jest spokój od darksajderów. Nie było takich gości przez 1000 lat. Taki jest sens padających tam wypowiedzi. Dodatkowo twierdzą, że taki dziwny koleś z mieczem musi być Sithem. Takie twierdzenia tam obecnie są nieuzasadnione gdyż mógł to być jakiś lewy uczeń Jedi, mogła być to wiedźma, i to rozmaita. Kandydatów jest wielu i Jedi nie mają prawa żyć w stanie błogości. Zwalenie na Sola sytuację pogarsza, gdyż Maul może być kimś takim jak Sol. I tak: wprowadzenie Dathomiry jest tu światotwórczo niszczące. Ale co mnie to obchodzi? Wizja gwiezdnej rzeczywistości przedstawiona w prekłelach jest pod wieloma względami niedostateczna. Zasada dwóch w cyklu filmów działa dobrze, ale jak chcesz rozszerzać uniwersum jest niszcząca.
Dobra, na razie przerwa zamieszczam to co jest.

ocenił(a) serial na 3
Smok_Eustachy

W Nowej Nadziei Ben Kenobi tłumaczy, że słaby umysł łatwo poddaje się manipulacji mocy, ale Torbin nie jest słabym umysłem. Jest padawanem ćwiczącym się w posługiwaniu mocą. A Kelnaka jest nawet mistrzem.

ocenił(a) serial na 3
Smok_Eustachy

Dalej mamy elementy świata przedstawionego, których nieobecność w dalszych częściach jest problematyczna:
Corthosis wiedzie tu prym, Yoda powinien pouczyć Luka i wskazać mu konieczność posiadania pały z owego Corthosis. Zniwelowałaby ona wszelakie przewagi mrocznego lorda: pałą trzymaną w lewej ręce gasisz miecz i zadajesz cios kończący bezbronnego przeciwnika. Jest to bardziej celowe niż kask. Zwróciliście uwagę na Qimira? Jak mu scenariusz każe przejmować cios na dyńkę to przyjmuje, a jak nie to nie. Robi unik. Tu ktoś się spruł, że w komiksie corthosis nie daje takiej przewagi. Weźcie. Że twórca komiksu jest grafomanem nie znaczy to nic.
Dalej mamy zamienianie się w czarny dym. Zasadniczo moce i kaski, których nie ma w OT powinny być wprowadzane bardzo ostrożnie. Nie może tak być, że się zastanawiamy, czemu czegoś nie ma, co było. Palpuś powinien się zamienić w czarny dum lecąc na dół szybem. I tak by się wydostał .
Dalej mamy Anakina, który w Ahsoce jest fajny. Jego bezojcowe poczęcie jest przedstawiane jako wyjątkowe, lepiej zatem aby innych bezojcowych poczęć nie było, bo wprowadzają nam tu zgrzyty, celnie podsumowywane w memach: Dla Kłaj Gona rewelacje o Anakinie nie powinny być rewelacjami, bo wiedźmy też tak robią.
Podsumowując: jak wprowadzasz, ostrożnie rzecz jasna, jakiś element to z uzasadnieniem, czemu potem tego nie ma. Np. jakiś artefakt unikalny, czy coś. A nie gaszenie miecza. Nie ma uzasadnienia, czemu Maul nie gasił. A dało by mu to przewagę.

Smok_Eustachy

"W Akolicie Jedi zachowują się jak Sithowie: są impulsywni, emocjonalni, kierują się histerią Oczywiście mężczyźni bo Indara nie. Ona kombinuje, ale jak koń pod górę. "
wypisz wymaluj współczesna wokelewica :D, której przedstawicielką jest ta pulchna homo-producentka, nienawidząca białych mężczyzn.