PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=35864}
7,4 38 980
ocen
7,4 10 1 38980
6,7 3
oceny krytyków
Janosik
powrót do forum serialu Janosik

...ale trudno go przyporządkować gatunkowo - serial to kostiumowy, historyczny, czy to po prostu komedia? Na pewno nie historyczny, bo ta wersja Janosika tak się ma do historii jak twór popkultury Santa Claus do prawdziwej postaci biskupa i świętego Mikołaja. Z pewnością ma też skazę,współbrzmi z komunistyczną propagandą o rzekomym oporze biednych przeciw bogatym. Ale obie kwestie nie są specjalnie ważne, ten serial to po prostu fantazja, trochę oparta na historii (trochę przypomina "Czarne chmury", ale w nich więcej było realnej historii). W znacznej mierze to komedia - z najlepszym tu wątkiem Kwiczoła i Pyzdry, wspaniałą kreacją (w wykonaniu M. Kociniaka) znerwicowanego Murgrabiego. Kluczowe dla poziomu filmu filary tego serialu to humor, pejzaże, scenografia, kostiumy, zmienność wydarzeń (brak nudy!), muzyka, i z pewnymi zastrzeżeniami obsada.

Co prawda i w "filarach" wskazałbym ułomności. W kwestii kostiumów (czy może rekwizytów?) jedno zastrzeżenie - widać gorszą jakość peruk, grających fryzury ludzi z niższych sfer, np.zbójników - często wyglądają jak czapki (te sztywne włosy...). W kwestii wydarzeń - walki są dość umowne, ale to pozostałość dawnego stylu filmowego, kiedyś nie prano się po pyskach tak realistycznie jak zwłaszcza od l.80. Nawet po śmiertelnym strzale z pistoletu nie widać dziury w plecach, w kostiumie, a walki przypominają raczej kaskaderskie ćwiczenia (np. uderzenia Janosika w odc.2 są markowane, zamachy rąk w walkach zbyt jaskrawo nieprecyzyjne). W kwestii zdjęć (nie umieściłem ich jako "filaru", bo są poprawne, ale nie wybitne) - przydałoby się więcej jazdy kamerowej, a tej było nawet trochę w innym doskonałym serialu, "Stawce większej niż życie" (niestety też komunistycznie skażonej). Co do obsady - wspaniale, że są tam naprawdę piękne aktorki - i dobrze grające, nie na zasadzie, co dziś modne, wciskanych do filmu modelek (choć Lemańska taką częściowo była, ale zagrała dobrze), świetnie, że grali dobrzy aktorzy (nawet tylko ci charakterystyczni jak J.Cnota, wiele luzu i realizmu dodał swą rolą), ale czasem z pewnym dystansem patrzyłem na zbójników z mięśniami mieszczuchów i dłońmi inteligentów, z nałożonymi na głowy "czapami" niezbyt dobrze wykonanych peruk. W kwestii Perepeczki - jemu napisano niezbyt dobrze tę rolę, może też reżyser nie dopełnił tych braków, bo Janosik wyszedł zbyt pomnikowo, nieruchawo, jako sztywniak na barwnym tle Kwiczoła, Pyzdry i Gąsiora. Mogło być ciekawie i realniej, gdyby scenarzysta poszedł za pierwszym dialogiem Janosika i Maryny, gdy ten, speszony (?!) i zdradzający braki w obyciu prowadzi z nią rozmowę na poziomie uczniów gimbazy: Maryna: "Powiedz coś", Janosik: "Jakaś ty ładna", Maryna: "Powiedz coś więcej, każdy tak potrafi powiedzieć", itd.

A w ogóle zawsze gdy jest wznowienie tego serialu, to odnawia się rytuał oglądania tego, co się zna - np.raczenie się wspaniałą muzyką. Bywa, że piszę na komputerze gdy w telewizorze jest "Janosik", tylko zerkam na niego co jakiś czas - a samo brzmienie ścieżki dźwiękowej koi, zachwyca, i gdy powstaje myśl, by nie marnować prądu i wyłączyć, to ta muzyka zniechęca do tego - jak w przypadku "Stawki większej niż życie", jak w przypadku "Ogniem i mieczem". Trzeba tu zaznaczyć, że mimo pewnej cepeliowości serialu włączono do ścieżki dźwiękowej autentyczną muzykę górali. Do raczenia się muzyką dochodzi zachwyt nad plenerami (rekonstrukcja cyfrowa dokonała cudu!), nad scenografią, na szczęście wykorzystano liczne wnętrza autentycznych zamków (choć lekko ułomny jest wygląd obiektów ze skansenu, można było dodać trochę "nieporządku" i sztucznych podniszczeń w obejściu).

Oceniłem na "8", ale jedna ocena nie wyraża wszystkiego, bywają sceny, elementy serialu na "9" i "10".

ocenił(a) serial na 8
Wydmin

Podpisuję się :)

ocenił(a) serial na 8
Wydmin

Odpisuję po 7 miesiącach ale zgadzam się właściwie co do wszystkiego;). Ten serial jest doskonały w praktycznie każdym aspekcie.
Co do komunistycznej propagandy to ciężko tego nie zauważyć, no ale niestety takie były realia.
Aktorsko świetnie. Osobiście nie mogę uwierzyć, jak bardzo 90% naszych seriali telewizyjnych jest sztucznych pod względem gry aktorskiej.
Efekty? Jak na 46 letni (sic) serial jest dobrze. Patrząc na efekty w filmach na podstawie polskich książek fantasy to tam to dopiero jest żenada.
Co do kostiumów to masz trochę racji. Na szczęście muzyka jest doskonała.
Wiesz, ja naprawdę okresu komuny nie znoszę. Ci, co atakują kościół i są antyklerykalni pewnie by zmienili zdanie, gdyby przyszło im żyć w komunizmie;). Z podkulonymi ogonami by szukali pomocy w kościele;). Ale ten okres był fantastyczny dla filmów. Jeszcze po komunie lata 90-te były spoko, ale potem wszystko zaczęło powoli lecieć na łeb na szyję.
A Janosik to świetny serial.
Pozdrawiam

ocenił(a) serial na 8
Joker_Dzokej

Co do sytuacji polskich filmów, to jednak od chyba 10 lat jest podniesienie się poziomu, mamy liczące się nagrody, pojawił się Pawlikowski, który ma już... Oskara i Złotą Palmę (ale a propos komunizmu - Pawlikowski trochę lewicuje! Taka "Ida" może zachodnich widzów wprowadzić w błąd co do najnowszej historii Polski - ale tak było częściowo z naszym największym osiągnięciem - z filmami wybitnych reżyserów "szkoły polskiej" z lat 50-do 70., też lewicowali i nie oszczędzali tradycyjnego patriotyzmu, przynajmniej w części).
Co do "Janosika" to on dziś jest bardzo familijnym serialem, jest "bezpieczny" przy wspólnym oglądaniu, wspomaga mimo swych ukłonów przed komuną, tych rodziców, którzy by chcieli wychowywać dzieci w duchu konserwatywnym, aby ochronić swoje dzieci przed rubasznością filmów amerykańskich czy nadmiernym efekciarstwem filmów z wielkim budżetem, które tylko poruszają emocje, a nie zostawiają widza z innymi wartościami. -Pozdrawka!

ocenił(a) serial na 8
Wydmin

Fajnie, że ktoś się ze mną zgadza;). Niestety komuna sporo rzeczy kontrolowała, toteż wiele filmów poniekąd uległo tej poprawności politycznej.
Co do Idy no to fajnie, że zdobyła Oskara, ale może jak najbardziej wprowadzić ludzi za granicą w błąd. Żeby nie było trzeba kręcić zarówno o blaskach jak i o cieniach narodu, ale wysyłanie takich filmów jak Ida jest powiedziałabym kontrowersyjne.
Niestety z naszymi filmami nie jest do końca dobrze. Na przykład film z Borysem Szycem pt. Kantor jest robiony już 5 lat, bo brakuje pieniędzy. Za to ten sam reżyser walnął film pt. Zenek , który nie był najlepszy mówiąc delikatnie. Denerwuje mnie że większość pieniędzy idzie na chłam.
I kurde, jak ja czytam te twoje komentarze to sobie myślę Wreszcie ktoś myśli tak jak ja.
Bardzo nie lubię lewactwa. Mam prawicowe poglądy. I wkurza mnie to, jak wszyscy patrzą na ofiary Świętej Inkwizycji, a nie patrzą na ilość ofiar komunizmu.
Również pozdrawiam;)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones