PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=143967}

Księga dżungli

Jungle Book: Shōnen Mowgli
7,3 1 775
ocen
7,3 10 1 1775
Księga dżungli
powrót do forum serialu Księga dżungli

lepsza od wersji disneya

ocenił(a) serial na 8

taka bardziej na serio, mniej cukierkowa

zarptak

Też bardziej mi się podobało to anime niż film Disneya, który miał bardzo mało wspólnego z książką, a więcej z musicalem i małpim gajem (Louis Prima jako król małp). Nawet animacja jest tu lepsza niż w filmie Disneya z 1967 - z niewiadomych przyczyn na przełomie lat 50. i 60. Disney przerzucił się z pięknej, artystycznej animacji na szkicowy styl wyglądający jak niedokończone rysunki, w którym były robione filmy również po jego śmierci, do końca lat 70., a częściowo i w latach 80. ("Oliver i spółka"). Tu animacja jest, można nawet powiedzieć, na poziomie pełnometrażowych filmów Miyazaki'ego.

Tu jest więcej realnego zagrożenia - Shere Khana, który w filmie Disneya nie zrobił prawie nic, tylko głównie mówili o nim mieszkańcy dżungli. Choć trzeba przyznać, że jako postać sama w sobie miał większą klasę w filmie Disneya - taki elegancki i pełen godności czarny charakter. Tu tygrys jest bardziej stereotypową, krwiożerczą bestią.

BTW: też kiedyś myślałeś, że to francuski serial? Ja tak myślałem, z powodu piosenki tytułowej
https://www.youtube.com/watch?v=7mG0BIlSXQ4
i napisów. Dopiero później dowiedziałem się, że to typowo japoński styl (zresztą tak samo na początku nie wiedziałem, że "Pszczółka Maja", "Muminki" i serial "Pinokio" emitowany prawie 20 lat temu na TVP 1 jako Wieczorynka to japońskie produkcje).

ocenił(a) serial na 10
Trojden

Pamiętam to anime z dzieciństwa i wiem, że Mowgli mi zawsze przypominał skrzyżowanie Tarzana z aborygenami, ponieważ latał na lianach i posługiwał się bumerangiem. Ale mi się podoba, choć największym powodem tego jest pewna postać imieniem Meshua. Tak, wiele japońskich anime trafiło do polski z włoskim lub francuskim dubbingiem. A propos... Ktoś pamięta Meshuę? :)

ocenił(a) serial na 10
kronikarz56

najbardziej mi sie pobobala ta wersja bajki. obecna disneyowska cyfrowa mniej mi sie podoba,a jestem fajna tej bajki i ksiazki,tak jak moj 4,5letni synek, 2x dziennie kaze mi czytac bajki o Mowglim i zadnej innej nie chce ksiazki,lubi tez ta wersje bajki i film bo kiedys u pediatry dostalismy pelnometrazowy film wlasne z taka wersja. tytul brzmial "przyjaciolka mowgliego"

ocenił(a) serial na 10
maja9128

Ja bardzo lubię bajkę Disneya i ten nowy film Disneya też mi się bardzo podoba, jak również podoba mi się inny film Disneya, czyli "KSIĘGA DŻUNGLI" z 1993 roku z Jasonem Scottem Lee w roli Mowgliego. Każda z tych wersji ma w sobie jakiś urok. Osobiście jednak najbardziej cenię sobie anime, ponieważ najlepiej oddaje ducha książki Kiplinga, a przecież o to chodzi. No i mamy w niej piękny wątek miłosny Mowgliego i Meshui. Nie chcę się chwalić, ale sam piszę bloga z moją własną powieścią o przygodach Mowgliego w oparciu zarówno o książkę, jak i o anime, choć pewne elementy dodałem z Disneya :) Jeśli byłaby Pani zainteresowana, chętnie służę linkiem :) "PRZYJACIÓŁKA MOWGLIEGO"? Nie słyszałem. Czy to jest film zmontowany z fragmentów tego anime? Czy jeszcze jakaś inna wersja? :)

ocenił(a) serial na 10
kronikarz56

ciezko mi powiedziec czy to jest zmontowane z kilku odcinkow anime,..ale taki tytul ma wtedy mowgli poznaje dziewczyne o imieniu DŻAMIRRA i poznaje jej dziadka ktory wczesniej uratowal mowgliego z pulapki zastawionej przez klusownikow na zwierzeta,to bylo jkos po smierci "ojca " mowgliego, ALEKSANDRA musze poszukac na yt tych odcinkow bo wiem ze ten serial z 1989-1990r jest na yt

ocenił(a) serial na 10
kronikarz56

http://zaq1.pl/video/x1x58 tutaj masz link do tego filmu "przyjaciolka mowgliego" prawdopodobnie to moga byc sklejone w jeden film odcinki. na yt jest tylko do 12 odcinka ten z 1989r serial,i pozniej 52odcinek wkleili a nie ma poprzednich bo sa zablokowane

ocenił(a) serial na 10
maja9128

Ja miałem to szczęście, że udało mi się zgrać ten serial z youtube, kiedy jeszcze był na nim cały. Wszystkie 52 odcinki. Mam też jednoodcinkowy zmontowany z fragmentów anime, też zgrany z youtube, ale to jest inny niż to, co mi wysłałaś. Tak, jest też zrobiony z fragmentów serialu, ale trochę inaczej zmontowany. I do tego z polskim dubbingiem. Bardzo ładnie zgrany, choć trochę smutno się kończy, bo wszak losy Mowgliego i jego przyjaciółki na tym się nie zakończyły.

A przy okazji w anime ta przyjaciółka miała na imię Meshua. Szkoda, że zmienili jej imię, bo oryginalne moim zdaniem jest lepsze. Tak czy siak zachęcam do poznania mojego bloga z powieścią "MOWGLI I MESHUA". Zapraszam do czytania i komentowania. Jeśli to oczywiście nie problem :)

http://mowgliimeshua.blog.onet.pl/

ocenił(a) serial na 10
kronikarz56

ja dla synka wszedzie poszukiwalam dalszych odcinkow od 13odcinka bo na yt sa do 12 i pozniej 52odcinek..ALE niestety nie ma nigdzie dalszych odcinkow tej wersji ksiegi dzungli ktorej link ci wyslalam,bo moj synek jest wybredny i tylko takiego mowgliego akceptuje,wersji mogliego z krotkimi czerwonymi spodniami disneyowskiej nawet 5min nie chcial ogladac, obecnej z tego roku ksiegi dzungli serialu bardziej cyfrowej tez nie chcial ogladac. wolal wersje wlasnie z roku 89-90..z reszta ja tez :D.

ocenił(a) serial na 10
maja9128

Rozumiem. Jeśli chodzi o to anime, to spróbuj na gryzoniu. Tam z pewnością jest, a w każdym razie ostatnio był, gdy zaglądałem :) Tak czy siak rozumiem Twojego synka. Wersję Disneya bardzo lubię, ale wolę to traktować jako komedię o przygodach Mowgliego niż film o jego przygodach :) A co powiesz na mojego bloga? Jest on właśnie inspirowany książkami Kiplinga oraz wersją anime, choć kilka wątków wziąłem z Disneya, bo mi się one bardzo spodobały. Ciekawi mnie, czy taka lektura by spodobała się Tobie i Twojemu synkowi :)

ocenił(a) serial na 10
kronikarz56

jeszcze nie zajrzalam,ale na pewno zajrze bo juz mi sie troche nudzi czytanie z tej "zlotej kolekcji bajek disneya " ta ksiege dzungli troche pozmieniali ta wersje ksiegi dzungli nie dosc ze krotkie to z bagiry zrobili samca,choc w wersji z 1989roku w serialu byla samica,choc glos lektorski byl meski,wiec sama zglupialam tak naprawde kim byla bagira,samcem czy samica?moze ktores z was wie :D?

ocenił(a) serial na 10
maja9128

Z przyjemnością wyjaśnię tę kwestię. Otóż Bagheera w oryginalnej książce Kiplinga jest... samcem. Właśnie samcem. Dlatego właśnie w bajkach dubbinguje go zawsze mężczyzna. Był on po prostu płci męskiej. Niestety, polscy tłumacze od samego początku istnienia polskiego tłumaczenia obu książek o przygodach Mowgliego uparli się, aby Bagheera był samicą. Powód? Bo imiona kończące się na literę "a" w Polsce zawsze są żeńskie, a poza tym pantera też się kojarzy z samicą właśnie przez literkę "a" na końcu xD I tak dzisiaj dalej tłumaczą. Podobnie jest z innymi postaciami w literaturze światowej np. z Wydrą z "O CZYM SZUMIĄ WIERZBY", którego uparcie zmieniają na samicę, choć jest samcem.

Tak czy siak ja w moich opowiadaniach zachowałem oryginalną płeć Bagheery. Mam nadzieję, że moje dzieło Ci się spodoba. Wciąż jest pisane, ponieważ przychodzą mi do głowy jeszcze nowe pomysły, aby urozmaicić tę historię. Inspiruję się książkami Kiplinga, anime, bajkami Disneya i filmami Disneya, a także słuchowiskiem radiowym na podstawie "KSIĘGI DŻUNGLI". Znajdziesz więc u mnie elementy wszystkich tych dzieł, ale najwięcej z anime i z Kiplinga. Staram się oddać klimat Kiplinga, ale nieco go czasem złagodzić, aby się przyjemniej czytało. Mam nadzieję, że mi się to udało. Będzie mi miło, jeśli zostaniesz moją czytelniczką. I jeśli pozostawisz pod każdym rozdziałem małą recenzję. Bardzo sobie cenię recenzje moich czytelników, bo dzięki nim mogę się rozwijać jako pisarz. Stąd właśnie moja prośba o nie :)

ocenił(a) serial na 10
kronikarz56

bo ja osobiscie oryginalnej ksiegi dzungli nie czytalam,bo jako dziecko ksiazki malo mnie interesowaly..a jako dorosla to non stop cos czytam,ale to bardziej fantastyka mnie interesuje,chcialam kupic dla synka w ksiegarni ksiege dzungli ale to jest jako lektura szkolna i jest najczesniej streszczenia lub sciagami i wyznacznikami co gdzie sie dzialo itp.

ocenił(a) serial na 10
maja9128

No widzisz, a ja od dziecka pasjami pożerałem wręcz książki, ale lubiłem różne - przygodowe i fantastyczne najbardziej, ale też historyczne i czasem obyczajowe, a później pokochałem też kryminały. Widziałem kilka nowych wydań "KSIĘGI DŻUNGLI", ale tam trochę głupio tłumaczą imię głównego bohatera - Maugli zamiast Mowgli. Nie wiem, kto to pisał, ale z pewnością nikt zbyt mądry. Ja mam osobiście super wydanie - "KSIĘGA DŻUNGLI" oraz "DRUGA KSIĘGA DŻUNGLI" w jednej książce. I żeby przeczytać drugą, trzeba odwrócić do góry nogami i czytać od tyłu, bo to jest tak złożone, że każda część okładki to okładka pierwszej lub drugiej części i po prostu zamykasz jedną część, obracasz, otwierasz drugą i czytasz :) Mam nadzieję, że i moja powieść na mym blogu Ci się spodoba. Jestem bardzo ciekaw Twoich ocen mojej pomysłowości :)

ocenił(a) serial na 10
kronikarz56

taj jak z Bagiry robia samice :D podkladajac glos meski :D,ale w tej wersji disneya co ja mam wydanie ksiegi dzungli to akurat bagira byl samcem...:D

ocenił(a) serial na 10
maja9128

Aha, to ciekawe, bo ja miałem kiedyś, dawno temu jeszcze, książkę na podstawie bajki Disneya i Bagheera oczywiście był samicą :) Ale w polskim dubbingu obu bajek Disneya Bagheera jest samcem i bardzo dobrze, tak powinno być.

ocenił(a) serial na 10
kronikarz56

Ja osobiście książki nie czytałam i i trochę zaluje.ale nie wiem jakie są wersje księgi dżungli czy one się czymś roznia.bo różne okładki widziałam i nie mam pojęcia czy są takie samej treści czy każda czymś się różni

ocenił(a) serial na 10
maja9128

Obie książki są takie same, tylko po prostu wszystko zależy od tłumaczenia - tylko w tym są różnice np. w tłumaczeniu imion bohaterów, bo niektóre są inne w innym tłumaczeniu. A przy okazji chętnie służę pomocą w tej sprawie. "KSIĘGA DŻUNGLI" Kiplinga dzieli się na siedem opowiadań. Pierwsze trzy o tytułach: "BRACIA MOWGLIEGO", "ŁOWY PYTONA KAA" oraz "TYGRYS! TYGRYS!" są o Mowglim. Cztery pozostałe o innych zwierzętach i postaciach niezwiązanych z Mowglim, w tym o manguście Rikki-Tikki-Tavi czy Białej Foce.

"DRUGA KSIĘGA DŻUNGLI" ma osiem opowiadań i większość jest o Mowglim, bo aż pięć jest o nim, a trzy o kimś innym. Jedna historia jest tam nawet o jakimś hinduskim pielgrzymie.

Jest jeszcze taka książka w sztywnej okładce i z ilustracjami, która zawiera w sobie jedynie te opowiadania Kiplinga, które są o Mowglim. Opowiadania są ułożone w kolejności chronologicznej, ponieważ w obu książkach Kiplinga chronologia nie jest zachowana.

Mam nadzieję, że choć trochę Ci pomogłem. Jeśli trzeba Ci więcej informacji, chętnie służę :)

ocenił(a) serial na 10
kronikarz56

Tak pomogła dziekuje

ocenił(a) serial na 10
maja9128

Nie ma sprawy. W razie czego służę dalej pomocą w tej sprawie. Bardzo lubię obie książki o przygodach Mowgliego i też ich adaptacja i ekranizacje. Chętnie służę wiedzą. I jeszcze raz zapraszam do lektury mego bloga :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones