PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=752805}
8,0 14 009
ocen
8,0 10 1 14009
7,9 7
ocen krytyków
Making a Murderer
powrót do forum serialu Making a Murderer

Recenzja serialu

ocenił(a) serial na 10

"Making a Murderer" żyje pół Ameryki. "Making a Murderer" wzbudza wiele dyskusji i kontrowersji. "Making a Murderer" jest najlepiej ocenianym serialem 2015 roku w serwisie IMDB. W Polsce jednak słyszeli o nim nieliczni.

To dokumentalny serial Netflixa opowiadający o Stevenie Averym, który w wieku 23 lat został skazany na 32 lata więzienia za gwałt i usiłowanie morderstwa. Ofiarą dobrze usytuowana kobieta, sprawcą mężczyzna z rodziny o wątpliwej reputacji, więc wniosek prosty. Na wolność wyszedł po 18 latach, odbywając karę za zbrodnię... której nie popełnił. Koniec? Nie, to dopiero pierwszy odcinek, a jest ich łącznie 10. Tyle Wam jednak wystarczy, generalnie im mniej wiecie o całej sprawie, tym lepiej, ponieważ kolejne odkrywane karty bez wątpienia zmrożą Wam krew w żyłach.

Ten serial przeraża, szokuje, wzbudza emocje, powoduje irytację, a w końcu niedowierzanie. Wielokrotnie będziecie powtarzać sobie, że tak się nie działo, że to nie jest możliwe. W pewnym momencie możecie nawet dojść do wniosku, że oglądacie paradokument, w którym na końcu okaże się, że wszystkie oglądane wydarzenia zostały sfingowane.

Takie rzeczy jednak działy się naprawdę i to jest w tym najgorsze. Podczas gdy wielu z nas prowadziło spokojną egzystencję, gdzieś na drugim końcu świata w stanie Wisconsin Steven Avery przesiedział 18 lat w więzieniu za czyn, którego nie popełnił. To jednak małe piwo w porównaniu do tego, z którym musi zmierzyć się w kolejnych epizodach swojego życia.

Oczywiście, duet kobiet odpowiedzialnych za tworzenie serialu nie o wszystkim wspomniał, co zresztą jest czymś zupełnie normalnym. Produkcja trwała 10 lat, na taśmie zarejestrowano więc tysiące godzin materiału, dlatego nie na wszystko znalazło się miejsce.

Jeśli kogoś nie pociąga forma dokumentu, to już spieszę z wyjaśnieniem. Realizacja jest niezwykle filmowa, opowieść nie jest przedstawiana chronologicznie. Nie wszystko podawane jest od razu na tacy, dzięki czemu co chwila zaskakiwani jesteśmy kolejnymi zwrotami akcji, które prowadzą do następnych konkluzji. Napięcie dozowane jest doskonale, klimatyczne zdjęcia przywodzą na myśl "True Detective" z HBO - małe miasteczko, zamknięta społeczność, "redneckowa" rodzina Averych jako jego wyrzutki trzymające się na uboczu. Zwłaszcza wrażenie sprawiają nagrania telefoniczne z offu, podczas których reżyserki tworzą niepokojącą atmosferę bazując na fotografowaniu ponurej miejscowości.

Każdy z bohaterów wzbudza emocje, negatywne lub pozytywne, każdy przy tym nie jest przedstawiony jako człowiek bez wad. Widz im kibicuje, na innych się denerwuje, a na kolejnych niecierpliwi. Przerażającym jest jednak fakt, że postacie w pewnym momencie można nawet traktować jak bohaterów serialu, zapominając, że są to prawdziwi ludzie, którzy żyją w naszych czasach i którzy aktualnie walczą o swoje życie oraz przekonania.

Twórczynie serialu bezwzględnie ponadto stawiają pod lupę i obnażają działania amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości. W końcu sąd skazał niewinnego człowieka na 30 lat więzienia, opierając się na nieznacznych dowodach, ignorując fakt, że podejrzany posiadał alibi od 22 osób. Wystarczająco przerażające? To raz jeszcze przypomnę - ten pierwszy epizod życia Avery'ego, któremu poświęcono jeden odcinek serialu, to naprawdę nic w porównaniu do kolejnych fragmentów.

Wyobrażam sobie jedną rzecz, którą można zarzucić serialowi. Że jest zbyt jednostronny. Jednocześnie jednak jestem zdania, że widz jest na tyle inteligentny, że potrafi czytać między wierszami i wnioskować z mnóstwa wskazówek, które ukierunkują myślenie w drugą stronę. Poza tym nie widzę wad - tak przejmującej, emocjonującej, szokującej i trzymającej rzeczy w napięciu nie było od dawna.

http://zapiskikinomana.blogspot.com/2016/03/jak-stworzyc-morderce-recenzja-seria lu.html

Zainteresowanych zapraszam po więcej materiałów - https://www.facebook.com/zapiskikinomana

Pauleta

"Ofiarą dobrze usytuowana kobieta, sprawcą mężczyzna z rodziny o wątpliwej reputacji, więc wniosek prosty." - Co to ma znaczyć? Sugerujesz, że taki wniosek jest prosty dla każdego?

ocenił(a) serial na 10
nigris

To było ironiczne, wiadomo, że nie.

Pauleta

No to teraz za niesłuszne posadzenie na 18 lat dostanie zapewne gigantyczne odszkodowanie od państwa idące może nawet w milionach dolarów.

forek23

Wniósł pozew o takowe odszkodowanie, zakończony ugodą na bodajże 400k dolarów, za które sfinansował kolejny proces. W zamian za co w zasadzie nikt z, hmm, "winnych niedopatrzeń" nie został poważnie ukarany.

ocenił(a) serial na 10
Pauleta

Organy sprawiedliwości wrabiające, w bezczelny sposób, niewinnego człowieka w morderstwo w ''najdemokratyczniejszym państwie świata'' i na dodatek ''wielki przyjaciel'' - toż to wstyd, lepiej przemilczeć i nie rozpowszechniać. Amerykańskie więzienia są zapełnione dziesiątkami takich przypadków. To nigdy nie było państwo prawa. Dokumentalne mistrzostwo świata - 10/10 !!!

Pauleta

Pauleta. Bez spoilerów. Pierwszy odcinek mnie zaciekawił, ale nie tak jak się spodziewałem. Warto to ciągnąć? Liczę na odpowiedź dzisiaj bo szukam sobie serialu na wieczór...

ocenił(a) serial na 10
spielberg552

Pierwszy odcinek to jeszcze niewiele w porównaniu z tym co wyrabia się później, jednakże wg mnie był znakomity mimo wszystko. W sumie ciężko stwierdzić na ile, to Twoje "nie tak jak się spodziewałem" i czy w związku z tym spodobają Ci się kolejne odcinki, ale serial moim zdaniem jest wspaniały, dlatego warto.

Pauleta

No dobra dam temu serialowi jeszcze szanse. Miał być dzisiaj belfer, ale z tego co czytam to póki co nie warto go oglądać. Wiesz, nie spodziewałem się, że to bedzie Mindhunter, którego wczoraj skończyłem i zrobił na mnie mega wrażenie. Zdaje sobie sprawę, że Making a Murderer to serial dokumentalny, ale liczyłem na troszkę lepszą formułę i większe zaciekawienie widza. Natomiast, jeśli mi się nie spodoba 2 odcinek to winą za średnio udany wieczór po pracy obarczę Ciebie! :p 10/10 i 2 główki filmwebu przy nicku ostatecznie mnie przekonały :) Tak czy siak dzięki za szybką odpowiedź. Pozdrawiam

ocenił(a) serial na 10
spielberg552

Oczywiście, że warto to obejrzeć. Później się wszystko rozkręca tak, że głowa mała.

spielberg552

Pierwszy sezon Belfra jest całkiem niezły. Natomiast drugi to nieporozumienie. Po drugim odcinku przestałem oglądać.

Pauleta

Nie ma się co jarać sprawą Avery'ego, bo u nas jest tak samo, jeśli nie gorzej. Google -> 34 lata za kradzież słoików z dżemem ; Google -> Feliks Meszka Rybnik zamknięty w szpitalu psychiatrycznym na 11 lat

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones