PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=770169}
7,3 27 136
ocen
7,3 10 1 27136
7,6 9
ocen krytyków
Maniac
powrót do forum serialu Maniac

Cześć! Jestem po pierwszym odcinku i od razu rzuciło mi się w oczy, że NPB nawiązuje do IBM. Logo wyświetla się na starych komputerach, linie w kolorach tęczy, samo logo w linie, stare sprzęty elektroniczne. Zauważacie coś więcej? Jakie to ma znaczenie? Jak to rozumiecie?
pozdrowienia

ocenił(a) serial na 8
roshi

Też to zauważyłam ale myślałam, że to moje śmieszne i błędne skojarzenia. Hmm.. Ale może faktycznie to ma jakieś odniesienie do tej firmy?

ocenił(a) serial na 8
roshi

IBM bardzo mocno rozwija technologię AI (augmented intelligence), a sztandarowym produktem jest super komputer Watson. Jak wpiszecie "IBM Watson" na YouTube to jednym z pierwszych filmików zobaczycie jak odgrywa ludzi w Jeopardy. Nie mam zielonego pojęcia czy ma to związek z serialem, ale też mi się nasunęło to skojarzenie.

roshi

Przeciez widac tam silnie lata 70, moze ich koniec. Niewazne nawiazania do IBM, ale cala reszta, ubrania ludzi, komputery, telefony. Te wszechobecne papierosy, telewizor w scianie i magnetowid....
Mnie zaskoczylo pokazywanie, ze jest to swiat opanowany przez Chinczyko, tyle ze tworcy jak zwykle uznaja, ze Chinczyk Japonczyk jedne pies... Na scianie napisy po chinsku, w projekcie naziwska silace sie na japonskie...

alisspl

Gdzie ty tam widzisz Chinczyków ? Cały serial odwołuje się do lat 80 kiedy Japonia była w największym rozkwicie ekonomicznym i technologicznym a japońskie firmy podbijały rynki amerykanski i europejskie. Poza tym charakterystyczne ukłony pracowników, typowe dla kultury kraju kwitnącej wiśni i japońsko brzmiące nazwiska. Chiny w tamtym czasie były jeszcze zamknięte na świat próbując budować swój socjalizm

walkirium

No ja widze Chinczykow, a ty tak samo jak tworcy serialu ich nie odrozniasz. O tym mowie. Powsadzali motywy chinskie wymieszane z japonskimi. Nie, poczatkowo jak jeszcze nie znasz nazwisk itp. to zachowanie pasuje tez do Chinczykow. Nie ma znaczenia, ze wtedy jeszcze niby nie opanowywali, chociaz to tez nieprawda. Bo tak do konca nie wiesz jaka dokladnie wersja jest przedstawiana rzeczywistosc, czy na pewno sa to nasze lata 70-80 ze wszystkim co pamietamy.
Mowilam o tym, ze ja tam widze sporo chinskich rzeczy, ktore dla innych beda postrzegane ogolnie po prostu jako azjatyckie, a w uproszczeniu japonskie. Napisy ewidentnie nie sa po japonsku...
W obsadzie masz paru Chinczykow, ktorzy pewnie graja tam Japonczykow i tak.
Serial jest ogolnie za krotki, zeby zobaczyc czy poszli w wersje opanowania przez Azje, w tym Chiny, czy skorzystali z wzorca nam znanego w latach 80, czyli opanowywanie rynkow elektronicznych i motoryzacyjnych przez Japonie.
Firma jest japonska, wiekszosc pracownikow tez... Nie wiem jednak czy zostalo to przeniesione w calosci na swiat zewnetrnzy jak np. wyraznie to bylo pokazane w Mnemonicu.
Mnie zaskoczylo, ze wlasnie zobaczylam tam te napisy w wersji chinskiej trawiastej... Watpie, zeby Japonczycy tego uzyli... Ale moze takie bylo zamierzenie, a nie blad. A te uklony, to przeciez nie tylko japonskie...
Nie uwazasz, ze powinni to chyba ostrzej zaznaczyc oklepanymi motywami japonskimi?

alisspl

gdzie ty tam masz chiński napisy i chinskie motywy ? Podaj konkretne przykłady owych motywów ??? Ja tam widziałem elementy japońskiej kultury - jak drzewka bonsai czy kimona wiszące na ścianach, zapisy japońskich kanji które mają swoje pochodzenie z Chin, nic w tym dziwnego bo Japonczycy wywodzą się z czesci kontynentalnej Azji. Tak to są lata 80 - wskazują na to ubiory, fryzury, muzyka i cała scenografia - pomieszane z fantazją jak sztuczna inteligencja ( ktora nawet dzisiaj jest jedynie jak na razie marzeniem), roboty sprzątające ulice czy "akwizytorzy" pełniący rolę doradców. Czy to że Chinczycy grają Japonczkow w serialu ma wskazywac na chinski motyw serialu ???? A czy Al Pacino, aktor o włoskich korzeniach grajacy w Człowieku z Blizną wskazywał na włoskie pochodzenie kubańskiego emigranta ???? litości

ocenił(a) serial na 7
walkirium

Oczywiście, że mamy tam Kitajców i ich kulturę. Koleś coś pierdzieli do rzeczy.

ocenił(a) serial na 5
roshi

Nawizania do:

Blade runner
American Pie

ocenił(a) serial na 5
tapis_2

odyseja kosmiczna

roshi

Władca Pierścieni (motyw z elfami, krasnoludami, królową w lesie i jej magicznym zwierciadłem itp.)

ocenił(a) serial na 8
roshi

"Ace Ventura"!

ocenił(a) serial na 10
roshi

"Gentlemen Broncos" (na przesłuchaniu pacjenta od prezerwatyw)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones