PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=125510}

Poirot

Agatha Christie's Poirot
8,1 21 929
ocen
8,1 10 1 21929
7,2 4
oceny krytyków
Poirot
powrót do forum serialu Poirot

Morderstwo na polu golfowym... muzyka z tego filmu, scena końcowa, co to jest za cudo? Może ktoś wie? Słuchając tego, łzy same cisną się do oczu.

ocenił(a) serial na 9
Dorje73

W kwestii tytułu tego konkretnego utworu niestety nie pomogę. Kompozytorem jest Christopher Gunning.

Wiem, że minęły 3 lata, ale trzeba robić co się da. Być może Tobie lub komuś innemu mój komentarz pomoże uwrażliwić się na to, jak poprawnie używać imiesłowów współczesnych.

"Słuchając tego, łzy same cisną się do oczu" to typowo błędne zdanie z tym typem imiesłowu. Łzy są tutaj podmiotem - wychodzi więc na to, że to one słuchając, cisną się do oczu.

Oczywiście ktoś może się próbować mądrzyć, że to zamierzony zabieg stylistyczny - ale wszyscy przecież dobrze wiemy, że nie było to celowe, a w dodatku pisanie takich zdań jest szkodliwe. Bo pewna część młodzieży, naczytawszy się takich zdań, zacznie je niechybnie przenosić również do swoich wypowiedzi.

Jak więc można się tu było wyrazić poprawnie? Na przykład:
Łzy same mi się cisną do oczu, gdy tego słucham. / Łzy same mi się cisną do oczu, podczas tej sceny. / Słysząc ten utwór, nie potrafię powstrzymać łez.

Na marginesie: potencjalne zdanie "słysząc ten utwór, zbiera mi się na płacz" też nie jest zbyt fortunne... No bo w końcu "zbiera mi się" i "słysząc" nie mogą być uznane za czynności wykonywane przez ten sam podmiot :/

W przypadku dalszych wątpliwości, zachęcam do lektury:
http://lukaszrokicki.pl/2013/08/26/imieslowy-w-polszczyznie-wspolczesnej-i-dawne j/amp/

Jak również na blog dra Malinowskiego - obcy język polski

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones