PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=119650}

Rzym

Rome
8,0 46 637
ocen
8,0 10 1 46637
8,0 9
ocen krytyków
Rzym
powrót do forum serialu Rzym

tak na serio...

użytkownik usunięty

Czy serial jest konsewetnie osadzony według faktów i realiów historycznych?
Czy lepiej się nastawić na szarganie nerwów człowieka którego konikiem jest historia? ;)

Serial zawiera wiele uproszczeń, przemilczeń i dużych skoków czasowych, ale nie fałszuje zbytnio historii. O ile dobrze pamiętam, najważniejsze wydarzenia były dobrze przedstawione. Nie można liczyć na dokładne opowiedzenie historii, ale moim zdaniem dobra realizacja i aktorstwo wynagradzają braki historyczne. Najlepiej sobie po prostu zobacz kilka pierwszych odcinków i sam oceń, czy twoje nerwy wytrzymają ;)

NikKlik

Antoniusz nie zabił osobiście syna Pompejusza to na pewno. Pullo i jego romans hmmm to już czysta fantazja :) A i to, że za śmierć Cezara odpowiedzialna jest niewyżyta i zdradzona kobieta to też brednia.

Toma1910

Zauważ, że nie zawsze mamy odpowiednie informacje. Kto wie, może Kleopatra lubiła się zabawiać z rzymskimi żołnierzami ;) Chociaż Tytus Pullo to oczywiście postać zmyślona. Nie można też wykluczyć, że jakaś niewyżyta kobieta podżegała Brutusa. Nie mówię, że to prawda, ale nie należy w tym przypadku mówić o fałszowaniu historii, tylko raczej o jej ubarwianiu. Co do Antoniusza zgoda. Ogólnie "Rzym" jest stosunkowo dobry historyczne, szczególnie jeśli go porównać z takim Spartakusem...

ocenił(a) serial na 9
NikKlik

Temat już trochę stary, ale odpowiem.
Zarówno Tytus Pullo jak i Lucjusz Worenus to nie są postacie zmyślone - oczywiście, o ile możemy dziś wierzyć informacjom zawartym w pamiętnikach Cezara.
Wg pamiętników Cezara Tytus Pullo był centurionem, podobnie z resztą jak Lucjusz Worenus. Oboje służyli w tym samym legionie, oboje byli tak samo zasłużeni w walce i oboje ubiegali się o rangę primipilusa (centurion pierwszej kohorty pierwszego manipułu) w tymże legionie.
Jeśli wierzyć zapiskom sprzed dwóch tysięcy lat, Cezar oblegany przez Galów w jednym z miast oczekiwał na odsiecz. Podczas walki Worenus albo Pullo (już nie pamiętam który z nich) przeskoczył przez mury i zaczął nacierać n wroga, ale wpadł do jakiegoś dołu i został otoczony przez wrogów. Adwersarz, widząc to i nie chcąc być gorszym w oczach wodza ruszył mu na pomoc i ocalił go, samemu jednocześnie raniąc się w nogę. Wtedy uwięziony wcześniej w dole kolega odciągnął go na bok i w ten sposób zostali przyjaciółmi ;)
Cóż, Ceraz był zręcznym oratorem i lubił podkolorowywać wydarzenia dla celów politycznych jednakże, w swoich pamiętnikach niezwykle rzadko wymienia żołnierzy z nazwiska. Myślę, że można dzięki temu przyjąć, że ów dwóch gentelmani istnieli naprawdę, nawet jeśli nie byli centurionami i nie rywalizowali o rangę primipilusa.
W każdym razie, na kanwie ich wzajemnej antypatii (opisanej w pamiętnikach imperatora) opowiedziano ich relacje w tym serialu (początkowa przyjaźń i nieufność ostatecznie zamieniona w głęboką przyjaźń).
Bardzo dobrze znam historią Rzymską, szczególnie z czasów schyłku republiki. Nawet mam swoją publikację (oczekującą na wydanie) w podobnym temacie.
Gdyby ktoś chciał więcej informacji, piszcie.
Z resztą, w merytoryczną dyskusję także chętnie się włączę.
No i 100% racji dla pana NikkKlik - serial istotnie zawiera bardzo dużo uproszczeń, ale ogólnie historia opowiedziana jest rzeczowo i konkretnie. Szkoda tylko, że brakło pieniędzy na realizacje 4-5sezonów jak początkowo zakładano i całą resztę (mam na myśli 2-5) umieszczona w sezonie nr 2. Stąd te skoki czasowe i uproszczenia.

Pozdrawiam i zachęcam do dyskusji.

mrs83

A to ciekawe z Pullo i Vorenusem. Myślałem, że są to bohaterowie całkowicie zmyśleni :)
Rzeczywiście szkoda, że zrobiono tylko dwa sezony. O ile pierwszy obejmował jakieś 6 lat, to drugi już 13 i musieli się przez to mocno streszczać. Podobno początkowo Antoniusz miał zginąć dopiero na koniec trzeciego sezonu, a kolejne opawiadałyby o panowaniu Augusta. Niestety zabrakło pieniędzy.
Tak na marginesie, świetnym okresem dla serialu historycznego byłoby panowanie Justyniana Wielkiego w cesarstwie wschodniorzymskim. Wielkie ambicje, intrygi, powstanie w Konstantynopolu, Teodora i dwaj wybitni wodzowie (Belizariusz oraz Narses). To mógłby być "Rzym II" lub "Bizancjum".

Pozdrawiam.

ocenił(a) serial na 9
NikKlik

Rzym mniej więcej od czasów Koriolana pełen był intryg, zdrad, powstań i upadków. Jakiego okresu byś nie wybrał, zawsze znajdzie się coś ciekawego z czego można by zrobić serial, czy napisać książkę. Niewykluczone, że i z Bizancjum coś powstanie.

mrs83

To fakt, Rzym zawsze był pełen intryg i spisków, a Bizancjum przejęło tę tradycję.

P.S
Filmweb jest beznadziejny. Czasem posty znikają lub pojawiają się po kilku godzinach...

ocenił(a) serial na 9
NikKlik

Ja ostatnio dostałem maila z filmweba, że ktoś odpowiedział na mój komentarz w tym temacie. Otwieram forum, a tu nie ma komentarza. Dopiero po 24h mogłem przeczytać, co napisałeś. Z resztą, też z tego powodu przestałem się tu logować swego czasu - strony otwierają się strasznie wolno no i forum kuleje.
Co do Rzymu: W których czasach dokładnie się obracasz?

mrs83

Trudno powiedzieć, ale chyba najwięcej wiem o schyłku Republiki i początku Cesarstwa oraz o upadku imperium w V wieku.

mrs83

Nie wyświetla mi się twoja odpowiedź.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones