PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=104041}

Szkoła złamanych serc

Heartbreak High
7,3 8 083
oceny
7,3 10 1 8083
Szkoła złamanych serc
powrót do forum serialu Szkoła złamanych serc

Jestem świeżo po obejrzeniu wszystkich ponad 200 odcinków po 40 min każdy. Ale zacznijmy od początku. HBH pamiętałem fragmentarycznie z czasów dzieciństwa-serial ten był transmitowany w wakacje i ferie od dawien dawna na jedynce. Bardzo lubiłem go oglądać. Dwa lata temu dowiedziałem się, że jest dostępny wiadomo gdzie, ale jakoś ta informacja mignęła mi, aż dopiero rok temu zacząłem oglądać. I tu pojawia się ważna kwestia-pominąć sentyment i oglądać od pierwszego odcinka czy wrócić do tej generacji, którą pamiętałem? Mimo początkowego zniechęcenia nieznanymi postaciami zacząłem oglądać od początku. I momentalnie zakochałem się w tym serialu na nowo, poznając 1. generację. Serial zupełnie się nie nudził i miał pomysł na siebie i scenariusz przez wszystkie odcinki. Mimo, że jest to serial o nastolatkach to jest to serial dla każdego, bo problemy w nim poruszane są ponadczasowe. Ba! Zaryzykowałbym tezę, że serial wyprzedza swoje czasy:
-spory swiatopoglądowe na temat aborcji
-nazywanie przeciwnika nazistą tylko dlatego, że oponent ma inny światopogląd (czy tak nie dzieje się w internetowych dyskusjach tu i teraz?)
-randkowanie przez internet i zagrożenia z nim związane (catfish, używanie nie swoich zdjęć, tworzenie fałszywej wizji samego siebie)
-pochłonięcie telefonem komórkowym w czasie lekcji
-feminizja sportów drużynowych
-tworzenie postaci z gier na podstawie realnych postaci

Odnośnie narracji chciałbym zauważyć coś jeszcze. Serial jest na tyle dojrzały, że nie pozostawia złudzeń - pozornie dobre moralne wybory mogą mieć złe konsekwencje. Przykład? (uwaga, spoiler) - gdy jedna z nastolatek zauważa, że jej koleżanka śpi na lekcji potem dowiaduje się, że jej brak snu wynika z pomocy mamie przy szyciu. Po zaczerpnięciu informacji o wyzysku zwraca się do właściciela firmy, a ten po zwróceniu uwagi zwalnia matkę tej dziewczyny. Trochę jak w Wiedźminie 3, gdy brak interwencji jest zły, ale skutki interwencji są jeszcze gorsze. Takich wątków było mnóstwo Niejednoznaczne wybory moralne-przyklad gdy Drazic albo Curt (nie pamiętam) chciał wyrwać staruszka z domu starców i tak jak wcześniej widział w tym ośrodku wroga tak przekonał się, że to najlepsze wyjście dla jego przyjaciela i odkrył to dopiero jak poznał co to jest mieszkać z osobą chorą na chorobę Alzheimera.

Bohaterowie są dobrze napisani. Każdy posiadania indywidualny styl ubierania się. To jest naprawdę niesamowite, że serial który ma 30 lat(czyli aktorzy grający dziś są po 50-tce) ma tak fantycznie dobrane dekoracje ubraniowe, że nawet dzisiaj wygląda awangardowo, ale na tyle dobrze, że dziewczyny moglyby  iść na dyskotekę z takim makijażem jak w serialu.
Odnośnie tematu bohaterów pojawia się kolejna kwestia-czy serial ma jakieś główne postacie? Wydaje się, że w pewnym momencie Katerina przejęła niemal cały czas antenowy podczas gdy w drugiej generacji to Drazic i jego dziewczyna była głównym wątkiem.

Najbardziej zapadający w pamięć odcinek? Ten specjalny halloweenowy, obiecałem sovie, że go jeszcze raz obejrzę, to co tam się działo to głowa mała :D

Pamiętając czasy telewizji tradyjnej lektor zastępował dialogi teraz (co polecam) można cieszyć się słuchaniem australijskiego akcentu, którego bym prawdopodobnie nigdy do końca życia nie poznał gdyby nie ten serial.
30 lat minęło, a polska kinematografia nie dogoniła początku lat 90-tych, bo jak może ktoś zauważył(plis niech ktoś odpisze) HBH nagminnie korzysta z postprodukcji dźwięku. Scena na wietrznej plaży, zatłoczonej ulicy? Dźwięk dialogów żyleta, bo zastąpiono oryginalny dźwięk nagraniami ze studia.

Co po serialu odnośnie serialu? Zdecydowanie odradzam remake z poprzedniego roku, jeśli ktoś myśli, że choćby cienie tych dwóch produkcji będą delikatnie nachodzi na siebie to się rozczaruje.

W polskiej części internetu raczej bieda, ale polecam zajrzeć na anglojęzyczną cześć internetu, sam odkryłem anglojęzyczny podcast, który komentuje każdy odcinek(to jest superśmieszne, że każdy odcinek trwa dłużej niż jego odpowiednik w serialu :D)

Jeżeli ktoś chciałby wymienić się przemyśleniami to proszę napisać jak to wygląda z waszej perspektywy, no i takie pytanie ode mnie - czy tylko ja obejrzałem po latach cały serial od początku do końca, czyli od pierwszego odcinka do ostatniego. ?

Szambonoorek

Hej, ja też po latach obejrzałam odcinek po odcinku, było to jakieś 3 lata temu, a ostatnio zaczęłam od nowa. Serial jest ponadczasowy, problemy, które porusza mimo wszystko nadal występują, np. rasizm. Jeżeli chodzi o modę, to ta z lat 90. wróciła i teraz też nastolatki się ubierają podobnie. Pierwsze sezony są rzeczywiście retro, ale chyba najbardziej je lubię :) SPOILER To, co jeszcze podoba mi się w tym serialu, to to, że praktycznie każdy odcinek pozytywnie się kończy.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones