PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=694182}

Szpiedzy Waszyngtona

TURN
7,3 1 412
ocen
7,3 10 1 1412
Szpiedzy Waszyngtona
powrót do forum serialu Szpiedzy Waszyngtona

Turn season 1-4 9/10

ocenił(a) serial na 9

Znakomity, po prostu znakomity serial historyczny.
Podchodzilem do niego z dystansem, z mysla ze caly serial jest zamerykanizowana propaganda o Patriots. Duze zaskoczenie.

Krotko, cala historia opiera sie zyciu grupy ludzi z malego miasteczka ktorzy stali sie filarem grupy szpiegowskiej Washingtona. Wydaje sie proste, ale tak naprawde jest to film o prawdziwych patriotach, ktorzy w wiekszosci przeszli do historii jako anonimowi bohaterowie.

Pierwsza i najwazniejsza sprawa - caly serial oparty na faktach jest naprawde swietnie i rzetelnie zrealizowany pod wzgledem dokladnosci historycznej.
Postacie, zdarzenia maja swoje zrodla historyczne i latwo to zweryfikowac.
Oczywiscie szpiegow nie mozna znalezc w zrodlach, ale wiekszosc postaci filmowych ma historyczne podloze.

Odnosnie charakteryzacji, nie jestem calkiem pewny co do ubiorow i szczegolow, ale jak narazie nie moge znalezc nic co by bylo niezgodne z prawda. (tutaj moze ktos mi pomoze znalezc takie rzeczy)

Druga rzecz - bardzo ciekawe intrygi i rozwoj wydarzen. Fajnie zobaczyc zarodki powstania US, polityczne i wojenne kwestie z tym zwiazane. Genialnie polaczane wydarzenia historyczne z fabula. Niemal jak film dokumentalny.

No i najwazniejsza rzecz. Film pokazuje rozne oblicza amerykanskiej i brytyjskiej polityki i wojennej desperacji. W obu obazach sa grupy ludzi ktorymi mozna sie zachwycac badz czuc odraze.
Ja osobiscie, duzo nauczylem sie z tego serialu. To nie jest jakis Patriot z Melem Gibsonem a raczej bardziej rzetelnie poukladana historia rewolucji amerykanskiej.

Teraz kwestia moich ulubionych postaci. Jak dla mnie Andre byl genialnie przedstawiony w filmie. Pozniej poczytalem o tej postaci i to jak byl przedstawiony w filmie i dokumentach, niewiele sie rozni.
Super zagrana postac Simcoe. Nienawidze tej postaci ale tylko i wylacznie dzieki 'aktorstkiego cynizmu'.
No i oczywiscie Caleb. Super pozytywna postac.
Duzo mozna rozpisywac sie, ale serial mocno polecam osobom zainteresowanych historia, nie tylko Ameryki ale i Krolestwa Brytyjskiego.

Zaluje jednego, ze nie wspomniano nic o Kosciuszko i Pulawskim.

dabram17

Co oznacza "TURN" w tytule? Chodzi o dokładne tłumaczenie "przełom", "punkt zwrotny", czy to jakaś nazwa własna, nazwisko bohatera etc.?

ocenił(a) serial na 9
oneofthefew

bardziej zmiana albo zawrot bo tu chodzi generalnie o to szpiedzy tak zakrecili biegiem rozwojom wypadkow w czasie rewolucji amerykanskiej ze Anglicy musieli im ulec. Tu chodzi tez o zmiane przekonan, bo wielu szpiegow bylo oddanych koronie ale stali sie patriotami

dabram17

Z tymi pochwałami na temat "historyczności" serialu nie ma co przesadzać. Nieźle zrobiony pod względem fabularnym, ale mnóstwo przemilczeń i wykoślawień. Przykład Kościuszki i Pułaskiego zauważyłeś i dobrze! Ale przecież jak bez Pułaskiego i Mihála Kovátsa nie byłoby amerykańskiej kawalerii, to bez Prusaka Friedricha Wilhelma von Steubena nie byłoby podstawowej formacji - piechoty, dobrze wyszkolonej mogącej sprostać Brytyjczykom. Gdybym był Amerykaninem, to bym się wstydził za takie pomijanie bohaterów amerykańskiej wojny o niepodległość.

ocenił(a) serial na 8
dabram17

Moje ulubione postacie to Ben Tallmadge, Robert Rogers i John Andre. Hewlett też jest dobry, ale rozwija się powoli. Uwielbiam nienawidzić Simcoe. Abe taki sobie, ale po wszystkim go doceniłam bo jako szpieg miał się nie wyróżniać na tle innych. Również żałuję,że nie wspomniano nic o Kościuszce.

ocenił(a) serial na 5
dabram17

Dotarłam do 2 odcinka 2 sezonu.
Polubiłam wiele postaci m. in. Hewletta, Bakera czy Bena i nawet wciągnęłam się w serial, ale obrzydzenie wzbudzają we mnie niestety Abraham i Anna oraz ten ich romans, a jako, że ich wątki są jednymi z głównych, nie jestem w stanie dalej oglądać.

To po prostu okropne, że Abraham przedstawiany jako główny 'dobry' bohater, który walczy o wolność jest takim obrzydliwym hipokrytą i właściwie bez skrupułów oszukuje i zdradza żonę pozując nadal na wspaniałego ojca i męża.
W żaden sposób scenariusz nie zaznacza, że takie jego działanie jest najzwyczajniej niemoralne...
Sprawę pogarsza jeszcze fakt, że żona Abrahama, Mary w takiej sytuacji (wiedząc o zdradzie) chce spędzić z nim noc i jest zadowolona gdy ten łaskawie się godzi...
Anna również nie widzi nic złego w oszukiwaniu Mary.
Wszystko jest w najlepszym porządku.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones