PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=743791}

The OA

7,2 32 097
ocen
7,2 10 1 32097
7,4 5
ocen krytyków
The OA
powrót do forum serialu The OA

Jak zrozumieć The OA?

ocenił(a) serial na 10

Ok... nie napiszę tutaj, jak zrozumieć The OA i o co tak naprawdę chodzi w tym serialu, bo... myślę, że każda osoba, która obejrzała go dokładnie, zaczęła sama tworzyć teorie, dzięki którym w jakiś sposób wyjaśniła sobie opowiedzianą tu historię. Proszę jedynie, abyś przeczytał moje rozważania na temat serialu i podzielił się swoim zdaniem/ swoją własną teorią. Wpis jest dosyć obszerny, za co przepraszam, ale nie dało się ująć tego w krótszej formie. Mam nadzieję, że to Cię nie odstraszy i szybko przebrniesz przez całość ^^

A więc.. wydaje mi się, że klucz do zrozumienia serialu znajduje się w ostatniej scenie. Spróbuję wypisać w punktach dowody podtrzymujące moją teorię tak, aby zyskać i przedstawić pewien obraz. Podkreślę tylko jeszcze, że po przeczytaniu punktów trzeba na nie spojrzeć jak na jedną całość. Na początku pojedyncze punkty mogą nie mieć sensu (albo nie będziesz się w ogóle z nimi zgadzał), ale myślę, że wraz z czytaniem nabiorą one znaczenia. Oto one:

1. OA naprawdę została porwana i przetrzymywana przez 7 lat przez Hapa. Poznała tam Homera, w którym się zakochała. Być może była tam też gwałcona, bita i wykorzystywana (choć o tym nie wspomina).

2. Wydarzenia dotyczące śmierci (wychodzenie i powracanie do ciała) nigdy nie miały miejsca w życiu OA. Wszystko, co o nich wiedziała, przeczytała z książek (tych znalezionych pod łóżkiem), ale nigdy nie doświadczyła tego sama.

3. OA tak naprawdę wymyśliła historię z eksperymentami, różnymi próbami doświadczenia śmierci i powracaniem z zaświatów (na podstawie tego co przeczytała w książkach). Być może cierpiała na szok pourazowy, starała sobie poradzić z traumą i brutalną przeszłością. Stworzyła pewną otoczkę, która chroniła ją przed rzeczywistością i tym, co jej zrobiono.

4. Hap istniał naprawdę, ale nie był żadnym lekarzem, ani doktorem. Przybrał postać naukowca w wymyślonej historii OA, w jej umyśle. Dlatego gdy przy pierwszym spotkaniu pokazanym w serialu Hap opowiada OA o życiu po śmierci, ona tak naprawdę dowiaduje się tego z książki, nie od niego. Gdzieś poznała Hapa, ale dopiero później ubrała te wszystkie informacje w „barwną” historię. Myślę, że Hap grał tutaj dwie role. Jedna to porywacz, a druga to jakaś część wiedzy o życiu po śmierci, którą OA nabyła przez czytanie książek (stąd Hapjest w jej historii naukowcem).

5. Hap (przeczytana książka?) mówi, że gdy był świadkiem śmierci, słyszał dziwny szum - jakby coś opuszczało ciało.

6. Żona szeryfa zdradza ostatni ruch i odpowiada na pytanie, które zadał Homer „Jak go użyjemy? Jak uciekniemy?” (Chodziło o otwarcie portalu) Odpowiedź jaka padła: „To kwestia woli. To zawsze kwestia woli. Tylko osoba zdeterminowana przepłynie na drugą stronę”.

7. OA w ostatnim odcinku gdy zostaje postrzelona, umiera w karetce. Jakie są na to dowody?
– Steve stojąc przy zamkniętych drzwiach ambulansu słyszy dziwny szum i rozgląda się dookoła (patrz pkt. 5).
– W ostatnim odcinku cała piątka wykonuje PIERWSZY raz taniec CAŁOŚCI. Co to oznacza? Oznacza to, że „otworzyli przejście”. Dzięki temu OA mogła się przenieść do innej rzeczywistości. W tym samym czasie zostaje postrzelona i zaczyna umierać. A czy umieranie nie jest poniekąd przejściem do innego świata?
– OA jadąc na noszach krzyczy do przyjaciół „Czujecie? Mam wolę!” Czy o tym nie mówiła właśnie żona szeryfa? (patrz pkt. 6). OA już wiedziała, co ją czeka. Bo jakby nie patrzeć… jeśli chcesz umrzeć, wystarczy do tego jedynie twoja wola, prawda?
– Steve biegnie za karetką i krzyczy „Aniele! Zabierz mnie ze sobą!”. On też wiedział, co się z nią stanie. Przechodziła do innej rzeczywistości (umierała).
– I ostatni dowód: Gdy OA odjeżdża i znika nam z oczu, cały czas do nas mówi. Wypowiada wtedy takie słowa: „Mówili, że będzie niewidzialne. Jakby porwał cię niewidzialny prąd”. A kto mówił? Wydaje mi się, że cytowała tutaj ludzi, którzy opisywali w czytanych przez nią książkach doświadczenie śmierci. A dlaczego OA w ogóle wypowiada takie słowa? Ponieważ nigdy nie doświadczyła śmierci. Dopiero teraz to poznaje (patrz pkt. 2). Również da się słyszeć dźwięk przelewającej się wody, jakby rwącej rzeki. A co mówiła żona szeryfa? „ Tylko osoba zdeterminowana przepłynie na drugą stronę” (patrz pkt. 6).

8. I chyba najważniejszy punkt, który dotyczy najkrótszej sceny. Widzimy twarz OA na jasnym tle. Po chwili wypowiada krótkie „Homer?”. Czyżby OA umarła i była teraz naprawdę w innym świecie? Może Homer, którego poznała, też umarł i dopiero teraz się spotkali? Według mnie OA odeszła i właśnie wtedy dołączyła do Homera, czyli tak jak chciała, otworzyła portal i przeniosła się tam, gdzie znajduje się obecnie jej ukochany.

Wniosek według mnie wypływa z tego taki: otwarcie portalu i przeniesienie się to tak naprawdę nic innego jak śmierć.

Tak więc wygląda moja teoria. Jedyne czego ona nie rozwiązuje to kwestii uzdrowienia OA ze ślepoty i jej proroczych wizji. Poza tym z serialu można naprawdę dużo wyciągnąć i się nauczyć. Można by o tym pisać godzinami. Jedyną jeszcze rzeczą, którą chciałbym poruszyć jest ostatni taniec wykonany przez przyjaciół. Dlaczego go w ogóle wykonali? Przecież znaleźli dowody na to, że to wszystko kłamstwa i zmyślona historia. Wiedzieli, że to nieprawda, a mimo to podjęli tej próby. Byli aż tak zdesperowani? Sądzę, że pokazali przez to, jak silna stworzyła się więź między nimi. Pokazali, że nawet jeśli OA kłamała i to wszystko zmyśliła, nie odrzucili jej, zaakceptowali to i postanowili być dalej przy niej. Uwierzyli i zaufali jej, tak jak ich prosiła, ponieważ otrzymali od niej najcenniejszą rzecz: miłość i przyjaźń.

ocenił(a) serial na 8
pwek95

Niby wszystko układa się w całość w Twojej teorii, ale z drugiej strony są pewne nieścisłości - po pierwsze książki pod łóżkiem nie są napisane Braillem - OA po odzyskaniu wzroku i powrocie do domu nie miała tyle czasu, żeby je przeczytać, ba książki zostały wysłane amazonem, a przecież na początku Oa nie miała dostępu do internetu, później gdy już miała, spotykała się przecież z piątką słuchaczy i już tą opowieść snuła - było fizycznie niemożliwe, żeby zdążyła zamówić odebrać i przeczytać książki w tak krótkim czasie... Poza tym skąd w pustym domu jej terapeuta? Niby pracuje w FBI, ale przecież on nie miał powodu, by tam się znajdować, chyba, że podłożył książki, żeby jej historia straciła na autentyczności? Albo jest jeszcze inna możliwość - co się stanie jeśli spojrzymy na tą historię przez pryzmat teorii wieloświata? Może serial szedł dwoma (lub więcej) torami? W jednej OA od dzieciństwa cierpiała na poważne zaburzenia psychiczne i wszystko wymyśliła, a w drugiej faktycznie jest aniołem? Wtedy wszystkie nieścisłości można łatwo poukładać... Podsyłam link na youtube, gdzie ta hipoteza jest zgrabnie opisana:
https://www.youtube.com/watch?v=n1ewCq7e1Qw

Plecotus

Dokładnie, też zwróciłam uwagę, że to były zwyczajne książki, jakby dopiero co rozpakowane. Poza tym z jakiegoś powodu OA wyczuła, że w szkole wydarzy się coś złego, dlatego tam pobiegła...

alienka_x

Właśnie jestem na świeżo po obejrzeniu sezonu drugiego. Tam w jednym odcinku rodzi się wątek i niepewność Frencha o autentycznosc historii jaką opowiadała OA przyjaciołom. French rozmawia z ojcem Prerrie i pyta o książki. Ojciec odpowiada że książki dostała na długo po tym jak zaczęła opowiadać całą historię.To dowód na to że jej opowieści były prawdziwe a nie wyczytane z książek co skreśla punt 2 i 3 (pwek95)

użytkownik usunięty
pwek95

Wczoraj trafiłem na ten filmik, może komuś się przyda

https://www.youtube.com/watch?v=novI0fJN93g

ocenił(a) serial na 6

Przecież to jest o drugim sezonie...

użytkownik usunięty
Ciubas

No i co z tego? Gi_Ma odkopała temat, wyszedł nowy sezon, to można dyskutować.

pwek95

Nah, teoria jednak nietrafiona. Większość jest obalona w 2 sezonie i w sumie fajnie :D
Czekam na 3.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones