PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=724464}

Wiedźmin

The Witcher
7,1 180 348
ocen
7,1 10 1 180348
5,6 35
ocen krytyków
Wiedźmin
powrót do forum serialu Wiedźmin

Zaskoczony jestem, że tak szybko sprawy się potoczyły.

Film będzie anglojęzyczny (cieszmy się, może zabraknie tego smaczku polskich dialogów, ale markę wypromują na całym świecie), w planach są nawet sequele i serial. Amerykański producent to SDC (wyprodukowali m.in. serię "Mumia"), scenariusz pisze Thania St. John, premierę ustalono na 2017 rok, czyli bardzo niedaleka przyszłość (praktycznie około 1,5 roku od teraz). Widać mają już wszystko dobrze zaplanowane. Podstawą do fabuły mają być opowiadania "wiedźmin" i "mniejsze zło". Pewnie wątki z tych opowiada mają stanowić jedynie inspirację do budowy historii w filmie.

http://platige.com/pl/page/659-Sdc_Work_With_Tomek_Baginski

slavia9

Świetna wiadomość! Trzymam kciuki!

użytkownik usunięty
slavia9

Nie podoba mi się fakt robienia filmu po angielsku, ale liczę po cichu, że twórcy zdecydują się na zrobienie dubbingu (porządnego, nie takiego jak w niektórych filmach fabularnych) opartego na aktorach z gry, żeby nie pozbywać się "Polskości" wiedźmina ;)

ocenił(a) serial na 9

A w roli głównej Jacek Rozenek :D Byłoby miodnie :D

ocenił(a) serial na 9

mnie również to się nie podoba.. skoro chcą kręcić wiedźmina to niech szukają aktorów w PL.. bo wyjdzie tak że wiedźmin stanie się reklamą hollywood A NIE Polski.. to jest Polska książka, polski wiedźmin i ma promować Polskę a nie hollywood... mogą pomoc kręcić pisać itd. wiadomo ... ale bardzo mnie to wkurzyło iż polski pomysł itd ja mam oglądać z napisami??? kpina

cyklonos

Zgadzam się. Ale FIlm ma być przede wszystkim Dobry. A z Polskimi aktorami to się nie uda( kiedyś tak ale teraz?) Takie życie.

użytkownik usunięty
cyklonos

Film w 100% polski nie miałby szans przebić się do szerszej widowni, jak znam życie. Poza tym nasz język nie byłby wielką reklamą naszego kraju. Ważne jest, że film będzie kręcony w Polsce (co już samo w sobie stanowi reklamę).

ocenił(a) serial na 9

dobrze że chociaż tego nie chcą zmienić i będzie kręcony w PL..

cyklonos

Reklamą hollywood? Tak naprawdę produkcja ta będzie miała bardzo niewiele z hollywoodem. Tylko to, że Amerykańskie studio jest partnerem. Poza tym -Reżyserem jest Polak, Autorem źródła jest Polak, Zdjęcia będą prawie na pewno w Polsce i okolicach, efektami specjalnymi zajmą się Polacy... Cóż, większością rzeczy pewnie zajmą się Polacy. Jak dla mnie dobra wizytówka rodzimego fantasy i rodzimej kinematografii.

Po polsku film i tak by nie powstał, nie byłoby pieniędzy, film an siebie by nie zarobił oglądany tylko przez Polaków. Bagiński miał do wyboru -Albo nakręcić po angielsku, albo nie nakręcić wcale i jednocześnie zmarnować sobie idealną szansę na pokazanie swojego talentu w poważniejszym, pełnometrażowym projekcie, o czym zawsze marzył.

slavia9

Bardzo niewiele wspólnego z hollywoodem* :P

ocenił(a) serial na 9
slavia9

hehe podoba mi się ta * na końcu :D

slavia9

Slavia, najwięcej do powiedzenia w tym projekcie nue będą mieli Polacy tylko Ci którzy dają więcej pieniędzy. Rozumiesz to? Bierze się za to podrzędne holywoodzkie studio i sam Bagiński mówił, że nie będzie to żaden nowy Władca pierscieni a sam film będzie kameralny.

ocenił(a) serial na 9
Nick_filmweb

no dobrze dobrze miejmy nadzieje że będzie można porównywać go prawie do hobbita :)

Nick_filmweb

Dokładnie, podczas gdy każdy inny Amerykański producent chciałby czego innego, Bagiński dopilnuje, by film stawiał bardziej na kameralność, klimat i wierność materiałowi źródłowemu.

"najwięcej do powiedzenia w tym projekcie nue będą mieli Polacy tylko Ci którzy dają więcej pieniędzy."
Z tym ze to nie jest tak, ze Ci z Ameryki zlecili Polakom zrobienie konkretnie tego i tego jak chcą. To Polacy, a konkretnie Bagiński przyszedł do nich z propozycją. Przedstawił im wizję, wstępny skrypt, koncepcje. Rozmowy trwały miesiącami, wybrano scenarzystę, ustalono budżet itd. Wszystko pod kontrolą Platige Films z Tomkiem. To ich projekt, a SDC zostaje jego partnerem. Wyłożyli pieniądze (jak na Amerykańskie warunki dość skromne, więc w razie czego płaczu nie będzie), zarzucili swoimi sugestiami dot. ludzi i scenariusza, może udostępnili swoje zaplecze techniczne i to pewnie tyle.

Nie wiem jak będzie z ludźmi pracującymi na planie, ale pewnym jest, że Baginski to reżyser i że chce kręcić w Polsce. Pewnym też jest, że stroną wizualną (efekty i koncepcje) zajmie się Platige Image. Z czym więc problem?

slavia9

Budżetem nie ma się co za bardzo podniecać. Za małą kasę powstawały nieraz takie efekty, że mucha nie siada. A znowuż przereklamowany, gruby w kasę "Hobbit" czy swego czasu "Matrix 2" zionęły plastikowymi pikselami jak stąd na Księżyc. Więc nie wszystko zależy od pieniędzy, a raczej od talentu twórców. Nie traćmy nadziei. :)

slavia9

Dla mnie bomba tylko żeby dźwiękiem się nie zajmowali Polacy. W innym wypadku nie usłyszymy co mówi bohater ale dokładnie usłyszymy jak szeleszczą jego spodnie jak idzie... :D

zielucha

Hym... przejrzyj produkcje Platige proszę... :)

cyklonos

Bez udziału Hollywood nie byłoby szans na porządny budżet. Nie ma co ukrywać, że nie ma co startować do filmu fantasy z mizernym budżetem. Te 20-30 milionów to nie jest dużo, ale da się z tego zrobić dobry film :)

cyklonos

Trochę nieprawda - sama reklama tytułu Wiedźmina będzie potężną reklamą naszego kraju. Gamerzy ze Stanów doskonale wiedzą, kim jest autor pierwowzoru do gry, "Sapkowski/The Wither" to pierwsze skojarzenie do słowa Polska. Można założyć, że film zadziała podobnie - a ten będzie miał o wiele, wiele większe grono odbiorców. Tytuł kojarzony z Polską pójdzie na cały świat, a nie miałby najmniejszych szans na to, gdyby był w pełni polską produkcją. Z polskimi - pożal się Boże - aktorami i dziwacznym, chorym językiem który psuje całe wrażenie z oglądania swoim chrzęstem i ostrym świszczeniem (z puntku widzenia zagranicznych). Wobec tego to byłaby reklama Polski stworzona przez Polaków dla Polaków, która by pozostawała w Polsce, reklamując Polskę ... Polakom.

ocenił(a) serial na 9
Enterraz

aja jaj... grubo.. po głębszych analizach wszystkiego co się naczytałem co napisaliście trzeba przyznać Wam rację ale mimo to szkoda że to nie w pełni Polski i tylko Polski film :) w wykonaniu stworzeniu itd..

cyklonos

Nie można mieć wszystkiego ;) Zanim wydamy jakiekolwiek osądy poczekajmy, to i tak już tylko niecałe 2 lata.

ocenił(a) serial na 2
Enterraz

" (...) i dziwacznym, chorym językiem (...) " - ale troszkę szacunku do rodzimego języka, moja droga. Twoi rodacy niegdyś ginęli za to byś dziś mogła go swobodnie używać we własnym kraju. Polski język jest piękny. To angielski w porównaniu z naszym jest banalny.

Pawuloniasty

Pani napisała, że w odbiorze obcokrajowców. Proszę czytać ze zrozumieniem :) Nie ma tu żadnej oznaki braku szacuku dla naszego pięknego języka.

ocenił(a) serial na 7
cyklonos

Cyklonos - mieliśmy już jedno podejście - serial i wyszło... jak wyszło. Nawet nie chcę się rozwodzić na ten temat. Teraz jest możliwość żeby zrobić to na większą skalę i miejmy wszyscy nadzieję, że tym razem naprawdę wypali, bo baza pod to jest naprawdę niepowtarzalna.

ocenił(a) serial na 6
cyklonos

zgadzam się w 100% niech sobie dubbinguja na inne języki ale oryginał powinien być po plsku:/ nawet przestał cieszyć mnie już fakt powstania nowego filmu. zostanę przy książkach..

cyklonos

Tę książkę napisał Sapkowski, a nie Polska. Z tego co kojarzę nie pisał też o Polsce. Dlaczego ma zatem reklamować Polskę? Dzieło jest "reklamą" jego twórcy, a nie pożal się Boże narodu z którego się wywodzi. Kpiną jest polski przemysł filmowy, szczególnie odnoga filmów "fantasy", a nie napisy.
A tak już poza tym - wszystko, tylko nie polscy aktorzy. Masz polski gniot, który prześmiewczo nazwano filmem, masz też serial. Zostaw w spokoju film, który ma szansę odkupić winy poprzednika.

ocenił(a) serial na 2
Kij_z_tym

Pożal się Boże narodu? A Ty co? Z narodu wybranego? Trochę szacunku, kosmopolito.

ocenił(a) serial na 5

Wiedźmin powinien być kręcony przez Słowian, z słowiańskimi aktorami, scenografią, scenariuszem, klimatem, muzyką i tylko tak osiągnie sukces. Współpracujmy z bratnimi narodami, Anglosasi nigdy nie poczują naszych klimatów. Książki i gry czerpią mądrość od naszych ludów, naszych przodków, powinniśmy być z tego dumni, z tym iść do przodu. Pozdrawiam.

ocenił(a) serial na 8

Niesamowicie się zawiodłam gdy usłyszałam, że film powstanie w j. angielskim. Od razu sięgnęłam po angielską wersje "Ostatniego Życzenia" i muszę stwierdzić, że nie traci klimatu.
Reżyser polski, film kręcone w Polsce, muzyka mam nadzieje również skomponowana przez Polaków, bądźmy dobrej myśli :D

ocenił(a) serial na 3

nie ma czegoś takiego jak porządny dubbing filmu aktorskiego

ocenił(a) serial na 6

Dubbing? Albo całkowicie Angielski albo Polski. Nigdy przenigdy dubbing...

slavia9

skoro tak szybko, to widzą potencjał, dobrze, bardzo dobrze ;)

girl_with_tattoo

Przygotowania do filmu trwaja od 4 lat, baginski juz ma wybrane miejsca w Polsce do krecenia. Wiec to nie byla taka hop siup decyzja:)

GrandSB

ale widzę, że ludzie już obrażeni na większość ustaleń :D

ocenił(a) serial na 8
girl_with_tattoo

Same marudy na forach:) Niby kto ma zagrać Geralta? Żebrowski again? Jaskierem Linda? Żadnych pierwszoplanowych "znanych gwiazdeczek" z Polski to raz bo wyjdzie szmira. Jedynie Kot ma fanatyczny potencjał wczuwania się w rolę co pokazał grając Religę ale czy pasowałby jako Geralt? Musi film być zrobiony po angielsku, to ma się sprzedać za granicą i przyciągnąć inwestorów na dalsze części

PabloPicasso

Zupełnie jakby nie dało się zamiast "znanych gwiazdeczek" z Polski zaangażować jakichś zdolnych, mało znanych aktorów - też z Polski - jestem przekonany, że jak by się chciało, to by się znalazło. Ale nie, bo film kręcony przez Polaka na podstawie książek napisanych przez Polaka musi być oczywiście po angielsku. Czekam na "Krzyżaków" z Zackiem Effronem jako Zbyszkiem i Morganem Freemanem w roli Maćka.

użytkownik usunięty
al_jarid

Takie marudzenie można akurat porównać do czepiania się, że oficjalny zwiastun Wiedźmina 3 pokazany na jakiejś międzynarodowej imprezie jest po angielsku, a nie po polsku z angielskimi napisami.

al_jarid

a kto powiedział, że nie zagrają polscy aktorzy? nasi aktorzy nie znają angielskiego?
a poza tym, film to też biznes, trzeba zaangażować takich aktorów, którzy przyciągną widzów, Polska to nie Hollywood, nie oszukujmy się, twórcy muszą na filmie zarobić. Jeśli mamy chrapkę na dalsze części - musimy to zaakceptować. Kto jak kto, ale myślę, że Bagiński byle kogo nie weźmie

girl_with_tattoo

Zdarzyło mi się słyszeć polskich aktorów mówiących po angielsku i bardzo nie chciałabym przeżywać tego raz jeszcze.

al_jarid

A mnie by tam nie przeszkadzał Geralt mówiący z pięknym brytyjskim akcentem. :) Już tak się nie nadymajmy z tymi patriotycznymi akcentami, ostatecznie Geralt TO NIE POLAK, może gadać jak zechce. ;)

al_jarid

Oesu... żale klasyczne. Powiedz sobie szczerze, czy naprawdę wolałbyś, żeby film z takim potencjałem ugrzązł i zgnił w Polsce. Bez dystrybucji, bez uniwersalnego języka, bez wspólnego mianownika dla większości współczesnych kultur. Gdyby była mowa o litewskim, estońskim czy gruzińskim autorze uznałbyś pewnie za śmieszne, że jego fani chcą międzynarodowej produkcji po estońsku.

Enterraz

No więc całkiem szczerze i z ręką na sercu - nie, nie uznałbym tego za śmieszne. Tak jak nie uznaję za śmieszne, że widowiskowe chińskie superprodukcje (typu np. "Trzech królestw") są po chińsku. Uznaję to za naturalne i NORMALNE.

al_jarid

Ja o chlebie, ty o niebie... Co to w ogóle za porównanie? Dlaczego równasz ze sobą drugi język świata z polskim, którym mówi przy dobrych wiatrach do 70 milionów ludzi? I to wliczając ludzi, którzy posiadając polskie korzenie starają się wybełkotać składne zdanie po polsku, tak jak bełkotali ich rodzice i dziadkowie, kiedy pradziadkowie wychowywali ich na obcej ziemi. Od starców aż po same niemowlęta, które jak do tej pory operują dwoma polskimi słowami - mama i tata. Wszyscy mówiący po polsku zmieściliby się w dwóch Tokio.
Trzeba mierzyć siłę na zamiary. A szczere pytanie dotyczyło przede wszystkim tego, czy chcesz tylko i wyłącznie polskiego w Polsce, czy anglojęzycznego filmu z polskimi twórcami, na podstawie polskiej książki polskiego autora, w nawiązaniu do polskiej gry którą ludzie na świecie kojarzą z Polską a która silnie nawiązuje do polskich kulturowych klimatów.
Nie porównuj Chin do Polski, Węgier, ani żadnego kraju, który w porównaniu z chińskim rynkiem zbytu swojego praktycznie nie ma. Tam mają dla kogo kręcić, gdyż do kina wybierze się 90mln widzów, nie jeden.

ocenił(a) serial na 2
Enterraz

To może i Ty wyjedź zamiast "grzęznąć i gnić" w Polsce? Hmm?

PabloPicasso

Zapomniałeś o Adamczyku :D

ocenił(a) serial na 7
slavia9

Będzie PG-13?

Anthrax91

Bagiński i Platige na pewno dopilnowali, by film dostał R-kę. Trudno byłoby naprawdę zachować ten klimat i nawet fabułę bez brutalnych scen, krwi, wulgaryzmów, zażywania narkotyków i pokazywania żołdaków gwałcących bezbronne kobiety :P Toż to trzon wiedźminlandu i naprawdę ciężko byłoby, nawet na siłę, dać tej produkcji PG13.

Budżet na poziomie 20-30 mln dolarów niejako potwierdza kategorię R. Gdyby dali dużo więcej pieniędzy, mogliby się bać, że kasa się nie zwróci i zażądać niższej kategorii wiekowej. A tak mamy dość "bezpieczny" budżet i można spać spokojnie.

slavia9

Oczywiście že nie będzie kategorii R. Slavia ty po prostu bredzisz.:)

Nick_filmweb

Nie będzie kategorii R, ponieważ...?

slavia9

Nie będzie, moja droga, kategorii R ponieważ wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że to nie jest ot "samowolka" Plastic Image i jej Dyrektora kreatywnego.tylko czysty komercyjny projekt przeznaczony dla jak największej widowni.

Naprawdę nie martwi Cię to, że bierze się za to jakaś podrzędna wytwórnia? Któryś z sequeli "Mumii" na koncie to naprawdę bardzo mało ambitny projekt.

I jak Ci się wydaje? Faceci którzy skręcili najbardziej komercyjną sieczkę jaką jesteś w stanie sobie wyobrazić będą chcieli stworzyć coś ambitnego z ryzykiem że mogą ponieść przy tym ambitną porażkę czy też raczej pójdą w stronę widowiska dla mas promując przy okazji własne logo co jest w ich przypadku o wiele bardziej bezpieczne. Hm?

Teraz wyobraź sobie dla przykładu, że za ekranizację "Władcy pierścieni" bierze się nie New Line Cinema tylko właśnie rzeczona firma? Nie zjeżyłby Ci się włos? Oczywiście kategoria R nie jest tutaj jedynym panaceum na naprawdę udany film. Bardziej chodzi o to kto tak naprawdę się za to zabiera.

Nick_filmweb

Oczywiście, że jest to czysto komercyjny projekt. Jak każdy tego typu film. Ale czy to do razu skreśla szanse na kategorię R? Wyczuwam tu jakieś dziwne uprzedzenie do Amerykańskich producentów, na których w dzisiejszych czasach często patrzy się jak na demony kinematografii, żądne tylko jak największej ilości pieniędzy i wciskające Pg13 w każdą produkcję, nawet w horrory z serii "Teksańska masakra piłą mechaniczną". Bądźmy poważni.

Z początku się martwiłem (głównie scenarzystką), ale słuchając kolejne wywiady z Bagińskim jestem coraz bardziej spokojny. Jak sprawdzam jakiś film to nie patrzę jaka wytwórnia go wypuszcza, a kto go reżyseruje i pisze. Szczerze, nigdy nie zauważyłem jakiejś zależności jeśli chodzi o wytwórnie (co najwyżej niektóre studia, takie jak np. Marvel czy Pixar, ale są to szczególne przypadki). Poza tym nie wiemy za co się tu SDC "bierze" bo producentami jest też Platige Films / Platige Image i to właśnie oni pracowali nad treścią tego filmu od 4 lat (a planowali od 6).

Nie wiem co ma Mumia (czy inne ich produkcje) do tego. Mumię stworzyli Ci, co stworzyli Mumię, wiedźmina robią Ci, którzy go robią. Wszystko od scenariusza zależy, a Bagiński upiera się, że wybrali idealną osobę do tego a sam pilnuje, by wszystko było zgodne z oryginałem i jego wizją. Na razie chyba możemy mu wierzyć, co nie?

Wyobraziłem sobie. Zakładając, że budżet, scenarzysta byłby ten sam i reżyserem nadal byłby Jackson, to pewnie różnic nie byłoby tak wiele jak Ci się wydaje. Zresztą to był wielki, wyczekiwany i bardzo drogi projekt oparty o znaną markę. Absolutnie nie ma porównania do wiedźmina.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones