PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=659055}

Wikingowie

Vikings
8,4 174 377
ocen
8,4 10 1 174377
6,8 8
ocen krytyków
Wikingowie
powrót do forum serialu Wikingowie

Bitwa o Paryż.

ocenił(a) serial na 9

Oscar za te bitwę, najlepiej zrealizowana w historii kina chyba, niesamowita.

pocomilogin

Nie wiem czy najlepiej, za mało filmów widziałem. Ale była epicka, to jest pewne.

ocenił(a) serial na 10
Micman1995

porównaj chociażby te bitwę z bitwą o Królewską Przystań z gry o tron...

ocenił(a) serial na 5
Karpisz

Ale uważasz, że co w tym porównywaniu wygrywa? Bo moim skromnym zdaniem bitwa o Paryż rozmachem wciąga nosem całą batalistykę w "Grze o Tron".

ocenił(a) serial na 8
Dwight_

Vikings wygrywa bitwami i klimatem z GOT.
Kłopot w tym, że w pozostałych aspektach GOT jest lepsza.
Zresztą już niedługo prawdopodobnie GOT będzie miał też
najlepszą bitwę w historii seriali.

returner

Już ma jedną z najlepszych, czyli Hardhome.

ocenił(a) serial na 8
Anakin_Skywalker

Wiem, ale skupiałem się na tych z ludźmi 2x9 i 4x9.

Ale te przegrywały z bitwami z Vikings 2x9 i 3x8 oraz ze Spartacusa 3x10.
Bitwa z 6 sezonu GOT 6x9 ma mieć rozmach prawie filmowy także mam dobre przeczucia.

ocenił(a) serial na 8
returner

Oczywiście Vikings też może pokazać jeszcze lepsze bitwy w 4 lub 5 sezonie.

returner

W sumie to nie jest takim złym pomysłem, żeby bardziej epickie momenty sobie zapisywać i potem pamiętać w którym odcinku i sezonie odbyła się np. dana bitwa :D

ocenił(a) serial na 8
Micman1995

Nikt nie zapisuje. Niektórzy mają pamięć słabą, niektórzy dobrą. Ja mam akurat dobrą i dobrze pamiętam wiele rzeczy z ostatnich 30 lat :) A z niektórych ulubionych książek znam na pamięć po kilkanaście stron.

returner

Wow. Cyborg z Ciebie :D

ocenił(a) serial na 8
Micman1995

Przydaje się w życiu bardzo dobra pamięć.
Pamiętam jak kiedyś kuzyn nie mógł uwierzyć w 2000 roku,
że znam dokładnie składy piłkarskie ważnych klubów włoskich,
hiszpańskich, angielskich oraz drużyn nba od 1985 do 2000 w
każdym w tych sezonów oraz kto jakie zajmował miejsca i zdobywał trofea. Wtedy internet jeszcze raczkował, także inne źródła były. Co prawda w kafejce u kumpla miałem za free od 1997 do 1999. Kuzyn miał stałę łącze pod koniec 1999, ale ja dopiero stałe łącze miałem w połowie 2000 roku.

ocenił(a) serial na 9
returner

bzdury

returner

No to nieźle, jest z Tobą moc :)

ocenił(a) serial na 8
returner

Masz jakiś przerost ambicji? Kompleksy? Czy po prostu się popisujesz, by podbić ego?

returner

Kto zna historię, wie że podkoniec tego sezonu może dojść do jednej z największych bitw średniowiecznych :V

Adam509846

eeee największa średniowieczna bitwa w IX wieku gdzieś na zachodzie Europy? pozwolę sobie zapytac: o którą bitwę Ci chodzi?

guytzoo

Ależ oczywiście, zachód Europy był bardzo ważnym elementem wczesnego średniowiecza, do którego IX wiek się przecież zalicza ;) nie wiem o którą bitwę może chodzić, ale bardzo możliwe, że faktycznie może to być jedna z największych i niekoniecznie powszechnie znanych ;)

ocenił(a) serial na 5
returner

Już czytałem o 'Blackwater', że miało być najlepsze, potem o 'Watchers on the Wall' i choć oba były dobre, to oblężenie Paryża miało iście kinowy rozmach, którego w GoT do tej pory nie uświadczyłem. Do zapowiedzi kolejnej wielkiej sceny batalistycznej w GoT podchodzę więc z dystansem.

ocenił(a) serial na 8
Dwight_

W Vikings było kilka fajnie pokazanych bitew. Na mnie największe wrażenie zrobiły w
2x9 i 3x8.

Jeśli chodzi o bitwy w GOT to zarówno 2x9 i 4x9 były słabe jak na rozmach serialu.
Zresztą w tym serialu zawsze oszczędzali mocno na bitwach:
1) Nie pokazywali ich wcale w pierwszych 3 sezonach prócz jednej, a były
2) Pokazywali jako migawka kilkusekundowa 4x10 i 5x10
3) 2x9 i 4x9 pozostawiają sporo do życzenia. Cóż budżet szedł na inne rzeczy.
Jednie ta z 5x8 z umarlakami była zacna.
W 6x9 ma być bitwa najlepsza z pierwszych 6 sezonów i zarazem ma szansę być w ogóle najlepszą serialową bitwą, bo jest prawie filmowa. A wiadomo, że w serialach budżet nie pozwala tego zrobić tak świetnie jak w filmach z najlepszymi scenami batalistycznymi.

returner

Zgadzam się. Wystarczy przypomnieć że Robba Starka, króla północy który wygrał wiele bitew podczas Wojny Pięciu Królów, w akcji "z mieczem" widzimy jedynie w 1 sezonie, w lesie gdzie walczy z trzema dzikimi xd Akcja trwa z 30 sekund.

ocenił(a) serial na 8
Anakin_Skywalker

Dokładnie o tym mówię :)
Pamiętasz pod koniec 1 sezonu, gdy Tyrion dociera z najemnikami do Tywina i następuje bitwa wygrana przez Lannisterów, a Tyrion zemdlał.
To był pierwszy zawód, że nie pokazali bitwy.
A w 2 i 3 sezonie odbyło się wiele bitew między armią północy, a korony.
A nic nie pokazali. Pokazali tylko szturm Stannisa na stolice.

returner

Racja, teraz mi się przypomniało. Może w 1 sezonie nie mieli jeszcze budżetu ;d W drugim natomiast cały wywalili na Blackwater, a walki Starków z Lannisterami ograniczyli tak jak w przypadku bitwy Tyriona w 1 sezonie, na pokazaniu pola zakończonej batalii z trupami. W sezonie 5 powtórka, wielka bitwa w Hardhome, hajsu zabrakło na Winterfell, gdzie pokazali tylko trupy po walce. Czy doczekamy się w tym serialu przynajmniej pełnych dwóch bitew w jednym sezonie? ;d

ocenił(a) serial na 8
Anakin_Skywalker

Średni budżet każdego sezonu GOT to ok 60-70mln dol.
W żadnym sezonie nie wywalili aż tak dużej kasy na bitwy, bo były one średniej jakości w nocy. Budżet idzie na co innego w tym serialu. Jedynie w hardhome było widać włożenie większej kasy, ale to było 20 minut, a nie cały odcinek jak w parzystych sezonach 9 epizodach.

Dla porównania 1 sezonu Rzymu w 2005 roku miał budżet 100mln dolarów. To tak jakby w tych czasach GOT musiała mieć ok 130mln (inflacja) co oznacza, że pierwszy sezon Rzymu miał o połowę większy rozmach niż GOT.
Zresztą GOT stylem jest bliźniaczo podobna do Rzymu.
Oba seriale HBO więc nie dziwota.
Z tym, że z Rzymem przesadzili z budżetem i z planowanych sezonów 2-5 wszystko upchnęli w 2 w skróconej wersji i anulowali serial. Za duży budżet i koszta się nie zwróciły.
Z GOT dlatego szczędzą mimo dobrej oglądalności i dobrej sprzedaży dvd/blu-ray. Szkoda, bo GOT lepiej, by prezentował się przy budżecie na sezon powiedzmy ok 150mln na sezon z bitwami. Do tego te 12 odcinków na sezon i nie pomijanie wielu wątków z sagi.

ocenił(a) serial na 5
returner

Budżet "Rzymu" rzeczywiście był spory, ale z tego co kojarzę to winę ponosił w dużej mierze pożar studia, w którym kręcili większość scen.
Czytałem też gdzieś, że z tym zwrotem kosztów nie było wcale tak źle, sprzedaż DVD była bardzo dobra i gdyby nie pochopna decyzja o skasowaniu serialu (a w konsekwencji ekspresowe pozamykanie wszystkich wątków w s2), można go było śmiało kontynuować. Szkoda, że wyszło jak wyszło.

ocenił(a) serial na 8
Dwight_

Też słyszałem, że anulowanie Rzymu było zbyt pochopne i długo nie mogli odżałować tej decyzji, by tak zarżnąć kurę znoszącą złote jajka. Z drugą złotą kurą GOT dlatego postępowali ostrożniej i dawali budżety pierwszych 5 sezonów średnio 60-70 mln na sezon. Dopiero budżet 6 sezonu podnieśli do 100mln. A 7 i 8 będą pewnie miały jeszcze wyższe.

ocenił(a) serial na 5
returner

Nie mogę tylko wybaczyć HBO, że anulując Rzym nie zostawili sobie żadnej furtki do ewentualnego wznowienia go w przyszłości. Poupychali na siłę strasznie dużo rzeczy do s2, a mogli po prostu większość zrobić zgodnie z pierwotnym planem i ewentualnie zmienić trochę zakończenie, ale zostawić otwartą opcję następnych sezonów.

ocenił(a) serial na 8
Dwight_

Taki urok drogich płatnych stacji. Tworzą świetne seriale, które anulują, a stacje publiczne tworzą seriale słabiutkie i
nie znikają.

Dobrze, ze HBO zrealizowało i dokończyło jak planowali z dłuższych ich seriali, które były dobre te :
Oz (6sez), Sopranos (6sez), Sześć stóp pod ziemia (5sez),
Prawo ulicy (5sez). Kawał dobrej roboty.
Grę o tron z długich też uda się im dokończyć.
Kompania braci i Detektyw są krótkie to nie liczę.

Natomiast anulowali Carnivale po 2sez, Deadwood po 3sez,
Rzym po 2 sez, ale tu jest sytuacja skomplikowana bardziej, bo materiał z scenariuszy do sezonów 2-4 upchnęli w 2 sezon.
A przecież miało być 5 pełnych sezonów.
Zakazane imperium miało mieć 7 sezonów, a też o 4 sezonach podjęli decyzje, by anulować serial i dali 5 skrócony sezon jako zakończenie , zrobili przeskok i retrospekcje.


ocenił(a) serial na 5
returner

Zgadzam się - jak na rozmach i budżet serialu, batalistyka w "GoT" pozostawia wiele do życzenia. Choć uczciwie przyznam, że z każdą kolejną tego typu sceną jest ciut lepiej, "Hardhome" było naprawdę niezłe, choć tu dużo zrobiły efekty specjalne. Co mnie drażni, że po takiej scenie jak 4x9 czy 5x8 dają jakąś żałosną namiastkę bitwy z jednym ujęciem w szerszym planie i od razu przeskakujemy na pobojowisko. Zalatuje mi to fuszerką.

Bitwy w "Vikings" są dużo lepsze, nawet jeśli nie jest to pełna rozmachu scena jak Paryż tylko naparzanka kilkudziesięcioosobowych grup wojowników, są nakręcone dużo atrakcyjniej, bardziej dynamicznie i intensywnie niż te w "GoT". No i jest ich dużo więcej. Wiem, że w produkcji HBO kasa idzie też na inne rzeczy, ale jednak budżet "Vikings" jest chyba dużo mniejszy, a potrafili zrobić naprawdę epicką bitwę, której dotąd w "GoT" nie było.

ocenił(a) serial na 8
Dwight_

Z bitwami masz jak najbardziej racje. Ale sam widzisz, że w tym sezonie GOT budżet wzrósł z 60-70 na 100mln, a i tak nie pokażą bitwy o Meereen. Wolą skupić się na jednej, a porządnie zrobionej bitwie o północ w 6x9 oraz pewnie 20-25 minutowym ataku armii białych wędrowców w 6x10, a Meereen nie pokażą.
Zresztą może nawet nie będzie tam żadnej bitwy tylko pokonanie problemu harpii w samym mieście.

ocenił(a) serial na 5
returner

Bitwy o Meereen nie będzie chociażby dlatego, że właściwie nie ma z kim tej bitwy staczać, bo w wątku Daenerys zmieniono kilka istotnych rzeczy. Oczywiście przy okazji zaoszczędzi to twórcom konieczności wywalenia sporo kasy na kolejną scenę batalistyczną :) Fakt, że przy 100 mln budżecie pokażą tylko jedną bitwę może dziwić, ale z drugiej strony wiadomo, że lwią część tego budżetu pochłaniają chociażby rosnące stale gaże aktorów, koszty kręcenia w kilku lokalizacjach itd.
Ciekawe czy ta bitwa z 9 odcinka będzie tak dobra jak zapowiadają. Naocznie się nie przekonam, bo odpuszczę sobie następny sezon, ale opinie pewnie przejrzę :)

ocenił(a) serial na 8
Dwight_

Gaże aktorów nie rosną. Główne postacie miały podpisany kontrakt na 7 sezonów. Sytuacja skomplikowała się,
gdy ogłosili, że będzie 8 sezonów. Postacie, które przeżyją 7 sezon będą z pewnością żądały sporej podwyżki za udział w 8 sezonie.
Sądzę, że 6 sezon GOT oraz następne będą mocno biły rekordy oglądalności płatnej stacji HBO. Nie ma kto spoilerować po raz pierwszy w historii serialu.

ocenił(a) serial na 8
returner

To 100 mln nie tylko głównie pochłonie 9 odcinek,
ale też 10 scenami z atakiem na mur.

ocenił(a) serial na 5
returner

Oj rosną, może nie z sezonu na sezon, bo podpisują oni dłuższe umowy, ale pamiętam, że czytałem jak bodajże przy okazji 4 sezonu kilkoro głównych aktorów wynegocjowało podwojenie swoich stawek. Z tego co kojarzę, to piątka najlepiej zarabiających aktorów GoT obecnie inkasuje za sezon około 10 baniek.
Całkiem możliwe, że masz rację z tą oglądalnością. Choć nie wiadomo też czy jakaś część czytelników czekających na 6 tom nie będzie chciała poczekać do jego wydania z 6 sezonem.

ocenił(a) serial na 8
Dwight_

No dobra ważnych 5 aktorów bierze te 10 mln z budżetu.
Reszta aktorów następne 10mln. Więc na całą resztę zostawało im 40-50mln. Tym razem będzie to 80mln jeśli wszyscy aktorzy zabierają ok 20 mln budżetu.

Jeśli chodzi o podwyżkę przed 4 sezonem to pewnie masz rację. Ja mówię to co przeczytałem po 5 sezonie, że aktorzy główni mają podpisany już kontrakt na 7 sezonów i w przypadku, jeśli dojdzie do 8 sezonu, a te postacie nadal będą żyć będą chcieli dużej podwyżki. jak wiemy ma być 8 sezonów. Z tym, że pewnie finałowy sezon to spokojnie ze 150mln budżetu zainwestują.

Co do oglądalności zauważ jedną rzecz.
W stacjach publicznych rekordy bił Twin Peaks, nawet ponad 30 milionowa widownia w Usa. X-Files swego czasu dochodziła widownia do 25 mln. Walking dead do 17 mln.

Stacja płatna HBO to inna para kaloszy. Ma ją ok 1/3 czy 1/4 amerykanów. Każdy ich serial ma widownie 1-4 mln.
Oz, Sześć stóp pod ziemią, Prawo ulicy, Carnivale, Deadwood, Rzym, Zakazane imperium, Detektyw, Vinyl.
Wyjątkami były dwa ewenementy.
W płatnej stacji ich wyniki oglądalności były kosmiczne.
Sopranos widownia przekraczała 7mln
A GOT najpierw ponad 7mln, potem na granicy 7/8,
a nawet ostatnio przekroczyła minimalnie 8mln.
W przypadku tego sezonu zobaczysz, że będzie przekraczała 9mln, a finałowy sezon spokojnie 10mln.

ocenił(a) serial na 9
returner

no nie koniecznie,w Got mało było pokazane bitew wzgledu budżetu, ale z wszystkich które były tylko stanis vs dzicy byla do dupy ale bitwa o Paryz przewyższa wielkością rzeczywiście wszystkie z got, ale to sie może zmienić :D

ocenił(a) serial na 8
Die_by_the_Sword

Mi w Vikings najbardziej podobała się bitwa z 2x9, a potem 3x8.
Z GOT wiadomo Hardhome 5x8, a potem dopiero 4x9 i 2x9.
Wiem, że może się zmienić dużo na plus w GOT, skoro w 6 sezonie podnieśli budżet z 60-70 na 100mln. Ale w tym sezonie kasa pójdzie na 2 bitwy 6x9 bitwa o Winterfell oraz
pod koniec 6x10 bitwa o mur.

ocenił(a) serial na 9
returner

znowu bitwa o mur? O.o a z drugiej strony skad wiadomo co będzie w którym odcinku?

ocenił(a) serial na 8
Die_by_the_Sword

Wiadomo od dawna, że bitwa o północ będzie przez cały 9 odcinek.
Bitwy były zawsze w parzystych sezonach w 9 epizodach 2x9 i 4x9.
Wyjątkiem było Hardhome 5x8 z białymi wędrowcami, ale na to przeznaczono oko 20 minut.
Sceny z białymi wędrowcami mają pojawić się w 10 odcinku.
Pewnie będzie tego 20-25 minut.

ocenił(a) serial na 9
returner

nie mogę się doczekać masakra , wędrowcy kozak no i ciekawe co z dzonem, podobno pojawiał się na planie

ocenił(a) serial na 8
pocomilogin

Masz na myśli jedna z najlepszy serialowych bitew, bo te z filmów przecież są
na dużo wyższym poziomie np:
Spartacus 1960, Potop 1974, Waleczne serce 1995, Gladiator 2000,
Ostatni samuraj 2003, Troja 2004, Królestwo niebieskie 2005 czy
Władca pierścieni - dwie wieże 2002 oraz Władca pierścieni - powrót króla 2003.

Jeśli chodzi o seriale to wyróżniają się z pewnością:
Vikings 2x9 i 3x8, Spartacus 3x10, Gra o tron 2x9 i 4x9 i 5x8 i nadchodząca w 6 sezonie ma być najlepsza.

ocenił(a) serial na 10
returner

Dodał bym jeszcze Alexandra (2004) , Centuriona (2010) , Juliusz Cezar (2002) , Jeżeli sięgamy po Potop to dodał bym jeszcze oblężenie Zbaraża jak i Bitwa pod Żółtymi Wodami z Ogniem i Mieczem.

ocenił(a) serial na 8
szymon230895

Można wymienić też Krzyżacy 1960 ,Gettysburg 1993, Patriota 2000 czy wiele innych bitew.

ocenił(a) serial na 10
pocomilogin

a was w tych bitwach nie wkurza, ze wszystkich wyrzną w pien, wystrzelają, wypalą, wydźgają a wielkoludy wystawiające się na strzały jak zelaznoboki, rollo, ragnar, sa nie do ruszenia. oni nie umierają mimo wielu biteew, a kto idzie na wojne to zaraz ginie, zostaje gartska. ale nie ci, co jeszcze tę garstke z wody wyławiają i ryzykują swoim zyciem
lagertha też jakos na przedzie lezie i nietykalna.

ocenił(a) serial na 10
pocomilogin

I o co chodziło w fantazji seksualnej Rollo z dochodzacą w mig Aszlag mówiącą "AMEN"?! Po co na co czemu to tak?!

ocenił(a) serial na 10
Korekta

Flokiego* nie Rollo.
Że jak kobieta Flokiego, Helga, zdradziła Flokiego z Ragnarem, to teraz Floki może wy...kochać Aszlag? Że tak mu Bogowie powiedzieli, że był zdradzany?!

ocenił(a) serial na 9
Korekta

nie przypominam sobie żeby Helga kiedykolwiek była z Ragnarem.
może Floki to zobaczył bo jest wybrańcem bogów tak samo jak ten Podróżnik?

ej do kogo Regrar mówi w ostatniej scenie- czyja to głowa?

ocenił(a) serial na 10
basiabas

Tak, Ragnar dupcył Helgę. Skoro w wizji fantasy seksu Floki zaieniał się w tego uwielbianego mistyka-ezoteryka-kochanka wszystkich samotnych kobiet, to tak... też mi się wydawało, że to ma związek z bliskością bogów

Bo ragi ćpa i gada do jakiejś ściętej głowy. Wziął se ściętą głowę jakiegoś druha i se do niej gada. Odjechało mu pod deklem totalnie. Ćpunek
Na koncu widać taką leżącą na ziemi w namiocie głowę ściętą, do ktorej on gada, patrzy się na nią. W prawy rogu ekranu u dołu

ocenił(a) serial na 9
Korekta

no właśnie chodzi mi o to czy to ktoś konkretny czy po prostu "głowa jakiegoś typka".

Ogólnie myślałam, że jego chinka-czikulinka przy pierwszej okazji ucieknie. Wtedy by się pomęczył i skończył by się jego problem z ćpamiem (to opium chyba)

ocenił(a) serial na 10
basiabas

Tak w ogóle to ciekawe skąd ta skośnooka bierze ten towar, bo chyba sobie z Azji nie przywiozła.

ocenił(a) serial na 6
pocomilogin

Co oznacza fraza "kina chyba"?! Pytam bez podtekstów, na prawdę! Jestem takim zagorzałym kinomanem, ale po raz PIERWSZY spotykam się z takim gatunkiem kina... "chyba"... To coś jak anime odnośnie do animacji?!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones