PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=792875}

Wspaniała pani Maisel

The Marvelous Mrs. Maisel
8,1 8 851
ocen
8,1 10 1 8851
7,7 9
ocen krytyków
Wspaniała pani Maisel
powrót do forum serialu Wspaniała pani Maisel

Dawno już nie napotkałem serialu, który oglądałbym jeden odcinek za drugim chłonąc fabułę i kreację postaci. The Marvelous Mrs. Maisel jest takim właśnie serialem. Kreacja stworzona przez Rachel Brosnahan jest dla mnie mistrzostwem świata. Wierzyć mi się nie chce, że jest to tak sama aktorka, która grała w serialu House of Cards „Rachel” (dziewczynę na telefon).
Drugi, fenomenalny aspekt tego serialu to wspaniałe (wyraziste) zobrazowanie różnicy pomiędzy Up Town i Down Town / West Side oraz East Side – wyższa klasa średnia oraz klasa niższa. Rachel Brosnahan jako Miriam Maisel jest piękną kobietą z wyższej klasy, która wyszła za syna potentata odzieżowego klasy niższej. Akcja serialu rozgrywa się w jednym z dużych miast w USA we wczesnych latach sześćdziesiątych, jeszcze przed rewolucją obyczajową, na czym zresztą skupia się fabuła serialu. Miriam, żona i matka, poświęcająca swoje dni na opiekę nad dziećmi i dbaniem o swój wygląd i kondycję (zajęcia gimnastyczne, nakładaniem maseczki przed snem dopiero gdy jej mąż zasnął, uchylanie lekko zasłony okiennej, by promienie słoneczne zbudziły ją przed alarmem budzika tak, by mogła maseczkę ściągnąć z twarzy i wyciągnąć loki z włosów oraz wrócić do łóżka przed pobudką męża); jest kobietą z klasą, pewną siebie, bardzo inteligentną, czego owocem był dyplom wyższej uczelni. Na początku serialu wspiera męża w jego marzeniu zostania komikiem. Skrzętnie notuje w małym zeszycie ilość rozbawionych osób podczas jego stand-upów / wystąpień scenicznych, notuje pomysły na żarty i skecze; wspiera go jak tylko potrafi. Jest szczęśliwa, zrealizowana, ma rodzinę, dzieci, mieszka w tym samym budynku co jej rodzice i może podrzucać im dzieci, gdy chce wyskoczyć z mężem do Down Town. Żartują jak jest tam brudno, w lokalu, w którym występował jej małżonek (Joel), zaprosili parę znajomych i żartowali o „pójściu do toalety”. Aktorzy doskonale oddali postawy osób należących do wyższej klasy; czuć ich pewność siebie, oczywistość podejmowanych przez nich decyzji i pewność ich mocy sprawczej. Są uprzejmi, ale to oni ustalają granice i to do nich – chcąc nie chcąc – dostosowują się ludzie z klasy niższej. I nie jest to ukazane w sposób umniejszający komukolwiek. Wręcz przeciwnie, pokazano to jako naturalną kolej rzeczy; jest to możliwość cofnięcia się w czasie i spojrzenia na kształt i obyczajowość społeczeństwa tamtych czasów.
Miriam od pierwszego odcinka jest aresztowana przez policję, ilekroć wejdzie na scenę. Za używanie niewłaściwego języka (wulgaryzmy), a w pierwszym odcinku za obnażenie piersi przed publicznością podczas występu po pijaku. To był dzień, w którym jej mąż powiedział jej, że ma romans ze swoją sekretarką i od niej odszedł. Ogromny talent, do którego niewątpliwie odnosi się tytułowe określenie „Marvelous” (za słownikiem: cudny, cudowny, wspaniały). Jej pierwsze wystąpienie widzi Suzy, kobieta buntownik, chłopczyca, żyjąca w pół-pokoju z rozkładanym łóżkiem ze ściany. Miriam mieszka w apartamencie o powierzchni kilkuset metrów kwadratowych, podobnie jak jej rodzice piętro (dwa piętra?) wyżej.
Jej kariera komika rozwija się na początku w bólach, w pewnym momencie zostaje porzucona, by jednak znów powrócić jako główny cel Midge (zdrobnienie/alternatywna nazwa własna używane/a przez Miriam). W późniejszych odcinkach serialu zaczyna występować coraz więcej, szkolić się i uczyć, by wreszcie osiągnąć salwy śmiechu każdego wieczoru, bez występów w ciszy (których doświadczyła wielu, a które również ją czegoś uczyły).
Praca Rachel Brosnahan pokazała mi, że mojej uwadze przemknęła się niepostrzeżenie genialna aktorka. Gorąco polecam Każdemu. Proszę wytrwać (jeżeli w ogóle ktokolwiek mógłby to tak odebrać) do końca trzeciego odcinka. Jeżeli to Was nie przekona, nie będę więcej nalegał ;-)

Pozdrawiam

PS: Ach, pierwszy sezon ma osiem odcinków!

"Akcja serialu rozgrywa się w jednym z dużych miast w USA(..)" - to nie jest jakiekolwiek duże miasto w USA tylko Nowy Jork :). Wydaje mi się, że to ma duże znaczenie dla fabuły.

Ogólnie zgadzam się opinią, bardzo dobry serial. Rachel gra świetnie, tak samo z resztą aktorzy grający jej rodziców (Tony Shalhoub <3).

użytkownik usunięty
lauura

Cieszę się, że coraz więcej ludzi zaczyna zdawać sobie sprawę z istnienia tego serialu. Sam niemal go przegapiłem.
Dzięki za odpowiedź. Przeczytałem raz jeszcze swój własny komentarz i zauważyłem, że nie dokończyłem myśli. Ten komentarz pisałem na przestrzeni kilku dni, gdy oglądałem serial. Chciałem na bieżąco zapisywać swoje wrażenia.
Nie wspomniałem, jak przepięknie oddali wizualnie tamte czasy - całe ulice, samochody, budynki, hole, salony i oczywiście te piękne ubrania. Dosłownie odzież epoki. Polecam wywiad z Rachel Brosnahan i Michaelem Zegen:
https://www.youtube.com/watch?v=nTcbIlG3PTE
- opowiadają wiele ciekawych rzeczy na temat produkcji serialu i wzajemnych relacji.

Nie dokończyłem myśli o Suzy - menedżerce Midge, której wypowiedzi naprawdę mogą szerzej otworzyć człowiekowi oczy ;-) Bardzo dobra kreacja i równie szybko wzbudza sympatię. Kontrast pomiędzy światem Suzy i Miriam jest bardzo dobrze pokazany i bywa źródłem humoru.
Suzy jako postać ma już swoje lata i jedyne czego chce od życia, to liczyć się (be significant). Wierzy, że odkrywając talent tytułowej Mrs. Maisel, opiekując się / wspierając / ucząc ją (coaching) i pomagając stać się sławną, sama osiągnie swoją satysfakcję.

Wyczekuję drugiego sezonu, który najpewniej zostanie wyprodukowany. Krytycy bardzo go przyjęli :-)

użytkownik usunięty

*Krytycy bardzo dobrze go przyjęli

PS: I stąd, że początek pisałem po trzech pierwszych odcinkach, nie "wyłapałem" wówczas jeszcze, że akcja ma miejsce w NY.

...yellow cab i wszystko jasne :)

użytkownik usunięty
Majumi

Heh, i wiesz, że nie masz do czynienia z polskim Sherlock Holmes ;D

ocenił(a) serial na 8
Majumi

Recenzent zabujał się w serialu :)) I bardzo dobrze, bo wydaje się być całkiem interesującą propozycją dla wielu lubiących komedię, i nie tylko?!
Odnośnie miejscówki... Greenwich Village i wszystko jasne. Nazwa ta pada kilkakrotnie już w pierwszym odcinku.

ocenił(a) serial na 8

Gdzie mozna ten serial obejrzeć?? HELP!!

użytkownik usunięty
justykob

http://www.filmweb.pl/serial/The+Marvelous+Mrs.+Maisel-2017-792875/discussion/Op is+z+IMDB,2953973

ocenił(a) serial na 8

Dzięki!

ocenił(a) serial na 9

to chyba żart,że filmweb, gdzie można obejrzeć serial z tłumaczeniem naprawdę

ocenił(a) serial na 5

Szkoda tylko, że serial nie jest zabawny, co zważywszy na tematykę wyszło bardzo ironicznie. Cały komizm skupia się w postaci niezrównanego Abe'a, dzięki któremu uśmiechnęłam się parę razy, natomiast skecze i śmiech widowni były dla mnie sztuczne. Obejrzałam wszystkie odcinki, doceniam zdjęcia i kostiumy, ale całość wyszła nieco mdła.

użytkownik usunięty
homilka

Przyznam szczerze, że Midge bawiła mnie tak naprawdę gdy była / grała pijana/ą lub upalona/ą. Później było miło oglądać pokaz jej aktorstwa, jednak jej komizm stracił nieco na sile. Jestem bardzo ciekaw, co szykują w drugim sezonie. Jak można dalej pociągnąć ten serial? Midge zacznie konkurować z jakimś powszechnie znanym komikiem płci męskiej (co w tamtych czasach było czymś zupełnie innym, niż obecnie)? Na pewno podejmę seans drugiego sezonu i mam jedynie nadzieję, że uda mi się powściągnąć moje oczekiwania ;-)

ocenił(a) serial na 2

Nawet gdyby serial był interesujący, a nie jest, Brosnahan zabiła by go albo swoją sztucznie egzaltowaną grą, albo fatalnymi monologami wygłaszanymi ze sceny, z groteskową emfazą że bardziej pretensjonalnie się nie da. Ktoś już pisał że nie są zabawne? A powinny być jeżeli ta historia ma mieć sens.

Pełen zwiastun drugiego sezonu.
https://www.youtube.com/watch?v=76bH1b9XreE
Więcej najnowszych zwiastunów: Facebook Trailery Srailery

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones