PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=750806}

Wspaniałe stulecie: Sułtanka Kösem

Muhteşem Yüzyıl Kösem
7,3 2 988
ocen
7,3 10 1 2988
Wspaniałe stulecie: Sułtanka Kösem
powrót do forum serialu Wspaniałe stulecie: Sułtanka Kösem

Nie wiem jak was ale mnie uczono że tę bitwę wygrała Rzeczpospolita.

telimena79

Strasznie się zdenerwowałam jak pokazano że to my rzekomo ją przegraliśmy. A najbardziej chyba wtedy jak Osman się tym obnosił, że wygrali z Rzeczpospolitą. Ale cóż, historii i tak nie zmienią, więc przynajmniej to.

ocenił(a) serial na 6
amelia6921

To my wygraliśmy,bo twierdzy nie udało się Turkom zdobyć. Ale Osman rzeczywiście propagandowo przedstawił ludowi tę kampanię jako zwycięską.

ocenił(a) serial na 4
amelia6921

Oni właśnie tę historie zmieniają :)

ocenił(a) serial na 8
amelia6921

Turcy uważają, że wygrali, bo wszystko zakończyło się pokojem, a Polacy uznali zwierzchnictwo Osmanów nad Mołdawią. No ale wiadomo, że do pokoju dążyli Turcy, którym zaczęła w oczy zaglądać zima.

telimena79

Ot po prostu, "prawda jest jak d*pa, każdy ma swoją". Wojna skończyła się powrotem do status quo ante, więc Turcy ogłosili swój sukces. Bliższe prawdzie jest polskie stanowisko, bo twierdza została obroniona, niemniej Polacy musieli zrezygnować z planów podboju Mołdawii - co pozwoliło Turkom ogłosić zwycięstwo.

W starożytności była taka bitwa pod Megiddo, w której starły się wojska Ramzesa II i Hetytów. Źródła egipskie odnotowały wielkie zwycięstwo Ramzesa, źródła hetyckie odnotowały swoje wielkie zwycięstwo - względy prestiżowe, głupio wracać do domu po przegranej wojnie ;)

ocenił(a) serial na 6
hadrianusfrigidus

"drobna" uwaga - nie po Megiddo, a pod Kadesz

Olenka1301

Ma Pani oczywiście rację :)

telimena79

A w którym to było odcinku ?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones