PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=119655}

Yattaman

Yattâman
7,5 6 549
ocen
7,5 10 1 6549
Yattaman
powrót do forum serialu Yattaman

Jedna z pierwszych animacji, którą pamiętam z dzieciństwa. Pamiętam jakie wrażenie robiły na mnie
te walczące roboty w kształcie zwierząt, a z nich wychodzące jeszcze mniejsze robociki..Dzisiaj się
zastanawiam ile trzeba było się naćpać aby wymyślić taką bajkę. Kompletny odpał;) Japończycy są
naprawdę zakręceni, strach myśleć co się kryje w ich głowach;)

TomasT

W dodatku to, że Boyakki i Tonzler obmacywali Dronio przy każdej okazji. ;) To było zboczone anime - pierwsza erotyczna bajka, jaką oglądałem. Chociaż oczywiście wtedy nie zdawałem sobie z tego sprawy.

Trojden

Z założenia twórców miało być to platoniczne;). Jednak to prawda, że to anime, które nie unikało odwołań do seksulaności;). Jest to o tyle dziwne, że to film skierowany do najmłodszych. Fajnie jednak zwrócić uwagę na zmianę perspektywy myślenia, gdy stajemy się dorośli. Będąc kilkuletnim dzieckiem zauważałem tylko walki robotów i tylko to mnie interesowało- jaki robot będzie walczył i jakie małe robociki wyjdą. Będąc dorosłym dostrzegam inne cechy tej bajki;)- podteksty seksulane, dowcipy sytuacjne i często także besens historii;)- rozmnażające mechażaby mnie powaliły;).

TomasT

To prawda, mnie też interesowały tylko bajki robotów i to jakie tym razem robociki wyjdą z wnętrza Yatta-Psa, i jaką na koniec oryginalną i okrutną karę wymyśli Dokurobei. ;) Podtekstów seksualnych się nie zauważało.

BTW, moim ulubionym pełnometrażowym filmem animowanym z dzieciństwa był "Piotruś Pan". :) Pamiętam, że bodajże w zerówce lub pierwszej klasie podstawówki nawet przebrałem się za Piotrusia Pana na balu karnawałowym organizowanym przez "nasze" przedszkole i podstawówkę.

Trojden

A ja pamiętam, że było więcej dużych robotów. Nie tylko Yatta-Pies i to było najfajniejsze. Była Yatta-Kaczka na pewno jeszcze, reszty nie pamiętam;). Zawsze czekałem na to jaki robot dzisiaj będzie brał udział w walkach. Ja też bardzo lubiłem Piotrusia Pana, ale jego oglądałem nieco później z tego co kojarzę i chyba na dwójce (ale ręki nie dam obciąć), na Polonii1 natomiast oglądałem Yattaman i Tygrysią Maskę;). No i później była fajna animacja o św Mikołaju, ale niestety nazwy nie pamiętam.

TomasT

Była jeszcze Yatta-Panda, to pamiętam na pewno.

Z anime w latach 90. poza Yattamanem oglądałem jeszcze "W królestwie kalendarza", "Gigi'ego", "Baseballistę", "Kapitana Jastrzębia", wspomnianą już "Tygrysią Maskę", "Księgę Dżungli", "Sally czarodziejkę", "Bię - czarodziejskie wyzwanie", "Czarodziejskie zwierciadełko", "Magiczne Igraszki", "Candy Candy", "Czarodziejkę z księżyca", "Fantastyczny świat Paula" i "Pinokia" (ten ostatni leciał nawet w Wieczorynce w TVP 1).

To "Piotruś Pan" był w latach 90. puszczany w TVP 2? Myślałem, że wtedy pełnometrażowe filmy Disneya były dostępne tylko na kasetach wideo, a nowości w kinach (wyjątkiem był "Zakochany kundel", który był w kinach w latach 90.). Na w telewizji nie były w ogóle puszczane.

Trojden

Mhm leciał w wersji serialowej;) Tylko nie pamiętam czy na TVP1 czy TVP2.

TomasT

Serialowej? To na pewno nie była to produkcja Disneya. A to właśnie ją miałem na myśli. Moim zdaniem to jeden z najlepszych filmów Disneya.

Moja siostra oglądała kiedyś serial animowany "Piotruś Pan i piraci", czy jakoś tak. Wyprodukowany w latach 90. Ale mnie to nigdy nie wciągnęło. Dla mnie jedynym słusznym Piotrusiem Panem był ten pyszałek w zielonym stroju, walczący z Kapitanem Hakiem w czerwonym płaszczu, z 1953.

Trojden

Może i masz rację, to było tak dawno, że średnio pamiętam. Chociaż wydawalo mi się, że to Disneyowska bajka była.

TomasT

Seriale animowane (w 2 D) wyprodukowane przez studio Disneya to:

- Gumisie
- Kacze opowieści
- Brygada RR
- Super Baloo
- Dzielny agent Kaczor
- Aladyn
- Mała Syrenka
- Goofy i inni
- Potężne Kaczory
- Kacza paczka
- Szmergiel
- Herkules

Poza tym był jeszcze serial o gargulcach, ale nie był emitowany w Polsce.

Żadnego serialu animowanego o Piotrusiu Panie studio Disneya nie wyprodukowało.

Trojden

No to nie wiem co ja oglądałem..wersję pełnometrażową Disneya widziałem dopiero duuużo później;).

TomasT

Jeśli widziałeś wspomniane "Piotruś Pan i piraci", to na pewno od razu poznasz to intro:
https://www.youtube.com/watch?v=PlgEH2IAKHI

Ja pełnometrażową wersję Disneya widziałem w wieku 6 lat bodajże, i od razu mnie zachwyciła. Jeśli ktoś nie widział tego filmu w dzieciństwie, to ma czego żałować.

Trojden

Być może to byl ten serial;) coś mi się kojarzy.

TomasT

Aha, były jeszcze "Nowe przygody Kubusia Puchatka".

Trojden

Tych seriali jest oczywiście więcej wyprodukowanych przez Disneya;). Sam potrafie wymienić z pamięci kilka tytułów: Timon i Pumba, 101 dalmatyńczyków, I pies i wydra, legenda Tarzana (jeden z moich ulubuionych seriali Disneya).

Trojden

Widzę, że fajnie pamiętasz te czasy;) Mam do Ciebie 2 pytania. Jedno to czy pamiętasz serial animowany o świętym Mikołaju. Leciał bodaj w kanale telewizji regionalnej (ale tego nie jestem pewien). Drugie pytanie dotyczy serialu, który leciał na samym początku lat 90tych chyba wieczorami. Chyba opowiadał o poszukiwaczach złota, lub po prostu o tym okresie. Niewiele z niego pamiętam, jedynie to, że był puszczany w jakimś paśmie, teleranek lub 5-10-15. Był albo okres świąteczny lub ferii bo puszczali go codziennie z tego co kojarzę.

TomasT

O Mikołaju nie kojarzę. Raczej nigdy nie oglądałem telewizji regionalnej, a jeżeli, to bardzo rzadko. Serialu o poszukiwaczach złota w TVP 1 też nie. Chociaż kiedyś w RTL 7 był serial anime pt. "Tajemnicze złote miasta".
https://www.youtube.com/watch?v=N4jPEoozx8A
Może to o to chodzi?

Trojden

Niestety to nie o to chodziło, ale dzieki za odpowiedź;)

TomasT

Pamiętam, że oglądałem 5-10-15, tak jak Teleranek, a wcześniej Pana Tik Taka, Domowe przedszkole, Ulicę Sezamkową i Dobranockę. Oglądałem też serial aktorski "Kochanie, zmniejszyłem dzieciaki" w porannym bloku "Walt Disney przedstawia", i animowany serial "Aladyn" o 13:30.

Może gdybyś napisał coś więcej niż "serial o poszukiwaczach złota", to bym coś skojarzył. Czy był to serial animowany, czy aktorski. Jeśli animowany, to czy było to japońskie anime, czy produkcja europejska lub amerykańska. Czy bohaterami byli ludzie, czy antropomorficzne zwierzęta. Czy polska wersja była z lektorem czy dubbingiem, a jeśli z lektorem, to czy tekst czytał mężczyzna czy kobieta. I cokolwiek na temat bohaterów (np. ilu ich było, czy byli dziećmi, czy dorosłymi itd.) i fabuły (czy były jakieś czarne charaktery, a jeśli tak, to czy cokolwiek o nich pamiętasz. I jakie było środowisko, w którym działa się opowieść - czy serial opowiadał o odległej przeszłości, czy o teraźniejszości, czy o świecie równoległym. Czy bohaterowie podróżowali balonem, statkiem, pociągiem, samochodem, samolotem, latającym dywanem, na grzbiecie ptaków czy czym. Takie informacje bywają bardzo pomocne w poszukiwaniu tytułu jakiegoś filmu czy serialu.

Trojden

Miałem kilka lat gdy ten film oglądałem i stąd bardzo mało o nim pamiętam. Zrobił jednak na mnie na tyle duże wrażenie i na tyle wciągnął, że jestem ciekawy jak bym go dzisiaj odbierał. Co do większej ilości informacji to był to serial fabularny (lub miniserial), aktorski, gdzie jednymi z bohaterów były dzieci. Kojarzy mi się ten film z rozmowami o złocie (być może tytuł też miał w sobie złoto), więc mógł dotyczyć poszukiwaczy złota. Czasy, w których się dział to prawdopodobnie okolice XIX wieku, czasy późnego Dzikiego Zachodu, bo pamiętam jedną ze scen gdy cała rodzina jadła i czytała przy lampie naftowej. Moim zdaniem mógł być on puszczany w popularnym wtedy bloku z okazji ferii, gdyż z tego co pamiętam leciał codziennie. Mogło to w być w okresie ferii świątecznych lub zimowych, bo te bloki właśnie wtedy się pojawiały. Puszczany był chyba wieczorem.

TomasT

Może chodzi o "Złoto Alaski"? Był taki serial, emitowany w TVP 2 w latach 90. Aktorski i występowały w nim dzieci. Akcja działa się w XIX wieku na Alasce, czyli w czasach Dzikiego Zachodu.

Trojden

Niestety to nie to. Ten serial to było coś nowego, jak na tamte czasy.

TomasT

Aaaa chodzi Ci o polski serial z 1993 roku? Nie to nie ten, tamten był w obcym języku.

Trojden

Kojarzy mi się też, że bohaterowie mogli podróżować i mieszkać w wozie, ale nie jestem tego na 100% pewny. Być może pierwszy odcinek to jakaś podróż była i powolne osiedlanie się, tak jak było to z poszukiwaczami złota. Nie jestem też pewny czy akcja działa się w USA czy Australii.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones