Rozmawiamy z twórcami "Ślepnąc od świateł"

O pracy z aktorami, filmowych inspiracjach i eklektycznej ścieżce dźwiękowej Łukasz Muszyński rozmawia z producentką Izabelą Łopuch i reżyserem Krzysztofem Skoniecznym.

Kuba (debiutujący Kamil Nożyński) to znany warszawski diler. Jest perfekcjonistą i outsiderem. Lubi mieć wszystko pod kontrolą – włącznie ze swoim dokładnie przemyślanym i zaplanowanym wizerunkiem. Jest zagadką dla otoczenia – to, co widzą inni to jedynie przystojna twarz, drogie ubrania, dobry samochód. Nikt nie wie o nim zbyt wiele, za to on zna bardzo wielu. Jego klientami są politycy, celebryci, zamożne panie domu, gwiazdy hip-hopu, hipsterzy. Mężczyzna obraca się w gronie lokalnych gangsterów dowodzonych przez Stryja (Janusz Chabior), który – tak jak i on – ma tego samego szefa, Jacka (Robert Więckiewicz). Jedyną bliską mu osobą jest przyjaciółka Pazina (Marta Malikowska).   Kuba jest zmęczony swoim życiem - chciałby od niego uciec, wyjechać gdzieś daleko - kupuje więc dwa bilety w jedną stronę. Wylot za tydzień, do Argentyny. Przez ten czas musi jeszcze załatwić kilka spraw. W tym samym momencie z więzienia, po kilkuletnim wyroku, wychodzi Dario (Jan Frycz), gangster starej daty. Nieoczekiwanie ich losy przetną się, co doprowadzi do konfrontacji Kuby z jego dotychczasowym życiem i decyzjami - tymi, które podjął i które jeszcze przed nim. Czy Kuba podejmie walkę z własnymi demonami?

Serial "Ślepnąc od świateł" obejrzysz w HBO GO, które możesz wypróbować bezpłatnie przez miesiąc.

komentarze 26

Najlepsze wypowiedzi
  • Najlepsze wypowiedzi
  • Od najnowszych
raffalsky
szkoda, że wasze kalkulacje ryzyka, nie założyły także wysłania Kamila na lekcje gry głosem. Magia pryska kiedy otwiera usta i recytuje swoje kwestie (absolutnie wszystkie są spieprzone).
19
MateuszAp
@raffalsky kid, to jest zamierzony efekt, aby takie "drewno" postawić pomiędzy GWIAZDAMI, tam nie ma statystów i przez wokal to idealnie osiągnięto. On ma być swój masz możliwość się z nim utożsamiać (przez ułamek sekundy) i myśleć ze on tam nie pasuje a może to mogłeś być ty gdybyś był cwańszy i takie sobie życie zaplanował....
5
raffalsky
@MateuszAp tak to sobie zapewne tłumaczą w HBO popijając szampana. Dla mnie, każda jego kwestia totalnie wybijała mnie z klimatu. Rozumiem, amator i pierwsza rola, ale jakieś minimum zdolności wokalnych powinno się posiadać. Nie jest to kwestia szkoły aktorskiej, tylko co najmniej skończonej szkoły podstawowej. Zderzenie dialogów Kamila przy wspaniałym drugim planie jest tak porażające że często wywoływało u mnie śmiech politowania (pomimo, że wizualnie pasuje do roli idealnie). Ale serial ogólnie jest bardzo w porządku :)
2
MateuszAp
@raffalsky, ok widzisz to jak widzisz ale spróbuj spostrzec na jego rolę tak jak na te surrealistyczne wstawki o ćpaniu, ON jest ich przeniesieniem do fabuły, jest i zarazem nie jest surrealistyczny w tym co robi.
Dr_Merkwurdigliebe
@raffalsky Czytałeś książkę? Bo tam główny bohater jest najbardziej nijaką osobą na świecie, monotonny, niemal niewidzialny. Trudno jest oddać taką postać, która cała jest szara jak tłum i dlatego jego dialogi specjalnie są takie "drewniane".
7
raffalsky
@Dr_Merkwurdigliebe ale tu nie chodzi o to że dialogi są drewniane, tylko o drewniany sposób ich wypowiadania. Ja wiem że to ma być prosty, obrotny chłopak, ale dresy w mojej okolicy mają więcej charyzmy wokalnej niż Kamil. A książki nie czytałem.
2
Asmodeusz_Seth
@raffalsky Jest taki serial pt. "The Fall" z Jamiem Dornanem. On też grał człowieka, który emocji nie okazywał (bo i nie mógł, wszak zdarzyło mu się być psychopatą) i to "drewno" u niego było naszpikowane mikroekspresją. Być zimnym też trzeba umieć. Z kolei w Greyu (tak, zagrał koleś w 50 twarzach Greya i tam do mu się nijak nie udało podobno osiągnąć efektu owej "zimności" z "The Fall". mówię podobno, bo nie oglądałem) wyszło nijako. Porównajcie sobie i napiszcie, co sądzicie.
1
clavier
@MateuszAp cwańszy? Bohater jest dilerem narkotykowym. Jeśli ktoś taką "ścieżkę" kariery sobie wybiera, to jprd.
Dr_Merkwurdigliebe
@raffalsky Ok, może inaczej, bo w książce to jest dokładnie wyłuszczone. Główny bohater nie jest prostym, obrotnym chłopakiem, żadnym typem dresa na dorobku, tylko jest inteligencikiem po ASP. Widzi wokół siebie mnóstwo gangsterów, którzy szybko zostają odwaleni przez konkurencję, albo wyhaczy ich policja, bo są po prostu tępakami, którym odwala od nadmiaru hajsu - wciągają własny towar, noszą na sobie garniaki od Armianiego, zegarki po 50k, balują i wożą się z dziwkami. A on żeby nie ściągać na siebie niczyjej uwagi ubiera się przeciętnie, nie korzysta z żadnych luksusów, nie ma znajomych, gada mało i ogólnie jest najbardziej szarą i nijaką personą. Ja czytając książkę dokładnie tak sobie wyobrażałem jego dialogi i monologi, jako wypowiadane w taki drewniany sposób, wymodulowane do kompletnej przeciętności.
8
depesza_fw
Niestety też muszę napisac, że eksperyment nieudany. Nie obchodzi mnie kto gdzie grał i jaki był naturalnie drętwy. Komentujemy ten serial i trochę szkoda. Pomysł był dobry, jednak momentami aż uszy bolały. Oczekujecie, że producent wyjdzie i powie: sorry, nie oglądajcie, nie wypaliło? Jednak serial jest naprawdę niezły, a mógł być naprawdę ekstra. Frycz zagrał wyśmienicie. Sceny z jego udziałem mocne, dobre dialogi, ale cały ten klimat momentami leżał po kolejnej drętwej do bólu kwestii Kuby. Ta oszczędność w słowach i ekspresji miała zbudować ciekawą postać a wyszedł taki znudzony życiem Andrzej. Reżyser też parę razy odleciał z formułą, ale tego szerzej nie komentuję. Generalnie całkiem poprawnie. Młody jest, dobrze, że próbuje robić coś w swoim stylu.
3
marcin_lendzion
@raffalsky nie właśnie dobrze, że ta postać rzadko kiedy pokazuje emocje tak powinno być
2
MateuszAp
Pan Frycz rozbił skarbonkę. Ukłony.
12
rauf1
Skonieczny to nie jest jakiś tam sobie reżyser. To artysta z wizją, z przemyśleniami, pracujący nad układankami, nad koncepcjami. Szanuje, nieczęsty okaz.
5
goldeno
Świetny wywiad, widać, że reżyser kocha kino!
5
Dede0601
Gra aktorska Kamila Nożyńskiego była fantastyczna. Hejterzy chyba nie do końca zrozumieli postać przez niego graną.
2
maciek_mx
@Dede0601 zrozumieli. obejrzyj sobie wywiady z tym gościem, niczym się nie różnią o tej "gry" aktorskiej w serialu
So_What22
@maciek_mx Mam odmienne zdanie - zobacz wywiad /tuba/ - prowadzony z p. Kamilem przez Wini.
Fisz91
panowie co tam się odyebalo w odcinku 5 - scena w klubie na głucho ? dysonans ludonarracyjny jakiego nie doświadczyłem od lat.
2
van_der
Ja i tak oglądam seriale za jednym zamachem, nagrywam wszystkie odcinki i później dopiero oglądam.
Camilllla
Super wywiad! Prowadzący przekazywał emocje, które i mi towarzyszyłyby przy tej rozmowie. Serial perła!
zimnydzik
Może serial killers o Ślepnąc od świateł ? :)

zwiastuny

Ostatnio odwiedzone
wyczyść historię