Zwiastun nr 2 (sezon 2) 2020

produkcja

"Niemowlęta" to fascynujący serial dokumentalny, którego nakręcenie zajęło trzy lata. Przygląda się on cudowi pierwszego pełnego roku życia dziecka przez pryzmat pionierskich odkryć czołowych naukowców z całego świata.

Serial bada epicką podróż, którą pokonuje każdy człowiek od bezbronnego niemowlęcia do niezależnego jednolatka. Pokazuje, jak narodziny dziecka odmieniły życie 15 rodzin oraz przedstawia wnioski płynące z najnowszych badań poważanych naukowców, którzy opowiadają o swoich osobistych drogach do odkrycia tajemnic niemowlęcego umysłu. Ten wypełniony emocjonującą niepewnością rodzicielstwa serial bada każdy kamień milowy w rozwoju niemowlęcia: od pierwszej więzi noworodka z rodzicami, nauki karmienia, spania w nocy, raczkowania po pokoju, wymawiania pierwszych słów i odkrywania otaczającego świata aż do wkroczenia w okres poniemowlęcy.

W ciągu ostatnich 15 lat dokonano przełomowych odkryć na temat funkcjonowania mózgu niemowlęcia. Okazuje się, że nawet noworodki wiedzą, widzą i rozumieją o wiele więcej, niż wydawało się to możliwe. Korzystając z najnowszej technologii i badań naukowych, serial zgłębia procesy zachodzące w mózgu niemowlęcia na każdym etapie rozwoju. O swoich odkryciach opowiadają światowej klasy naukowcy, między innymi Rebecca Spencer (Uniwersytet Massachusetts, Amherst) - autorka przełomowego badania na temat wpływu drzemek na proces nauki u niemowlęcia; Michael Georgieff (Uniwersytet Minnesoty) - autor wpływowego badania łączącego żelazo i inne makroelementy z kształtowaniem wspomnień u niemowląt; profesor Ruth Feldman (IDC Herzliya, Izrael), która odkryła, że wzrost oksytocyny, hormonu miłości i przywiązania, występuje nie tylko u świeżo upieczonych matek, ale może również wystąpić u mężczyzn oraz profesor Susan Lynch (Uniwersytet Kalifornijski, San Francisco), która odkryła, że niemowlęta mieszkające z psami i kotami są mniej podatne na astmę i alergie.

Serial dokumentalny "Niemowlęta" został wyprodukowany przez studio Nutopia dla Netflix. Nutopia jest czołowym producentem telewizyjnym z oddziałami w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, który słynie z tworzenia tzw. megadokumentów, czyli wielkoskalowych produkcji dokumentalnych, które wyróżniają się rozmachem. Do ich najnowszych tytułów należą uznany przez krytyków dramat dokumentalny "Ostatni carowie" dla Netflix; nagradzany serial dokumentalny "Przedziwna planeta Ziemia", prowadzony przez Willa Smitha, dla National Geographic; "Civilisations" dla BBC; uhonorowany nagrodą Emmy serial PBS pt. "How We Got to Now" oraz program "Ameryka: Historia USA" dla kanału History.