PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=607314}
650
chce zagrać
Arcania: Gothic 4
powrót do forum gry Arcania: Gothic 4

Widzę, że zdania na temat Arcani są podzielone. Jako fan sagi specjalnie dla tej gry postanowiłem zainwestować i wymienić grafikę. 5 minut temu skończyłem grę i niestety muszę powiedzieć, że jestem zawiedziony.
Kilka plusów się znalazło: grafika całkiem ładna, fabuła według mnie jest ciekawym pomysłem, całkiem ładna muzyka, ciekawy pomysł z wytwarzaniem bronii i mikstur pod klawiszem "C"...

Niestety, plusów jest chyba tylko tyle... Minusów znacznie więcej...
Co do ostatniego plusa, chyba jednak lepiej by było wytwarzać broń na kowadle, a mikstury na stole.
To za co kochałem Gothica - otwarty świat, możliwość zajrzenia w każdy zakamarek. W Arcanii tego nie ma...
Gra jest kompletnie liniowa, fabuła w miarę jest ciekawa, jednakże całkowicie prosta. Jedno możliwe rozwiązanie, bardzo mało zadań dodatkowych.
Brakuje tego biegania z miasta do miasta żeby zrobić zadania. W Arcanii w zrobieniu zadań dla danego miasta, idziesz do następnego i już nie wracasz, bo nie ma takiej potrzeby...
Kolejny minus to zmienione twarze znanych z poprzednich części bohaterów. Jak dla mnie lepiej by było jakby byli trochę podobni do tych wcześniejszych... O bohaterach drugoplanowch lepiej chyba nie wspominać... Królowie, baronowie itp mają takie same twarze jak drwale i inni rzemieślincy....
I masa innych tego typu błędów.
Jednak jak dla mnie największym problemem jest to, że mam sprzęt, który powinien poradzić sobie spokonie z tą grą na wysokich detalach. Tak było przez pierwsze dwa dni. Później wyłaczył mi się komputer, podczas gdy gra była uruchomiona. Od tej pory na każdych detalach skakała.

Moja ocena 4/10

Jak wielu odniosę się jeszcze do porównania ze "Zmierzchem Bogów".
Porównanie dla mnie wygrywa bez wątpienia dodatek do trójki. Mimo, że był mocno zabugowany, dało się w niego zagrać. Był to tylko dodatek, a długościa, niewiele krótszy od Arcanii !! Poza tym posiadał bardzo dobrą fabułę i potrafił cieszyć z gry.

ocenił(a) grę na 6
bartoszp7

Pewnie gra ci siadała przez pliki z zapisanym stanem gry. To samo jest w Wiedźminie. Jeśli masz za dużo save'ów to gra wolniej będzie działać. Zapełnia bufor pamięci albo coś podobnego. Radzę regularnie usuwać pliki i powinno być lepiej.

Co do samej gry to w dużej części zgadzam się z poprzednikiem. Przed chwilą skończyłem przygodę z tą grą i jestem głównie zawiedziony. Brak tego z czego słyną Gothic czyli uczenia się od innych. To naprawdę było coś! Co prawda ja bym to delikatnie zmienił a może lepiej powiedzieć ewoluował. Dodałbym do tego system, że jeśli używasz jakiejś umiejętności to masz z tego pewne bonusy do tego skilla. Np. walisz z miecza to zadajesz więcej obrażeń, szybciej nim wymachujesz i tworzysz jakieś style pośrednie. Oczywiście jak masz poziom mistrzowski w szermierce to o wiele szybciej dostajesz takowe bonusy.
Ale zbaczam z tematu.
W ostatniej części tej bądź co bądź epickiej gry brakuje wspomnianej wyżej wolności. Widzę kamień na który mogę skoczyć a postać skacze nienaturalnie wysoko a i tak blokuje mnie niewidoczna ściana. Fabuła jest żałośnie liniowa a jeśli istnieje jakiś wybór to i tak prowadzi do tego samego. Przyznam, że historia jest ciekawa i chyba głównie dla niej dokończyłem grę.
Najbardziej jednak wkurzało brak zadań pobocznych ale ich jakość. Wchodzisz do miasta dostajesz dwa lub trzy zadania na zasadzie coś zostawiłem w lesie i ty biedaku biegnij po to. Oczywiście zarąbały je, kurde wypadło mi z głowy, wrzucę cokolwiek, chochliki. Idziesz wybijasz i koniec. Sam quest nie ma żadnego wpływu na świat. Szkoda, że twórcy tej części stworzyli pień drzewa a zapomnieli o liściach a to one wypełniały zawsze największa przestrzeń w naszym wypadku czas.
Trzeba oddać jednak, że grafika daje radę chodź szału nie ma. Tu przepraszam wszystkich fanów Gothica 3 ale tamta gra pod względem sterowania i właśnie wcześniej wspomnianej oprawy graficznej była straszna. Zainstalowałem tytuł odpaliłem i nawet nie wyszedłem z wioski bo mi się chciało płakać i śmiać na przemian, że tak można zwalić grę.

Co do Gothic 4: Arcania oceniam ją na 5,5 zaokrąglając 6 ponieważ uważam, że gdyby nie tytuł to większość z was wystawiłaby właśnie taką notę ;)

ocenił(a) grę na 4
dVinci

Niestety nie była to wina save'ów. Również znam ten problem z Widźmina i w Arcanii regularnie je usuwałem, więc problem musiał tkwić w czymś innym.
Co do Twojej opinii o G3 to się nie zgodzę. W porównaniu z Arcanią wypada dużo lepiej. Trzeba zauważyć, że ma on już 6 lat (2006), więc grafika nie wygląda już teraz najpiękniej, ale gdy grało się w niego nie długo po premierze to nie wyglądała źle. Poza tym, mimo wielu zmian między nim, a poprzednimi częściami, nadal można było czuć klimat 1 i 2, czego w Arcanii brakuje.

ocenił(a) grę na 6
bartoszp7

Gothic 2 jest starszy a mam wrażenie, że grafika jest znacznie lepsza o sterowaniu nie wspominając. Ale to już kwestia gustu :P

ocenił(a) grę na 6
bartoszp7

Mi się tam bardzo podobał wygląd starych bohaterów w nowej szacie graficznej. Zostali odwzorowani świetnie, mimo zmiany silnika. Diego, Gorn, Lester, Thorus, Xardas, Milten... można ich poznać na pierwszy rzut oka. Paradoksalnie najgorzej wypadł Rhobar III - stary Bezimienny. W ogóle nie przypomina bohatera poprzednich części. Na razie gra mi się podoba, choć jest liniowa i schematyczna. Do gry trzeba podchodzić z nastawieniem, że to Gothic dla casuali. Ale dla chcącego nic trudnego. Można wyłączyć masę asyst (minimapa, znaczniki zadań, paski życia i wiele innych) i włączyć najwyższy poziom trudności - Gothic. A przedmioty wytwarzać tylko w miejscach do tego przeznaczonych (broń po wejściu w interakcję z kowadłem, pieczone mięso przy ognisku). Po tych zabiegach, gdzieś można poczuć ducha starego Gothica.
Walka jest całkiem dobrze zaprojektowana, nawet Wiedźmin 2 zapożyczył niesławne przewroty, w zamian, że Arcania z Wiedźmina 1 zaczerpnęła błysk broni w momencie w którym powinniśmy zaatakować. Po przejściu zastanowię się na oceną. Albo dam 6 albo 7.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones