PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=608119}
53
chce zagrać
Colin McRae Rally 3
powrót do forum gry Colin McRae Rally 3

7/10

ocenił(a) grę na 6

Trochę niełatwo ocenić mi trzecią część tej niezwykle wówczas popularnej serii gier rajdowych. Jest słabsza od poprzednika, a jednak miała potencjał by być nawet lepszą. Postaram się wyjaśnić, dlaczego tak sądzę.

Zaczynając od plusów, widać ogromny przeskok czasowy między obiema grami i grafika po prostu musiała być dużo lepsza. I jest. Myślę, że jak na swój rok prezentowała się naprawdę ładnie. Jak na swój rok miała również rewolucyjny model zniszczeń auta w tego typu grach. Trasy również wyglądają naprawdę ładnie, niemalże każdy odcinek dopracowany jest z zauważalną starannością. Na niektórych z nich mamy zmieniającą się pogodą czy wyzwanie w postaci jazdy pod słońce. W końcu czuć nieco wpływ otoczenia na jazdę.

Mnie osobiście model prowadzenia auta podobał się bardziej niż w poprzedniku. Choć faktycznie można odczuć wrażenie, że polegał on właściwie trochę podejrzanie na jednym - właściwym manewrowaniu, czy też inaczej, właściwym rzucaniu tyłem auta żeby prawidłowo wejść w zakręt. Nie jestem ekspertem w temacie, nigdy za kółkiem rajdówki nie siedziałem, więc nie będę oceniał realizmu. Ale i tak jeździło mi się najzwyczajniej w świecie przyjemniej niż w dwójce i to się dla mnie liczy. Na uwagę zasługuje również warstwa audio, poruszanie się auta po różnych rodzajach nawierzchni daje w efekcie różne dźwięki i zazwyczaj trafione są one w punkt. Ogólnie nie miałem problemu z udźwiękowieniem w tej części. Podsumowując, cała oprawa audiowizualna stanowi mocny plus tej części, pewnie najmocniejszy.

Niestety, gra się "uwsteczniła" w stosunku do Colina 2 w pewnych względach. Wycięto tryb zręcznościowy. Może nigdy nie byłem jego super fanem, bo dla mnie gra rajdowa, to przede wszystkim gra rajdowa i na tym aspekcie powinna się skupiać. Ale z drugiej strony dodając to do kolejnych negatywnych elementów, o których za chwilę wspomnę, nie trudno odnieść wrażenie, że gra jest po prostu niedopracowana, jakby pośpiesznie wydana, nie najlepiej przetestowana.

Największym minusem trójki jest niestety tryb kariery, który w pewnym momencie zaczyna nużyć i męczyć. Jeszcze gdy kończysz pierwszy sezon i zaczynasz drugi, nie jest najgorzej. Choć już wtedy może cię zastanowić różnica między pierwszym a drugim sezonem (poza poziomem trudności), która jest niemal niedostrzegalna (dodany jest jeden nowy rajd). Kiedy kończysz drugi, a zaczynasz trzeci i widzisz kolejność rajdów, gdzie zostaje dodana Grecja, ale cała reszta się nie zmienia, zastanawiasz się: co jest?! Dlaczego nie pokuszono się choćby o jakieś zamieszanie kolejnością rajdów? Jeśli potrafisz jeździć i nie stanowi dla ciebie większej trudności najwyższy poziom, to trzeci sezon uznasz za powtórkę z rozrywki...

Dalej, tak jak odrobinę narzekałem na poziom trudności w dwójce, tak po trójce stwierdzam, że chyba nie powinienem. Tutaj ten poziom jest jeszcze bardziej niewyważony. Są odcinki, które nawet na najwyższym poziomie można mimo niejednego błędu podczas jazdy i tak wygrać. Z drugiej strony są odcinki, które jadąc przez całą ich długość w pełnym skupieniu nie popełniając większych błąd strasznie trudno osiągnąć coś lepszego niż piąte, szóste miejsce. Podobnie jak w drugiej części, Wielka Brytania znów króluje pod tym względem (ale i Japonia jest wymagająca). Poza tym, jeśli chodzi o te teoretycznie łatwiejsze rajdy, to miałem jakieś dziwne wrażenie, że praktycznie nie odczuwam różnicy między trudnym a bardzo trudnym poziomem.

Na koniec zostawiam jednak coś, co chyba najbardziej mnie wkurzało. A mianowicie sposób komunikacji graczowi jego osiągnięć... a właściwie jego brak. Poza końcowymi cutscenami, gdzie pojawia się podium i widać jak Colin zdobywa trofeum, poza kolejnymi odblokowanymi usprawnieniami do auta czy samymi autami nie dostajemy w zamian... praktycznie nic. Gdy wejdziemy w Opcje żeby podejrzeć Najlepsze wyniki, widzimy tylko... najlepsze wyniki osiągane tylko gdy jedziemy w trybie pojedynczych odcinków (być może i rajdów, nie wiem, nie testowałem), ale nie pokazują się te osiągane podczas mistrzostw. Dla mnie to bez sensu, bo graniem na pojedynczych odcinkach nigdy zainteresowany nie byłem. Można podejrzeć najlepsze wyniki osiągnięte w mistrzostwach, ale tam widniała u mnie tylko informacja, że mój najlepszy wynik to brązowy i dana ilość zdobytych punktów. No ok, ale w jaki sposób zdobyć złoto, co miałbym zrobić? Dlaczego gra mi tego nie chce powiedzieć? Kompletnie nie czułem jakiejkolwiek satysfakcji z tego, że ukończyłem karierę... Aha, z kolei podczas samej jazdy jakoś dziwacznie rozwiązano sposób pokazywania czasu. Nawet jak pokonuję wszystkie etapy danego odcinka i zaznaczają się na zielono, to nie gwarantuje to mi niczego, bo jak dojadę do mety, to dowiaduję się, że nie prowadzę. I czasem pojawi mi się informacja, ile sekund tracę do lidera, ale z reguły nie... A że gra zapisuje się automatycznie po każdym odcinku, to mogę jedynie zaryzykować dojeżdżając do mety z tylko wrażeniem, że pojechałem dobrze - później zostaje to poddane weryfikacji czasowej, ale wtedy już nie mam odwrotu, bo gra się zapisała. Może i realistyczne, ale w gruncie rzeczy niepraktyczne i denerwujące.

Na osłodę dodam, że całkiem fajnie prowadzi się wszystkie te nowo odblokowane pojazdy. Doceniam to, że praktycznie każdy z nich wymaga nieco innego sposobu prowadzenia. Każdy inaczej jeździ i nawet inaczej brzmi jego silnik. Niestety można je sprawdzać tylko i wyłącznie w trybie wolnej gry, bo w karierze jesteśmy "zdani" tylko na Focusa.

Mówiąc, że gra miała w sobie potencjał miałem na myśli głównie całą oprawię audiowizualną, ładne trasy i na ogół przyjemny model prowadzenia auta (szczególnie na szybkich asfaltach), a przecież to powinno być esencją gry rajdowej. Niestety ona sama strzeliła sobie w kolano dziwnymi, niezrozumiałymi decyzjami w kwestii kariery, sposobu prezentowania informacji graczowi, dziwną "otoczką", o której wspomniałem wyżej. Mam nadzieję, że w czwórce wyeliminowano te błędy.

Moja ocena: 7/10.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones