PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=611143}
8,6 1 008
ocen
8,6 10 1 1008
System Shock 2
powrót do forum gry System Shock 2

10/10

ocenił(a) grę na 10

Klasyka i jeden z najwybitniejszych survival horrorów jakie kiedykolwiek powstały. Klimat w tej grze po prostu miażdży. Zbudowany na silniku równie kultowego Thief, a jednak gra jest zupełnie inna. Mimo to ich cechą wspólną jest osobliwy klimat i atmosfera grozy, jakiej nie znajdzie się w żadnej innej grze.

Jako fan horroru muszę polecić ten tytuł każdemu. Kto dodatkowo lubi klimaty science fiction powinien bez problemu wchłonąć tę grę bez problemu nawet dziś (tak jak ja), po niemal 20 latach od premiery. A kto jeszcze do tego wszystkiego jara się cyberpunkiem - ok, ktoś taki na pewno już System Shock 2 grał.

Nie odnotowałem minusów w tej grze. Może i wkurzał trochę respawn przeciwników, ale poza tym? Nic. Plusów z kolei jest cała masa. Atmosfera jest niepokojąca - nieustannie czuje się oddech przeciwnika na skórze w wyjątkowo paskudnych, wręcz odpychających lokacjach (w dalszych etapach ciężko już znaleźć nieskażoną jakimś paskudztwem miejscówkę). Czuć ogólne zepsucie, degenerację i ogólnie nadchodzącą apokalipsę... Mówiąc szczerze takiego niepokoju i martwienia się o stan zdrowia swojego bohatera czy też równie bolesnego braku amunicji nie zaznałem jeszcze w żadnej innej grze. System Shock 2 do najłatwiejszych nie należy i niekiedy naprawdę trzeba się natrudzić. Co godne odnotowania, walkę warto zawsze przemyśleć (szczególnie pod względem rodzaju użytej broni i amunicji - warto częściej stosować tryb oszczędzania tychże).

Mamy tutaj całą maść wszelkiego rodzaju ustrojstwa z którym trzeba walczyć. Cyberpunkowy klimat jest tutaj genialny. Gracz ma okazję testować ogromną ilość różnego rodzaju broni, amunicji, implantów, pancerzu, wspomagaczy i można by tak wymieniać... w ciągu gry będzie nam dane poznać tyle różnych itemów, że nawet trudno o skorzystanie ze wszystkich z nich - tym bardziej, że to od nas zależy w jakim kierunku będziemy chcieć rozwijać naszą postać. Dodatkowo możemy bronie modyfikować, naprawiać, a niezidentyfikowane obiekty badać, by móc poznać ich właściwości i lepiej rozprawiać się z poznanymi dotychczas wrogami. Ale czy będziemy mogli to robić zależy od umiejętności, na jakie postawimy. I tak oto ta gra wymaga sporo myślenia taktycznego - tutaj wszystko od czegoś zależy. Gracz może ukończyć grę idąc kilkoma zupełnie różnymi drogami rozwoju. Kto by pomyślał, że gra z 99 roku będzie aż tak rewolucyjna. Na pewno stanowiła podwaliny dla wielu późniejszych tytułów, o Bioshocku rzecz jasna nie wspominając.

To nie wszystko jeśli chodzi o plusy. Fabuła wciąga od początku, a i kończy się zacnie. Zresztą Shodan to niewątpliwie jedna z najbardziej przerażających postaci w grach ever i nawet ze względu na samo to warto tę grę przetestować. To, co autorzy powyczyniali z jej modulacją głosu i całą tą otoczką... coś pięknego. Dodajmy jeszcze fantastyczną, cyberpunkową muzykę budującą świetny, psychodeliczny i przerażający nastrój i mamy jedną z najlepszych gier, w jakie kiedykolwiek grałem.

Moja ocena: 10/10.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones