PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=622872}
6,9 383
oceny
6,9 10 1 383
Tomb Raider: Unfinished Business
powrót do forum gry Tomb Raider: Unfinished Business

Słaby dodatek

ocenił(a) grę na 3

Tylko dla fanów gry. Dodatek nie ma żadnych filmików, nowych stworów, czy broni. Po prostu
kilka dodatkowych leveli. Plusem jest fakt, że poziomy są trudniejsze od tych z "jedynki" nie
mniej czasem wręcz irytujące ;)
Tak jak napisałem, dodatek raczej tylko dla tych co by chcieli przejść wszystkie części od A do Z

KaNnY

Pierwsza część i jej dodatek jest irytująca, bo często występują na nich błędy. U mnie przy jednoczesnym strzelaniu i skakaniu zwieszała się gra.

ocenił(a) grę na 6
pete1750

Nigdy nie miałem takiego problemu. Zarówno na Win 95, Win 98 do których była przystosowana jak i na Win Xp działała zawsze jak należy zarówno TR 1, TR 2, TR 3.

ocenił(a) grę na 3
KaNnY

W pełni się zgadzam. Dodatek może nie słaby, co właśnie robiony dla fanatyków. Ja, jako że nim nie jestem, raczej się przy tej części męczyłem. Wydaje mi się, że "Unfinished Business" został zrobiony deczko na siłę. Mimo, że są tylko cztery lokacje, są one dość trudne, na szczęście niezbyt długie.

Co mnie ciekawi, z tego co tu jest napisane, gra została wydana dwa lata po pierwszym "Tomb Raiderze", a graficznie jakby stanęła w miejscu. Nie wiem czy to nie jest jakiś błąd, bo ufając temu co tu jest napisane to rozdzielała by ich druga część. Natomiast brak jakiejkolwiek fabuły, nawet najgłupszej uważam za spory, naprawdę spory minus.

ocenił(a) grę na 8
KaNnY

Nie powiedziałbym, że słaby. Moim zdaniem jak na pierwszy dodatek wyszło nieźle. Dodatek jest oczywiście wzorowany graficznie na pierwszej części gdyż jest to dodatek właśnie pierwszego tomb raidera. Ja przeszedłem wszystkie części wraz z dodatkami i myślę, że naprawdę było warto. Ten dodatek jest uzupełnieniem 1 części i czułbym niedosyt gdybym go nie przeszedł. Poza tym każdy dodatek ma fabułę i ten też miał. Może fabuła jest tutaj przedstawiona inaczej, ale jak najbardziej występuje. Wystarczy uważnie śledzić przebieg gry, a zauważycie, że fabuła jest. Trzeba głównie zwracać uwagę na końcówkę lokacji.

SPOILER SPOILER SPOILER

Przypomnę, że w Lara w tej części wraca do Egiptu w te same miejsce aczkolwiek zalane, ale potem odwiedza świątynie kota w której wcześniej nie była. Na końcu ten wspomniany kot rzeczywiście jest i można się domyślić, że Lara go zabrała ze sobą, bo w drugiej części w piwnicy domu Lary można zobaczyć tego kota. A na Atlantydę wybiera się po to, żeby odszukać skarby Atlantydy tylko, że na końcu lokacji ich nie zauważamy. Jedynie można się domyślić, że są one głęboko pod wodą, bo właśnie tam kończy się cały dodatek. Te skarby też są ukryte w 2 części we wspomnianej piwnicy. Więc mam nadzieję, że wyjaśniłem wam mniej więcej fabułę i dzięki temu przejdziecie w całości ten dodatek, bo fabuła jest tylko trzeba się jej przyjrzeć :-)

ocenił(a) grę na 6
looki14

Lokacje nie były złe, ale dodatek "Niedokończone sprawy" jest zlepkiem dwóch wypraw.
Ponowny powrót do Egiptu, a później do Atlantydy nie mają chyba nic wspólnego ze sobą :)

Obecnie pamiętaj, że dodatek do TR 1 ma identyczną oprawę graficzną jak TR2 i TR3 -
akceleracja sprzętowa i wysokie rozdzielczości ekranu.

Natomiast TR 1 ma znacznie lepszą grafikę niż TR2 i TR3, a nawet przewyższa TR4 i TR5,
bo nie tylko akceleracja sprzętowa i wysokie rozdzielczości ekranu bez problemu masz,
ale także tekstury HD z paczki TOMBATI i od innych modderów ze strony TombRaiderxtra.
Zresztą TOMBATI.exe to pierwszy plik startowy do TR1 pod windows, który nie musi mieć wbudowanego dosboxa.
TR1 - 10/10 - Genialny projekt lokacji w Peru, Grecji, Egipcie. Najbardziej przełomowa gra 3d w historii gier.
TR 2 -10/10 - Kapitalny sequel. Dorównał jedynce lokacjami - Wenecja, wrak Maria Doria, Tybet, Chiny :)
TR 3 - 8,5 lub 9/10 naciągane - Świetnie poziomy w Indiach, na Pacyfku, Antarktydzie, średnie w Londynie, słabe w Usa.
TR 4 - 8,5 - Najdłuższa odsłona z ciekawymi innowacjami, ale męczące są powroty do tych samych lokacji.
TR 5 - 7/10

Dodatki:
TR 1 Unfinished Business - 6/10 - Słabsza wersja Egiptu i Atlantydy niż w podstawce.
TR 2 Golden Mask - 7/10 - Trochę nierówny poziom tego dodatku na Alasce. Taka słabsza wersja Tybetu.
TR 3 The Lost Artifact - 8/10 - Zdecydowanie najlepszy dodatek. Świetne dwa pierwsze poziomy w Szkocji.

ocenił(a) grę na 8
returner

Ja najbardziej lubię dodatek do TR2. Miał fantastyczny klimat i przyjemnie się w niego grało. Warto tutaj szukać wszystkich sekretów bo dzięki temu odblokujemy poziom w Vegas który jest moim zdaniem najlepszy.

ocenił(a) grę na 6
looki14

Co do dodatków to "Golden mask" jest z pewnością bardziej dopracowany i spójny niż dodatek do TR1,
ale sprawia wrażenie podobnie jak przy dodatku Unfinished Business, że levele to taki odrzut pomysłów z Tybetu TR 2, które już przecież w podstawce TR 2 nie należały do najlepszych leveli,
gdy je skonfrontujemy z poziomami w Chinach "Chinśki mur, świątynia Xian",
Wenecji "Wenecja, kryjówka Bartholi, Opera" czy levelami w głębinach z wrakiem Maria Doria :)
W Tybecie chyba klasztor Barhang i Catacombs of Talion były najciekawsze.

Dodatek "The Lost Artifact" miał najwięcej zalet. Miały wyższy procent genialnie zaprojektowanych lokacji niż podstawka, które było krytykowane za High Security Compound oraz Area 51 w Nevadzie oraz Aldwych i City w Londynie. W dodatku nie było tak przeciętnych leveli.
Highland Fling, Williard's Lair, Shakespeare Cliff, Sleep with the Fishes to poziom tych lepszych leveli z
Tomb Raider III i ogólnie najlepsze levele z wszystkich trzech dodatków.
It's a Madhouse! czy Reunion też dawały radę.

Ocenę podstawki TR 4 też w sumie powinienem podciągnąć do 9/10 :)
Wadami tej części właściwie było głównie to podróżowanie między etapami irytujące oraz
to, że Egipt jako jedyna kraina w grze prócz prologu.
Ale ilość etapów robiła wrażenie oraz ilość innowacji w tym sequelu była spora np:
nowy engine, nowe menu, nowszy model Lary, drążki, słupy, łańcuchy, liny, otwieranie drzwi i szafek oraz
nie jestem pewien czy to ta część czy Chronicles dodała możliwość podskoczenia, gdy wisimy w szczelinie. Chronicles dodała z pewnością balansowanie przy przechodzeniu po linie.
TR 4 po dograniu modu HD ma jeszcze bardziej doszlifowany model Lary.

Projekty fanowskie "Tomb Raider II Revised" oraz "Tomb Raider Anniversary II" to
przeniesienie Tomb Raider II na silnik Tomb Raider 4 + bardziej szczegółowe tekstury,
by dorównały teksturom HD do TR 1, nowe efekty, model Lary z moda Tomb Raider 4 HD oraz
przerobione poziomy z Tomb Raider II z możliwościami jakie doszły w TR 3, TR 4, TR 5 czyli:
TR 3 - wspinaczka sufitowa, sprint, schylanie
TR 4 - drążki, słupy, łańcuchy, liny, otwieranie drzwi i szafek, podskoczenie, gdy wisimy w szczelinie.
TR 5 - balans na linie

Tomb Raider II Revised:
https://www.youtube.com/watch?v=8huinRu7TiA
https://www.youtube.com/watch?v=cL-v41e3yu0
https://www.youtube.com/watch?v=F9WfEaVVCp8
Gość ma gotowe już przerobione 6 pierwszych lokacji + Croft Manor. Chce dać grywalną wersję tego w połowie roku. Obecnie testuje to. Drugą sekcją jaką chce przerabiać są etapy 7-12 czyli głębiny z wrakiem Maria Doria i połowa Tybetu, ale nie wiadomo czy starczy mu zapału skoro pierwsza sekcja zajęła mu 3 lata moddowania. Przy takim samym tempie całość zajęłaby już 6 lat.

Tomb Raider Anniversary II:
https://www.youtube.com/watch?v=v31Vq_hULiI
https://www.youtube.com/watch?v=EYNgTzCCdp0
https://www.youtube.com/watch?v=RnaPKGSmvug
Powstaje to od 4 lat. Nie tylko są przerabiane znane nam 18 leveli z TR II, ale też dodane będą cztery dodatkowe. Połowa z tych 22 lokacji jest w 100% już przerobiona.
Część przerobiona w 30%, 50% czy 70%,, a nie ruszone w ogóle Barhang Manastery,
Temple of Xian, Floating Islands więc dwa długie etapy.
Pewnie jeszcze z 3 lata będzie ta grupa to przerabiać.

Powstają też dwa inne fanowskie projekty, gdzie nie są przerabiane poziomy tylko
tworzone całkowicie od podstaw:
Tomb Raider 2 remake na silniku Unreal Engine 4 w stylu Tomb Raider Annivesary,
ale gotowe jest tylko 80% Chińskiego muru. Dostaliśmy grywalne demo w tamtym roku.
https://www.youtube.com/watch?v=6be0UUsN68s
Plan twórcy jest, by dokończyć ten pierwszy etap + Croft Manor.
Nie wiadomo czy weźmie się kiedykolwiek za drugi etap Venice.
Teoretycznie mogłoby to wyglądać tak:
https://www.youtube.com/watch?v=vYUlTf2NwME


Drugim takim projektem jest Tomb Raider 3 remake na silniku Unity.
Trudno uwierzyć, ale ta grupa zamierza wszystkie 20 leveli stworzyć i dodatkowo 6 z "The Lost Artifact"
Być może w tym roku dostaniemy grywalne demo z Croft Manor i Nevada Desert.
https://www.youtube.com/watch?v=0yG-6cYXlJY


Instrukcja TR 1 z teksturami HD:
Bez problemu idzie wgrać tekstury HD do TR1 jakie się chce bez Glidos.
Musi być płyta w napędzie. Posiłkowałem się zatoką piratów i
nagrałem starą wersję TR 1 na CD, bo mój pakiet UE nie zadziałał.

By wgrać tekstury HD trzeba mieć original tomb raider w napędzie lub
GOG lub Steam.

Krok po kroku.
1. Płyta z TR 1 w napędzie
2. Wchodzimy na stronę www.glidos.net/tombati.html?lang=en i pobieramy: TombATI.exe, Higher quality FMV files for TombATI,
HD Textures for TombATI oraz możemy inne pakiety tekstur z Tomb Raider Xtra.
3. Instalujemy TombATI.exe
4. Rozpakowujemy Higher quality FMV files i umieszczamy w katalogu TOMBATI\FMV.
5. Instalujemy tekstury HD do TOMBATI
6. Prawym przyciskiem myszy klikamy na pulpicie w Tombati.exe i wybieramy
otwórz lokalizację pliku i klikamy 2xrazy na TombRaiderImporter,
a następnie w moim przypadku "install from CD", bo nie mam innej wersji z tych 3.
7. Pliki z Data z CD następnie musiałem skopiować do TOMBATI\DATA
8.TombATI Configure wybieramy jakich tekstur używamy
9.Odpalamy grę z TOMBATI.exe.
Mamy akcelerację sprzętową, wysokie rozdzielczości ekranu, całą muzykę i
tekstury HD o wysokich rozdzielczościach, które można swobodnie przełączać
przed odpaleniem gry TombATI Configure (HD z Tombati, Sherlock, JC, Matthew)

Poniżej instrukcja z wersją GOG, ale u mnie podobnie przebiegało tylko w pewnym momencie zaznaczyłem Original zamiast GOG, by pobrało pliki.
I dodatkowo musiałem przekopiować pliki DATA
www.youtube.com/watch?v=__vl_phzTKQ

Tu prezentacja różnych paczek tekstur:
www.youtube.com/watch?v=Ea0WY0vAVJI

Tekstury HD z Tombati są na wszystkich levelach + Croft Manor
Tekstury HD Sherlock są na wszystkich levelach + Croft Manor
Tekstury HD JC są na wszystkich levelach prócz Croft Manor
Tekstury HD Matthew są tylko na levelach Caves i City of Vilcabamba
Tekstury HD Antonijadis są tylko do leveli w Grecji

Używając tekstur HD z Tombati mamy tylko podbitą rozdzielczość tekstur więc są bardziej szczegółowe. Wystarczy zobaczyć jak w Croft Manor zyskały obrazy i regały z książkami, że to o wiele bardziej szczegółowe niż nawet TR 2-5, ale to nadal te same widoki w grze bez mian.

Używając tekstur HD od Sherlok, JC czy Matthew mamy w teksturach naniesione kosmetyczne zmiany co sprawia, że zaskakuje gra.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones