Nirgendwo in Afrika

plakat - Nigdzie w Afryce (2001)

opisy filmu

(6)
 • Niemcy końca lat 30. ubiegłego wieku. Szerzący się nazizm powoduje coraz większe represje wobec ludności pochodzenia żydowskiego. Dochodzi do bójek na ulicach, plądrowania sklepów, a w końcu aresztowań. Średniozamożna rodzina Redlichów staje przed poważnym dylematem: chcą opuścić kraj, ale podróż jest zbyt kosztowna, by mogli się w nią udać wszyscy. W końcu wyjeżdża najmłodsze pokolenie: Jettel i Walter z pięcioletnią córeczką Reginą. Po trudach długiej podróży docierają na odludną farmę w Kenii, gdzie starają się zacząć nowe życie.

 • Najnowszy film Caroline Link ("Annaluise i Anton", "Tamta strona ciszy") nagrodzony Oskarem 2003 dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego - to ekranizacja bestsellerowej autobiografii Stefanie Zweig.
  U progu drugiej wojny światowej rodzina niemieckich Żydów w ostatniej chwili ucieka z kraju ogarniętego nazistowskim terrorem. Jettel i Walter Redlich oraz ich pięcioletnia córka Regina rozpoczynają nowe życie na odludnej farmie w Kenii. Żyją w ubóstwie, z dala od swojej niemieckiej ojczyzny. Podczas gdy Regina odkrywa magię Afryki - kontynentu zamieszkałego przez obcych ludzi - jej rodzice rozpaczliwie zmagają się z coraz większą nędzą i poczuciem tęsknoty i odosobnienia.
  Po latach, gdy Kenia zdążyła już na dobre stać się domem Redlichów, Walter podejmuje decyzję o powrocie do Niemiec. Budzi to sprzeciw Jettel i Reginy. Rodzina popada w konflikt...

 • Walter Redlich był świetnie prosperującym niemieckim adwokatem. Ale tylko do momentu, kiedy w Niemczech do władzy doszedł Hitler. Walter szybko zrozumiał, że albo natychmiast wyemigruje, albo stanie się ofiarą faszystowskiego reżimu. Zdecydował się, wraz z żoną Jettel, na emigrację do Kenii w Afryce Środkowej.

 • U progu drugiej wojny światowej rodzina niemieckich Żydów w ostatniej chwili ucieka z kraju ogarniętego nazistowskim terrorem. Jettel i Walter Redlich oraz ich pięcioletnia córka Regina rozpoczynają nowe życie na odludnej farmie w Kenii. Podczas gdy Regina odkrywa magię Afryki, utrata domu i bliskich oraz nieumiejętność rozmawiania na ten temat zagrażają małżeństwu Jettel i Waltera. Powoli jednak odnajdują oni dawne uczucie. Po latach, gdy Kenia zdążyła już na dobre stać się domem Redlichów, Walter podejmuje decyzję o powrocie do Niemiec. Rodzi to kolejny konflikt...

  [opis dystrybutora]

 • Walter, dobrze prosperujący niemiecki adwokat żydowskiego pochodzenia, w obliczu wojennych prześladowań decyduje się na emigrację do Kenii. Wkrótce sprowadza tam też żonę Jettel i córeczkę Reginę. Nowe miejsce daje spokój i bezpieczeństwo z dala od nazistowskich Niemiec, przynosi też jednak obawy o byt, zmagania z biedą, plagami, barierą kulturową, wygasającym uczuciem. Caroline Link opowiada o relacjach międzyludzkich w trudnych warunkach, o próbie radzenia sobie z tym co nowe, nieznane, niezrozumiałe. Czy Walter, Jettel i Regina pozostaną tymi samymi ludźmi, którymi byli kiedyś? Czy przetrwają razem?

 • Zdobywca Oscara za najlepszy film zagraniczny. Historia żydowskiej rodziny, która ucieka do Kenii przed nazistowskimi prześladowaniami. Wojenna zawierucha i Afryka są tłem dla rozgrywającego się dramatu, jakim jest próba znalezienia uczucia między młodymi małżonkami i odnalezienia sie w nowej rzeczywistości. Piękne zdjęcia, dobre aktorstwo.

pozostałe