Film

1995 2 godz. 43 min.
7,9 36 627
ocen społeczności
7,9 10 1 36627
26 786
chce zobaczyć
{"rate":8.25,"count":4}
Marko jest łącznikiem pomiędzy grupą ukrywającą się pod miastem przed wojną i produkującą tam broń dla partyzantów, a światem zewnętrznym. Kiedy zagrożenie mija, nie powiadamia o tym mieszkańców podziemia.

Próba zbilansowania historii Jugosławii od czasów II wojny światowej po rok 1991, kiedy wybuchają walki w Słowenii i komunistyczna Jugosławia przestaje istnieć. Niezwykłe dzieje małej społeczności, która chroni się przed niebezpieczeństwami wojny w podziemiach i produkuje tam broń dla partyzantów. Marko, który jest łącznikiem pomiędzyPróba zbilansowania historii Jugosławii od czasów II wojny światowej po rok 1991, kiedy wybuchają walki w Słowenii i komunistyczna Jugosławia przestaje istnieć. Niezwykłe dzieje małej społeczności, która chroni się przed niebezpieczeństwami wojny w podziemiach i produkuje tam broń dla partyzantów. Marko, który jest łącznikiem pomiędzy dwoma światami, świetnie się czuje w tej roli. Do tego stopnia, że kiedy wojna się kończy nie informuje o tym mieszkańców podziemia. Dopiero po pięćdziesięciu latach udaje im się wyjść na wolność, gdzie, jak się okazuje, wojna trwa nadal.

dystrybucja
studio
CiBy 2000 (przedstawia) / Barrandov Studios / Komuna / Więcej...
inne tytuły
Il était une fois un pays
Ъндърграунд Bułgaria
Podzemlje Jugosławia
Więcej...
Zdjęcia do filmu zrealizowano w Pradze (Czechy), Belgradzie (Serbia), Berlinie (Niemcy) oraz w Płowdiwie i Sofii (Bułgaria).
W 1996 roku członkowie jugosławiańskiego komitetu Academy of Film Art and Science (AFUN) przyznali "Underground" 3 miejsce wśród najlepszych serbskich filmów wyprodukowanych w latach 1947 - 1995.
Oryginalna wersja filmu trwała ponad 320 minut, jednak na kategoryczne życzenie współproducentów Emir Kusturica musiał dokonać dodatkowego montażu, by skrócić czas projekcji.
Underground. Angielskie słowo, które oznacza po prostu "podziemie", ale zrobiło ogromną karierę na całym świecie - jako określenie niszowych i mało eksploatowanych ... więcej
zdaniem społeczności pomocna w: 31%
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Alegorie zrozumiałe tylko dla mieszkańców Bałkanów

  koolemp ocenił(a) film na

  Wydaje się, że film w pełni może być zrozumiały tylko dla widzów z Europy Wschodniej, a szczególnie z Bałkanów. Alegorie przedstawiające podziemne tunele z drogowskazami do Aten czy Berlina są jasne tylko dla byłych obywateli Jugosławii, dla których były to ... więcej

 • UNDERGROUND - wersja reżyserska

  Pastor1 ocenił(a) film na 10 

  pelna rezyserska wersja filmu - 516 min skrocona wersja rezyserska - 322 min wersja pokazana na festiwalu w cannes - 180 min wersja pokazana w polskich kinach/DVD - 167 min powiem tylko, ze strasznie mnie wscieka kiedy filmy sa powycinane przez producentow, a w przypadku ... więcej

 • Film super !!!!!

  vj551 ocenił(a) film na

  Gdybym czytała skrót o czym jest film,to pewnie bym go nie obejrzała. I dlatego..ludzie ...nie zawsze te recenzje co czytacie nie powinny wpłynąć na waszą ocenę.Ale ten film wpadł mi w ręce całkiem przypadkiem. Film i muzyka mistrzostwo i taki rodzaj muzyki uwielbiam.

  4
  • Jugosławia

   dawidoff1 ocenił(a) film na

   Genialna ta scena z krzyżem po prostu mistrzostwo świata taki symboliczny upadek Jugosławii.

  • ten film jest jakiś chory ;/

   kevin_moore ocenił(a) film na

   zupełnie nie rozumiem bałkańskiej mentalności i chyba nie zrozumiem

  Twórz z nami drugą największą bazę filmową na świecie! To proste! Wystarczy, że skorzystasz z plusika przy sekcji, do której chcesz dodać treść lub klikniesz w przycisk „Lista elementów do edycji”.