Zło (2003)

Ondskan

plakat - Zło (2003)

opisy filmu

(8)
 • Życiem szesnastoletniego Erika rządzą przemoc i chaos. Po wyrzuceniu ze szkoły zostaje wysłany do internatu w Stjärnsberg, który w niczym nie przypomina bezpiecznej przystani. Zło jest tam częścią systemu pozwalającego starszym uczniom na dręczenie młodszych. Czy Erik zdoła się przeciwstawić prześladowaniom, nie łamiąc przy tym szkolnych przepisów i unikając wyrzucenia? Czy będzie potrafił zachować godność i nie da się wciągnąć w spiralę przemocy zagrażającą jego przyszłości?

 • Bohaterem filmu Mikaela Håfströma jest nastoletni Erik (Andreas Wilson), który bity w domu przez swojego ojczyma, wyładowuje agresję na szkolnych rówieśnikach. Kiedy zostaje wyrzucony ze szkoły za bójkę, udaje mu się dostać do prestiżowej akademii, gdzie postanawia skupić się wyłącznie na nauce, a swoją negatywną energię spożytkować na zdobywanie dobrych stopni. Niestety szybko okazuje się, że nie będzie to wcale łatwe, ponieważ starszym, zamożnym i snobistycznym uczniom zdecydowanie nie podoba się jego niepokorna postawa.

 • Bohaterem filmu "Zło" jest Erik (Andreas Wilson), nastolatek dręczony fizycznie i psychicznie przez swojego ojczyma. Chłopak zna tylko jeden sposób "komunikacji" z otoczeniem - przemoc. Bije kogo popadnie, przez co wpada w duże tarapaty i wylatuje ze szkoły. Jego ostatnią szansą jest elitarna, droga, prywatna szkoła z internatem. Erik stara się ze wszystkich sił, by nie wpaść znowu w niekończący się korowód bijatyk i awantur. Niestety, okazuje się, że w jego nowym otoczeniu przemoc jest najważniejszym elementem panującego porządku. Z dala od psychopatycznego ojczyma-sadysty Erik i tak nie ma spokoju. Musi, tym razem wbrew sobie, po raz kolejny użyć swoich pięści...

 • Zło jest opowieścią o przemocy i sposobach radzenia sobie z nią. Bohaterem filmu jest nastoletni Eric, nad którym znęca się ojczym. Eric poznał zatem już przemoc i tytułowe "zło" i teraz tym kieruje się w życiu, bijąc kolegów, dokuczając im.
  W wyniku bójki bohater zostaje wyrzucony ze szkoły, ale dostaje jeszcze jedną szansę na poprawę - zostaje bowiem umieszczony w prestiżowej szkole z internatem, gdzie jest oddzielony od ojca stręczyciela. Jednak "bycie lepszym" okazuje się trudne również tutaj, ponieważ niepisane szkolne prawo również oparte jest na przemocy. Eric musi oprzeć się prześladowaniu go przez kolegów, a jednocześnie nie naruszać szkolnego regulaminu. Film oparty jest na autobiograficznej powieści Jana Guillou, która zyskała ogromną popularność w całej Skandynawii (2 miliony czytelników w samej Szwecji).

 • Erik, główny bohater filmu zostaje wyrzucony ze szkoły za udział w bójce. Trafia do elitarnej szkoły z internatem, w której starsi uczniowie wykorzystują i poniżają młodszych w ramach systemu wzorowanego na wojskowej 'fali'. Erik chce tylko zaliczyć kolejny rok. Wcale nie zawraca sobie głowy tym, co uczniowie starszych klas mają mu do powiedzenia. Z kolei starszym uczniom zachowanie Erika zaczyna się nie podobać, postanawiają zmienić jego życie w piekło.

 • Nominacja do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Oparty na autobiografii Jana Guillou, będącej bestsellerem w Skandynawii (w samej Szwecji przeczytały ją ponad dwa miliony ludzi), film okazał się międzynarodowym sukcesem.
  Nękany przez ojczyma Eric odgrywa się na otoczeniu w jedyny znany sobie sposób - bijąc każdego, kto stanie mu na drodze. Wyrzucony ze szkoły dostaje jeszcze jedną szansę: naukę w prestiżowej prywatnej szkole z internatem. Radość opuszczenia toksycznego domu gaśnie w chwili, gdy uświadamia sobie, że również tam zło jest częścią panującego porządku... Czy jest w nim miejsce na przyjaźń i miłość? I czy Eric będzie do nich zdolny?
  ZŁO to opowieść o przemocy i stawianiu jej czoła, ale również o prawdziwej przyjaźni i początkach miłości. Momentami przypomina melodramaty w stylu "Buntownika bez powodu" Nicholasa Raya. Z kolei temat tej prawdziwej historii przywodzi na myśl "Pręgi" Magdaleny Piekorz.

  [opis dystrybutora]

 • Głównym bohaterem filmu jest Erik, który jest nękany przez ojczyma. Nastolatek odgrywa się na otoczeniu, często bierze udział w różnych bójkach. Po jednej z nich zostaje wyrzucony ze szkoły i trafia do szkoły z internatem. W szkole tej uczniowie sami pilnują porządku. Starsi uczniowie często wykorzystują i poniżają młodszych. Erik nie chce popaść w kłopoty, skupia się tylko na nauce. Niestety będzie mu trudno wygrać ze starszymi uczniami, którym nie podoba się jego zachowanie…

 • Eryk to zdolny, mądry ale też zbuntowany chłopak.Kiedy trafia do szkoły z internatem, skupia się na nauce, odcina od poprzedniego życia, które upomina się o niego dość szybko. Agresywni rówieśnicy nie dają mu spokoju, a chłopak sam musi rozstrzygnąć-bić czy być bitym.Oprócz tego znajduje przyjaźń i miłość.
  Widzimy przemoc w różnych odmianach i odcieniach, sami musimy zdecydować co jest dobre a co złe.