Postać

Donnie Darko

{"id":"512","linkUrl":"/character/Donnie+Darko-512","alt":"Donnie Darko","imgUrl":"https://fwcdn.pl/cpo/05/12/512/842.4.jpg"}

Tytułowy bohater grany przez Jake'a Gyllenhaala w filmie Richarda Kelly'ego – nastoletni chłopak uwięziony w pętli czasowej, gdzie traci kontrolę nad własnym życiem. Donnie mieszka z siostrą i rodzicami na przedmieściach Middlesex w stanie Wirginia. W nocy 2 października 1988 roku zostaje obudzony przez postać w kostiumie budzącego grozę królika. Przedstawia się on jako Frank i informuje chłopaka, że świat skończy się za 28 dni, 6 godzin, 42 minuty i 12 sekund, w Halloween. Donnie opuszcza dom wraz z Frankiem, a kiedy rano wraca, okazuje się, iż jego pokój został doszczętnie zniszczony przez silnik odrzutowy, który odpadł z przelatującego samolotu. To dopiero początek jego, przekraczającej czas i przestrzeń, przygody.

"Donnie Darko" stał się filmem kultowym, co zawdzięcza swojej niepokojącej, psychotycznej atmosferze, ale przede wszystkim głównemu bohaterowi. Reżyser nigdy nie wyjaśnił, czy to, co chłopak widzi i co się dzieje, jest tylko jego snem bądź halucynacjami, czy może wpadł w pętlę czasu i wszystko dzieje się w świecie równoległym, na co wskazuje czytana przez niego książka. Powtarzające się w filmie wyrażanie Każde żywe stworzenie umiera samotnie stanowi jego mantrę.

Więcej Mniej
data powstania 19 stycznia 2001 pochodzenie USA
Zwiastun
nr 2 (do wersji reżyserskiej) 0:58
Donnie Darko jest zastrzeżonym znakiem towarowym, wszelkie materiały pochodzą z materiałów promocyjnych filmów seriali i gier.