James Richard Kelly

[{"id":2,"name":"director","above5p":true,"career":{"name":"reżyser"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"/person/ajax/roles/54405/2","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":272,"rate":7.6911764705882355,"desc":"oceny","profession":"pracy reżysera"}},{"id":1,"name":"screenwriter","above5p":true,"career":{"name":"scenarzysta"},"ranking":{"name":"Scenariuszy","link":"/person/ajax/roles/54405/1","url":"/ranking/person/screenwriter"},"rating":{"count":195,"rate":7.487179487179487,"desc":"ocen","profession":"scenariuszy"}},{"id":7,"name":"producer","above5p":false,"career":{"name":"producent"},"ranking":{"name":"Produkcji","link":"/person/ajax/roles/54405/7","url":"/ranking/person/producer"},"rating":{"count":8,"rate":4.625,"desc":"ocen","profession":"pracy producenta"}},{"id":17,"name":"originalMaterials","above5p":false,"career":{"name":"autor materiałów do scenariusza"},"ranking":{"name":"Materiałów do scenariusza","link":"/person/ajax/roles/54405/17","url":"/ranking/person/originalMaterials"},"rating":{"count":2,"rate":6,"desc":"oceny","profession":"materiałów do scenariusza"}}]
7,7
272 oceny pracy reżysera
Richard Kelly II
Urodził się w Newport News, Virginia. Dorastał w niewielkim miasteczku Poquoson, zanim w latach 80. przeprowadził się do Midlothian. Już od małego wykazywał talenty do pisania i malowania. Kiedy zauważyli to jego rodzice zapisali go na zajęcia artystyczne.
W 1993 ukończył Midlothian High School, a później dostał się na wydział sztuki na
University of Southern California. Szybko jednak zmienił swój kierunek na film, ponieważ nudziło go ciągłe oglądanie slajdów różnych rzeźb i tym podobnych.
W roku 1997 stał się absolwentem USC. W tym okresie imał się różnych niskopłatnych prac, a w wolnym czasie trudnił się pisaniem scenariuszy.
"Donniego Darko" napisał w ciągu paru intensywnych tygodni, lecz upłynęły lata nim znalazł wytwórnię, która by go sfilmowała. W końcu podpisał kontrakt z agencją talentów - Creative Arts Agency. To był przełomowy moment w jego karierze bo otworzył mu drzwi do przyszłości.
W 2001 udało mu się zrealizować film „Donnie Darko”, który szybko zyskał miano kultowego. W 2005 napisał scenariusz do thrilleru „Domino” Tony’ego Scotta opartego na prawdziwej historii łowczyni głów Domino Harvey. W tym samym roku zajmował się również pracami nad swoim drugim filmem "Southland Tales", który jest mieszanką różnych gatunków. Ponadto nawiązał współpracę z reżyserem Elim Rothem przy horrorze "The Box".
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 28 marca 1975

miejsce urodzenia: Newport News, Wirginia, USA

Odrzucił propozycję wyreżyserowania filmu "Walentynki". Ostatecznie za kamerą stanął Jamie Blanks.
Napisał scenariusz do filmu "Kto pod kim dołki kopie...", który znacznie odbiegał od materiału źródłowego. Studio Walta Disneya odrzuciło skrypt Kelly'ego, uznając, że jest on zbyt mroczny i niepokojący jak na film skierowany do dzieci. Ostatecznie scenariusz napisał autor powieści, Louis Sachar.
W 1997 roku ukończył studia licencjackie na wydziale filmowym Uniwersytetu Południowej Kalifornii w Los Angeles (Kalifornia, USA).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych