James Richard Kelly

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia:

28 marca 1975

miejsce urodzenia:

Newport News, Wirginia, USA
Richard Kelly II
Richard Kelly - galeria zdjęć - filmweb
Richard Kelly - galeria zdjęć - filmweb
Richard Kelly - galeria zdjęć - filmweb
Richard Kelly - galeria zdjęć - filmweb
Richard Kelly - galeria zdjęć - filmweb
Richard Kelly - galeria zdjęć - filmweb

Urodził się w Newport News, Virginia. Dorastał w niewielkim miasteczku Poquoson, zanim w latach 80. przeprowadził się do Midlothian. Już od małego wykazywał talenty do pisania i malowania. Kiedy zauważyli to jego rodzice zapisali go na zajęcia artystyczne. W 1993 ukończył Midlothian High School, a później dostał się na wydział sztuki na University of Southern California. Szybko jednak zmienił swój kierunek na film, ponieważ nudziło go ciągłe oglądanie slajdów różnych rzeźb i tym podobnych. W roku 1997 stał się absolwentem USC. W tym okresie imał się różnych niskopłatnych prac, a w wolnym czasie trudnił się pisaniem scenariuszy. "Donniego Darko" napisał w ciągu paru intensywnych tygodni, lecz upłynęły lata nim znalazł wytwórnię, która by go sfilmowała. W końcu podpisał kontrakt z agencją talentów - Creative Arts Agency. To był przełomowy moment w jego karierze bo otworzył mu drzwi do przyszłości. W 2001 udało mu się zrealizować film „Donnie Darko”, który szybko zyskał miano kultowego. W 2005 napisał scenariusz do thrilleru „Domino” Tony’ego Scotta opartego na prawdziwej historii łowczyni głów Domino Harvey. W tym samym roku zajmował się również pracami nad swoim drugim filmem "Southland Tales", który jest mieszanką różnych gatunków. Ponadto nawiązał współpracę z reżyserem Elim Rothem przy horrorze "The Box".

znany z

ocena pracy reżyserskiej Richard Kelly

#377 TOP
8,4 204 oceny
5,6 36 ocen

filmografia Richard Kelly

sortuj wg:

pokaż:

moja aktywność:

reżyser
zwiń
2019 6,5
Corpus Christi(2019)

2016
Soulmates(2016)

2009 5,3
The Box. Pułapka(2009)
The Box
2006 5,1
Koniec świata(2006)
Southland Tales
2001 7,7
Donnie Darko(2001)
1997 7,5
Visceral Matter(1997)

1996 6,6
The Goodbye Place(1996)

scenarzysta
rozwiń
producent
rozwiń
na podstawie
rozwiń
we własnej osobie
rozwiń
  • Odrzucił propozycję wyreżyserowania filmu "Walentynki". Ostatecznie za kamerą stanął Jamie Blanks.
  • Napisał scenariusz do filmu "Kto pod kim dołki kopie...", który znacznie odbiegał od materiału źródłowego. Studio Walta Disneya odrzuciło skrypt Kelly'ego, uznając, że jest on zbyt mroczny i niepokojący jak na film skierowany do dzieci. Ostatecznie scenariusz napisał autor powieści, Louis Sachar.
  • W 1997 roku ukończył studia licencjackie na wydziale filmowym Uniwersytetu Południowej Kalifornii w Los Angeles (Kalifornia, USA).
  • Napisał scenariusz do filmu Donnie Darko w ciągu kilku tygodni, jednak zajęło mu wiele lat uzyskanie funduszy na produkcję projektu, który doszedł do skutku dzięki kontraktowi podpisanemu z hollywoodzką Creative Artists Agency
zobacz wszystkie tematy na forum

twórcy strony zobacz więcej

Cieszymy się, że Ty też masz łeb pełen filmów i chcesz podzielić się swoją wiedzą z innymi.
Niniejsza strona została utworzona dzięki takim jak Ty! Najwięcej treści dodali:

dowiedz się więcej